Z podwórka na stadion

Jarosław Olejnik Jarosław Olejnik
21.09.2016
Okładka książki Trenuj z Krzychem Krzysztof Golonka

„No witam cię człowieku” – charakterystyczne powitanie Krzysztofa Golonki jest znane każdemu widzowi jego kanału na YouTube. Teraz „Armia Krzycha” może się z nim spotkać także na papierze. Krzysztof Golonka, mistrz świata w piłkarskim freestyle’u, półfinalista programu „Mam Talent” i jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w Internecie związanych z piłką nożną zdecydował się przekazać swoją wiedzę także w postaci książki. W ten sposób powstał poradnik dla młodych sportowców – „Trenuj z Krzychem”.

Zamiana utrzymanych w swobodnej atmosferze filmików na książkę nie zmieniła typowego dla Krzycha stylu. Widzowie jego kanału już od pierwszych stron będą się czuli jak w domu – charakterystyczne dla Golonki zwroty przewijają się nieustannie, a autorowi udało się utrzymać luźny klimat towarzyszący nauce nowych umiejętności. Dzięki temu z poradnika bez żadnych problemów i z dużą przyjemnością mogą korzystać najmłodsi fani Krzysztofa – kto wie, może przyszli reprezentanci Polski?

Swobodny styl wcale nie oznacza, że książka została przygotowana w sposób amatorski. Jest wręcz przeciwnie! Golonka imponuje profesjonalnym podejściem do tematu i bardzo szczegółowym, a jednocześnie uporządkowanym sposobem przekazywanej przez siebie wiedzy. Poradnik opisuje zarówno podstawowe elementy gry w piłkę nożną, przykładowo zasady wyrzutu piłki z autu, ale także wyjaśnia zaawansowane tajniki futbolu – wiele sposobów uderzenia futbolówki czy też sztuczki techniczne wykonywane przez największe gwiazdy. Coś dla siebie znajdą także zarówno początkujący jak i zaawansowani freestylerzy. Krzychu objaśnia podstawowe tricki z piłką, takie jak słynne „dookoła świata”, jednak ludzie już znający podstawy także mogą poznać kilka nowych sztuczek.

Książka Golonki zawiera wszystko co jest potrzebne młodemu piłkarzowi do rozwoju swoich umiejętności. Każdemu opisywanemu zagadnieniu towarzyszą ćwiczenia pozwalające zastosować nabytą wiedzę w praktyce. Dzięki temu zawarty w poradniku „Test Krzycha”, mający na celu ocenić umiejętności czytelnika z pewnością z każdym miesiącem będzie wykonywany na coraz lepszym poziomie. Autor przekazał swoje rady także w tak ważnych, choć często niedocenianych, elementach treningu jak rozgrzewka, dieta czy budowanie formy fizycznej. Wszystko to sprawia, że jedyne co pozostaje młodym sportowcom to wziąć książkę na boisko i szlifować swoje umiejętności.

Jarosław Olejnik