rozwiń zwiń

Czterdzieści i cztery

Okładka książki Czterdzieści i cztery Krzysztof Piskorski
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Czterdzieści i cztery
Krzysztof Piskorski
7,3 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Świat Etheru (tom 2) fantasy, science fiction
548 str. 9 godz. 8 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Świat Etheru (tom 2)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2016-09-29
Data 1. wyd. pol.:
2016-09-29
Liczba stron:
548
Czas czytania
9 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308061992
Tagi:
steampunk Polska historia alternatywna
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wolsung: Antologia tom 1 Mateusz Bielski, Sylwia Finklińska, Maciej Guzek, Paweł Majka, Igor Myszkiewicz, Krzysztof Piskorski, Marcin Rusnak, Hubert Sosnowski, Michał Studniarek, Zbigniew Szatkowski, Anna Wołosiak-Tomaszewska, Karol Woźniczak, Simon Zack
Ocena 6,4
Wolsung: Antol... Mateusz Bielski, Sy...
Okładka książki Szortal na wynos #11 Marek Adamkiewicz, Krzysztof Baranowski, Tamara Bińczak, Sylwia Błach, Aleksandra Brożek, Marcin Brzostowski, Bartłomiej Cembaluk, Michał Gołkowski, Krzysztof Guz, Aleksander Kusz, Antoni Nowakowski, Romuald Pawlak, Krzysztof Piskorski, Rafał Sala, Robert Sarnecki, Sławomir Szlachciński, Redakcja Szortal.com, Istvan Vizvary, Milena Zaremba
Ocena 6,3
Szortal na wyn... Marek Adamkiewicz, ...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

By Polska wielka i wspaniała była



2138 188 105

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
695 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
39
38

Na półkach:

Tę książkę chciałem przeczytać od chwili gdy o niej usłyszałem, mimo że fantastyka nie jest ostatnio moim ulubionym gatunkiem. Nie mogłem jednak przejść obojętnie obok pysznie zapowiadającej się alternatywnej historii romantyzmu, w której świat spowija ether, na polach bitew kroczą steampunkowe maszyny, Byron przewodzi tajnemu stowarzyszeniu antypostępowemu, podczas gdy jego córka Ada Lovelace tworzy pierwsze algorytmy, a bohaterka dostaje od Słowackiego rozkaz zamordowania zdrajcy ojczyzny. Co mogło pójść nie tak?

Pierwsze sto stron zawodzi, gdyż zamiast zanurzyć się w barwny XIX-wieczny świat, włóczymy się z bohaterką po dzikich ostępach równoległej rzeczywistości (dzięki etherowi ludzkość nauczyła się podróżować między alternatywnymi światami) i zaznajamiamy z przerośniętymi mrówkami. Potem na szczęście trafiamy do industrialnego Londynu i od tej pory jest już tylko lepiej.

Motyw tetygonów, bo tak autor nazwał ową rasę inteligentnych owadów, okaże się niestety dość istotny dla opowiedzianej historii. Niestety – bo skaczące po dachach Londynu i Paryża ogromne pasikoniki nie były tym, czego oczekiwałem. Chociaż ostatecznie autorowi udało się się ten wątek wygrać, jako że okazał się bardzo istotny dla dość finezyjnego zakończenia, które z pewnością spodoba się miłośnikom „Gniazda Światów” Huberatha.

Skoro już jesteśmy przy skojarzeniach, to nie mogłem uniknąć tych z „Lodem” Jacka Dukaja. Tutaj i tam mamy bowiem alternatywną wersję historii napędzaną przez odmienne od rzeczywistych prawa fizyki. Niestety powieść Piskorskiego przy takim porównaniu wypada blado; o ile „Lód” był literaturą przez wielkie „L”, to nowej gwieździe polskiej fantastyki udało się stworzyć co najwyżej świetną powieść gatunkową. Tylko i aż. To niekoniecznie musi być coś złego, bo dzięki temu można przynajmniej przeczytać ją w rozsądnym czasie, a po lekturze nie myśleć przez kolejne pół roku (w przypadkach patologicznych i niepolecanych ze względu na realne niebezpieczeństwo wykluczenia społecznego – mówić) alternatywną odmianą polszczyzny. Bo stylizacja językowa w „Czterdzieści i cztery” niemal nie występuje, nawet w dialogach, co było dla mnie niejakim rozczarowaniem.

Wynagradza nam to natomiast poezja. Autor pokusił się o przepisanie na nowo kanonicznych wierszy Słowackiego i Mickiewicza, które w świecie powieści musiały opowiedzieć o nieco innych wydarzeniach. I świetnie mu to wyszło!, a mnie dużo radości sprawiło porównywanie oryginałów z ich alternatywnymi wersjami. Ponadto bohaterka, Eliza Żmijewska, sama jest niespełnioną poetką, i podejrzewam, że jej okazjonalne rozważania o tym, że akurat ma pomysł na poemat, tylko nie wie dokładnie jak ubrać go w słowa, albo rozczarowania po wymyśleniu paru wersów, że już przecież ktoś prawie dokładnie to samo napisał, pozwolą niejednemu czytelnikowi zapałać do niej sympatią.

Wśród popularnych ostatnio głosów między innymi o tym, że mesjanizm to przekleństwo, powieść okazuje się zaskakująco aktualna. Postaci dla których Polska jest największym dobrem jawią się niczym szaleńcy i relikty przeszłości, którą niestety wielu chciałoby obecnie wskrzesić. Z drugiej strony trudno im nie kibicować, zwłaszcza gdy po niebie lata, wzięty wprost z wersów „Rozmów z piramidami” Słowackiego, napędzany etherem niszczyciel o nazwie „Bułat”, gromiący nieprzyjaciół ojczyzny. Ostatecznie jednak autor staje raczej po stronie Marii Janion i żadnej apologii romantycznych rojeń nie musimy się obawiać. Jeśli już przy aktualności jesteśmy: muszę tutaj też wspomnieć o zacnym (jeśli nie trochę nazbyt dydaktycznym) akapicie opisującym rozwój Londynu² (nowej kolonii w równoległym świecie) pozostawionego na pastwę rynku wolnego od jakichkolwiek regulacji.

Wracając zatem do pytania z pierwszego akapitu: pójść nie tak mogło wiele, jednak ostatecznie autorowi udało się napisać świetną powieść, która może nie zapisze się w annałach literatury, ale w annałach polskiej fantastyki – jak najbardziej.

Tę książkę chciałem przeczytać od chwili gdy o niej usłyszałem, mimo że fantastyka nie jest ostatnio moim ulubionym gatunkiem. Nie mogłem jednak przejść obojętnie obok pysznie zapowiadającej się alternatywnej historii romantyzmu, w której świat spowija ether, na polach bitew kroczą steampunkowe maszyny, Byron przewodzi tajnemu stowarzyszeniu antypostępowemu, podczas gdy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 284
  • Przeczytane
    827
  • Posiadam
    278
  • Fantastyka
    69
  • Teraz czytam
    32
  • Ulubione
    32
  • Fantasy
    24
  • 2017
    19
  • 2018
    17
  • Chcę w prezencie
    14

Cytaty

Więcej
Krzysztof Piskorski Czterdzieści i cztery Zobacz więcej
Krzysztof Piskorski Czterdzieści i cztery Zobacz więcej
Krzysztof Piskorski Czterdzieści i cztery Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także