W ciemności

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
7,47 (1055 ocen i 110 opinii)

Leonia ma piętnaście lat i oczy jak szmaragdy, które oczarowały Frederika. Pewnego dnia ta piękna dziewczyna ulega ciężkiemu wypadkowi, po którym budzi się w świecie ciemności. Traci wzrok. Jej powrót do normalnego życia jest bardzo bolesny i trudny, ale wspierają ją w tym rodzina i przyjaciele.

Sklep

• W krainie kolibrów
  • Chłopaki niech płaczą
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Oko Boga
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Powrót do Daringham Hall

6,75 (24 ocen i opinii)
Chłopaki niech płaczą
Paweł Piotrowicz , Olaf Lubaszenko

7,3 (10 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Oko Boga
James Rollins

6,9 (21 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Etta i Otto i Russell i James
Emma Hooper

8 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ewa | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Książka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Powoduje, iż człowiek zaczyna myśleć ile może stracić w ułamku sekundy. Co by zrobił?? Jak się zachował gdyby jego samego dotknął tak okrutny los?? Nie doceniamy jak dużo daje nam wzrok. Dzięki niemu widzimy otaczający nas świat, jego piękno. Docenilibyśmy to wszystko w momencie, kiedy tak jak główna bohaterka Leonia traci wzrok wyniku wypadku. Jej życie legło w gruzach. Długo nie mogła otrząsnać się po tragedii, ale dzięki pomocy i wytrwałości najbliższych udało jej się zaakcetpować swoje kalectwo.
Książka bardzo wzruszająca. Pokazująca, że zawsze warto żyć. Że życie zawsze ma sens.

luxluxbaby | 2014-05-27

Dawno przestałam już czytać książki młodzieżowe i ta nie jest wyjątkiem, ale pomimo, ze minęło tyle czasu ta książka wryła mi się w pamięć. Czytając książkę byłam w podobnym wieku co Leonia, zastanawiałam się jak ja bym sobie poradziła, gdybym znalazła się na jej miejscu...
Zdecydowanie polecam, nie tylko nastolatkom.

Liliowa | 2010-11-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2009

Książkę tę czytałam już dwukrotnie, głównie dlatego, że jest to jedna z moich osobistych "perełek". Bardzo podziwiam i szanuję autorkę, Janę Frey, która jest znana z opisywania prawdziwych historii. Jedną z nich jest właśnie "W ciemności", opowiadająca o dziewczynie, która w tragicznym wypadku samochodowym traci jeden z najważniejszych zmysłów - wzrok. Jej powrót do normalnego, a przede wszystkim samodzielnego życia jest bardzo trudny. Los stawia na jej drodze wiele niespodziewanych przeszkód, z którymi Leonia musi walczyć. Właśnie ten okres z życia głównej bohaterki autorka opisała bardzo szczegółowo i wnikliwie.

Niewątpliwie największym atutem tej książki jest fakt, że przedstawia ona prawdziwą, z życia wziętą historię. Wielu osobom czytanie takich pozycji sprawia ogromną przyjemność. Mając świadomość, że główna bohaterka, piętnastoletnia Leonia, istnieje naprawdę, dużo łatwiej jest uwolnić emocje i zagłębić się we "wnętrzu" książki. Wydarzenia są tu przedstawione bardzo...

lillyelizabethh | 2013-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

To chyba pierwsza książka przy,której momentami chciałam płakać.

Justyna | 2015-02-04
Przeczytana: 04 października 2014

Bardzo poruszająca, piękna książka opowiada o dziewczynie Leonii ślicznej, uroczej której cały świat się zawalił gdy w wypadku ciężkim straciła wzrok..żyje w świecie ciemności. Czytając popłakałam się dlaczego tą bohaterkę to spotkało. Nie widząc to coś strasznego, nie mogąc zobaczyć osób ze swojej rodziny. Uwielbiam czytać tej autorki książki pisane przez życie:) Wzruszyła mnie ta opowieść!!
Polecam przeczytać!!!

Michi | 2014-05-21
Przeczytana: 04 maja 2014

Spodziewałam się... no nie wiem. Czegoś lepszego?
Czytałam sporo wypowiedzi na jej temat.
Jaka to ona fantastyczna, pełna emocji, niesamowita itp.
No cóż. Była wciągająca, była ciekawa. Podczas czytania tak się w nią wczułam, że miałam wrażenie, że sama jestem bohaterką tej książki. Przyznaje, że raz nawet uroniłam łzę z uśmiechem na ustach.
Rozterki młodej kobiety, jej uczucia, postrzeganie świata ujęte w tak prostej formie sprawiały, że książka była tak prawdziwa i realna.
Ale spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. Książka jest stanowczo zbyt krótka. Skończyłam ją czytać i nagle w mojej głowie usłyszałam krytyczny głos 'I to wszystko?'. Dłuższe wydawały mi się opowiadania w podręcznikach z polskiego. Nie wiem. Może zbyt wiele oczekiwałam. Oczywiście książka sama w sobie była warta przeczytania i pewnie jeszcze do niej wrócę ale czuje ogromny niedosyt. Jakbym przeczytała 1/6 historii i nagle autorka uznała, że dalej jej się nie chce pisać więc zakończy słowami "Żyła...

Zawiejka | 2014-03-19
Przeczytana: 2012 rok

Uwielbiam książki tej autorki, ale akurat po tę długo nie potrafiłam sięgnąć. Nie miałam odwagi. W końcu, kiedy byłam gotowa, zaczęłam czytać i... podziwiać Leonię za jej siłę.
Doceńcie to, co macie, że jesteście sprawni, możecie chodzić codziennie do szkoły, pracować, biegać po mieście, robić zakupy, bo nigdy nie wiemy, co nas czeka. Nagle można wszystko stracić. Jednak czy to prawda? Nie sądzę, bo życie toczy się dalej;) Wcale nie jest stracone.
Leonia może pocieszyć niejednego zdławionego życiem człowieka, dzięki tej książce dać mu wsparcie.
Jednocześnie też walczy ze stereotypami, m.in., że niewidomi nie korzystają z komputerów, internetu, nie wychodzą sami z domów, nie pójdą choćby do kina, są przegrani. Zaczynamy rozumieć dopiero wtedy, gdy nas to dotyka.

Zamknijcie oczy i spróbujcie przeżyć tak jeden dzień. Potraficie? Leonia nie miała wyboru.
Jest w tym smutek, żal, ale też iskierka nadziei, jakieś ciepło i wiara to, że wszystko jeszcze przed nami.

Basia_Pelc | 2014-04-19

Wspaniała lektura dla nastolatków i dorosłych.
"W ciemności" została mi polecona przez zaprzyjaźnioną bibliotekarkę na zajęciach z biblioterapii. Nastolatka w wyniku wypadku samochodowego traci wzrok. Wydaje się to być dla niej końcem świata... Bardzo pouczająca lektura, otwierająca nam oczy na cierpienie i zrozumienie osób niewidomych. Niezwykle wzruszająca. Płakałam trzy razy :). Lekturę polecam szczególnie niewidomym, ich bliskim i ich przyjaciołom. Ciemność nie oznacza końca świata, niewidzenie nie oznacza ułomności. Nadal można pięknie żyć i z radością przeżywać każdy dzień.

zwariowanyaniol | 2011-06-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Tą książke czytałam jakieś 4 lub nawet 5 lata temu jeszcze jako mała dziewczynka z podstawówki. Całą ksiażke wypłakałam szczeże ciągle płakałam i czytałam jednocześnie i ta ksiażka utkwiła w mojej pamięci jako jakiś delikatny zarys. Dwa lata puźniej chciałam ją znaleź lecz w biblotece jakaś dziewczyna po mnie jej nie oddała i już nie mieli jedynego egzentlarzu. I teraz zapomiałam o niej. Zapomiałam tytułu, mimo tego że bardzo chciałam ją znaleź. Wiec podstawnowiłam teraz wpisać w zapytaj.com.pl hasło książki pisane z perspektywy niewidomej osoby. I odrazu przypomiałam mi się ten łatwy tytuł. Do tej pory pamiętam moment jak w chłopaku którym się kochała leżała pod drzewem i razem zasneli tylko trzymając się za ręke. Potem stał się wypadek. I całe życie dalsze... opisane niesamowicie. Na koniec przefarbowała sobie włosy i poszła do tego chłopaka. Pierwsza miłość, to jedynie pamietam z tej ksiażki ale odbiła na mnie znamie.
Polecam mocno..!!

Dobra książka to taka, która nie tylko robi na nas duże wrażenie, ale także zmienia coś w naszym sposobie patrzenia na świat, która wpływa na nasze życie. Taka jest właśnie książka ''W ciemności'' Jany Frey. To druga lektura tej Autorki, jaką miałam okazję przeczytać i mogę śmiało stwierdzić, że pisze ona z niesamowitym wyczuciem, budząc wielkie emocje, wzruszając, wywołując uśmiech, nakłaniając do refleksji. Rewelacyjna książka uświadamiająca czytelnikowi jak wiele rzeczy nie docenia w swoim życiu i jak wiele może stracić w parę sekund.