W ciemności

Autor:
typ
papier
7,47 (1028 ocen i 109 opinii)

Opis książki

Leonia ma piętnaście lat i oczy jak szmaragdy, które oczarowały Frederika. Pewnego dnia ta piękna dziewczyna ulega ciężkiemu wypadkowi, po którym budzi się w świecie ciemności. Traci wzrok. Jej powrót do normalnego życia jest bardzo bolesny i trudny, ale wspierają ją w tym rodzina i przyjaciele.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
ewa | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Książka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Powoduje, iż człowiek zaczyna myśleć ile może stracić w ułamku sekundy. Co by zrobił?? Jak się zachował gdyby jego samego dotknął tak okrutny los?? Nie doceniamy jak dużo daje nam wzrok. Dzięki niemu widzimy otaczający nas świat, jego piękno. Docenilibyśmy to wszystko w momencie, kiedy tak jak główna bohaterka Leonia traci wzrok wyniku wypadku. Jej życie legło w gruzach. Długo nie mogła otrząsnać się po tragedii, ale dzięki pomocy i wytrwałości najbliższych udało jej się zaakcetpować swoje kalectwo.
Książka bardzo wzruszająca. Pokazująca, że zawsze warto żyć. Że życie zawsze ma sens.

luxluxbaby | 2014-05-27

Dawno przestałam już czytać książki młodzieżowe i ta nie jest wyjątkiem, ale pomimo, ze minęło tyle czasu ta książka wryła mi się w pamięć. Czytając książkę byłam w podobnym wieku co Leonia, zastanawiałam się jak ja bym sobie poradziła, gdybym znalazła się na jej miejscu...
Zdecydowanie polecam, nie tylko nastolatkom.

Liliowa | 2010-11-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2009

Książkę tę czytałam już dwukrotnie, głównie dlatego, że jest to jedna z moich osobistych "perełek". Bardzo podziwiam i szanuję autorkę, Janę Frey, która jest znana z opisywania prawdziwych historii. Jedną z nich jest właśnie "W ciemności", opowiadająca o dziewczynie, która w tragicznym wypadku samochodowym traci jeden z najważniejszych zmysłów - wzrok. Jej powrót do normalnego, a przede wszystkim samodzielnego życia jest bardzo trudny. Los stawia na jej drodze wiele niespodziewanych przeszkód, z którymi Leonia musi walczyć. Właśnie ten okres z życia głównej bohaterki autorka opisała bardzo szczegółowo i wnikliwie.

Niewątpliwie największym atutem tej książki jest fakt, że przedstawia ona prawdziwą, z życia wziętą historię. Wielu osobom czytanie takich pozycji sprawia ogromną przyjemność. Mając świadomość, że główna bohaterka, piętnastoletnia Leonia, istnieje naprawdę, dużo łatwiej jest uwolnić emocje i zagłębić się we "wnętrzu" książki. Wydarzenia są tu przedstawione bardzo...

Michi | 2014-05-21
Przeczytana: 04 maja 2014

Spodziewałam się... no nie wiem. Czegoś lepszego?
Czytałam sporo wypowiedzi na jej temat.
Jaka to ona fantastyczna, pełna emocji, niesamowita itp.
No cóż. Była wciągająca, była ciekawa. Podczas czytania tak się w nią wczułam, że miałam wrażenie, że sama jestem bohaterką tej książki. Przyznaje, że raz nawet uroniłam łzę z uśmiechem na ustach.
Rozterki młodej kobiety, jej uczucia, postrzeganie świata ujęte w tak prostej formie sprawiały, że książka była tak prawdziwa i realna.
Ale spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. Książka jest stanowczo zbyt krótka. Skończyłam ją czytać i nagle w mojej głowie usłyszałam krytyczny głos 'I to wszystko?'. Dłuższe wydawały mi się opowiadania w podręcznikach z polskiego. Nie wiem. Może zbyt wiele oczekiwałam. Oczywiście książka sama w sobie była warta przeczytania i pewnie jeszcze do niej wrócę ale czuje ogromny niedosyt. Jakbym przeczytała 1/6 historii i nagle autorka uznała, że dalej jej się nie chce pisać więc zakończy słowami "Żyła...

Justyna | 2015-02-04
Przeczytana: 04 października 2014

Bardzo poruszająca, piękna książka opowiada o dziewczynie Leonii ślicznej, uroczej której cały świat się zawalił gdy w wypadku ciężkim straciła wzrok..żyje w świecie ciemności. Czytając popłakałam się dlaczego tą bohaterkę to spotkało. Nie widząc to coś strasznego, nie mogąc zobaczyć osób ze swojej rodziny. Uwielbiam czytać tej autorki książki pisane przez życie:) Wzruszyła mnie ta opowieść!!
Polecam przeczytać!!!

lillyelizabethh | 2013-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

To chyba pierwsza książka przy,której momentami chciałam płakać.

Basia_Pelc | 2014-04-19

Wspaniała lektura dla nastolatków i dorosłych.
"W ciemności" została mi polecona przez zaprzyjaźnioną bibliotekarkę na zajęciach z biblioterapii. Nastolatka w wyniku wypadku samochodowego traci wzrok. Wydaje się to być dla niej końcem świata... Bardzo pouczająca lektura, otwierająca nam oczy na cierpienie i zrozumienie osób niewidomych. Niezwykle wzruszająca. Płakałam trzy razy :). Lekturę polecam szczególnie niewidomym, ich bliskim i ich przyjaciołom. Ciemność nie oznacza końca świata, niewidzenie nie oznacza ułomności. Nadal można pięknie żyć i z radością przeżywać każdy dzień.

Zawiejka | 2014-03-19
Przeczytana: 2012 rok

Uwielbiam książki tej autorki, ale akurat po tę długo nie potrafiłam sięgnąć. Nie miałam odwagi. W końcu, kiedy byłam gotowa, zaczęłam czytać i... podziwiać Leonię za jej siłę.
Doceńcie to, co macie, że jesteście sprawni, możecie chodzić codziennie do szkoły, pracować, biegać po mieście, robić zakupy, bo nigdy nie wiemy, co nas czeka. Nagle można wszystko stracić. Jednak czy to prawda? Nie sądzę, bo życie toczy się dalej;) Wcale nie jest stracone.
Leonia może pocieszyć niejednego zdławionego życiem człowieka, dzięki tej książce dać mu wsparcie.
Jednocześnie też walczy ze stereotypami, m.in., że niewidomi nie korzystają z komputerów, internetu, nie wychodzą sami z domów, nie pójdą choćby do kina, są przegrani. Zaczynamy rozumieć dopiero wtedy, gdy nas to dotyka.

Zamknijcie oczy i spróbujcie przeżyć tak jeden dzień. Potraficie? Leonia nie miała wyboru.
Jest w tym smutek, żal, ale też iskierka nadziei, jakieś ciepło i wiara to, że wszystko jeszcze przed nami.

Tą książke czytałam jakieś 4 lub nawet 5 lata temu jeszcze jako mała dziewczynka z podstawówki. Całą ksiażke wypłakałam szczeże ciągle płakałam i czytałam jednocześnie i ta ksiażka utkwiła w mojej pamięci jako jakiś delikatny zarys. Dwa lata puźniej chciałam ją znaleź lecz w biblotece jakaś dziewczyna po mnie jej nie oddała i już nie mieli jedynego egzentlarzu. I teraz zapomiałam o niej. Zapomiałam tytułu, mimo tego że bardzo chciałam ją znaleź. Wiec podstawnowiłam teraz wpisać w zapytaj.com.pl hasło książki pisane z perspektywy niewidomej osoby. I odrazu przypomiałam mi się ten łatwy tytuł. Do tej pory pamiętam moment jak w chłopaku którym się kochała leżała pod drzewem i razem zasneli tylko trzymając się za ręke. Potem stał się wypadek. I całe życie dalsze... opisane niesamowicie. Na koniec przefarbowała sobie włosy i poszła do tego chłopaka. Pierwsza miłość, to jedynie pamietam z tej ksiażki ale odbiła na mnie znamie.
Polecam mocno..!!

Olicja | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Na tę książkę natknęłam się zupełnie przypadkiem przechadzając się między regałami w miejskiej bibliotece. Taka mała, niepozorna, siedziała wciśnięta między dwa opasłe tomiska na najniższej półce i dla reszty czytelników pozostawała zupełnie niezauważalna. Jednak ja, gdy tylko na nią spojrzałam wiedziałam, że coś się święci. Zapamiętałam, że kiedyś bardzo polecała mi ją Daria i od tamtej pory bezskutecznie usiłowałam ją przeczytać. Nie zastanawiając się zbyt długo, zabrałam ją ze sobą, a jej lektura przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Zapraszam!

Leonia to zwykła nastolatka. Mieszka w małym domku z ogrodem na obrzeżach miasta wraz z rodzicami i dwójką rodzeństwa, ma najlepszą przyjaciółkę Jannę, niesamowity talent plastyczny i wielkie, szmaragdowozielone oczy, które przykuwają uwagę każdego kto na nią spojrzy. Właśnie te oczy tak zauroczyły Frederika, starszego kolegę dziewczyny. Jej życie układa się idealnie, świat stoi przed nią otworem, a w głowie ma mnóstwo planów na...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Helena Mniszkówna
    137. rocznica
    urodzin
    W ogóle najczęściej bywa tak, że kobieta odchodząc od ołtarza widzi przed sobą niebo i marzenia swe najszczytniejsze w pełni rozkwitu, mężczyzna zaś tylko - pokój sypialny...
  • Walter Moers
    58. rocznica
    urodzin
    Czytanie jest inteligentną metodą oszczędzenia sobie samodzielnego myślenia
  • Aleksandra Janusz
    35. rocznica
  • Michaił Szołochow
    110. rocznica
    urodzin
    Baba jak ten kot: kto pogłaszcze, ten panem
  • Michael Chabon
    52. rocznica
    urodzin
    - Zdaję się, że nie pasuję do nowego profilu firmy.
    - Którym jest?
    - Kompetencja.
  • Josif Brodski
    75. rocznica
    urodzin
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Yann le Pennetier
    61. rocznica
  • Erlend Loe
    46. rocznica
    Nie mam żadnych planów.
    Wciąż rządzi mną przekonanie, że większość rzeczy nie ma sensu.
    Nie jest inspirujące.
    Zwolniłem tempo. Do zera.
    Myślę, że muszę zacząć od początku. Jak się zaczyna od początku?
  • Jens Lapidus
    41. rocznica
    urodzin
    Czytałem, że znaleźli trupa, co ma brudne nogi, obwisłe jaja & owłosioną dupę- zadzwoń żebym wiedział, czy żyjesz.
  • Marcin Kydryński
    47. rocznica
    urodzin
    Do pobliskiej Café Mindelo płynie Miss Lizbony, czarna Kabowerdyjka, wysoka i lekka jak orchidea. Z daleka widzę światło jej tlenionych prawie na biało włosów. Chwilę potem odsłonięty wysoko brzuch, twardy jak pień hebanowego drzewa i wiotki jak nadgarstek. Ten brzuch nigdy nie zazna pieroga ni bigo... pokaż więcej
  • Bob Dylan
    74. rocznica
    urodzin
    Czasami w piosenkach mówi się rzeczy, które raczej nie mogą być prawdą. Czasami mówi się rzeczy, które nie mają nic wspólnego z prawdą, a czasami takie, które wszyscy za prawdę uznają. Jednocześnie ma się wrażenie, że jedyna prawda jest taka, że nie ma na tym świecie żadnej prawdy. Cokolwiek się mów... pokaż więcej
  • William Trevor
    87. rocznica
  • Henri Michaux
    116. rocznica
    urodzin
    Zaczęło się to, kiedy byłem dzieckiem. Pojawił się zbędny dorosły.
  • Michał Choromański
    43. rocznica
    śmierci
    Są w życiu spotkania nieuniknione
  • Aleksander Brückner
    76. rocznica
    śmierci
    Olimp polski i pruski Długosz, Miechowczyk, agendziści, aby się krótko a dobitnie wyrazić, z palców sobie wyssali [...].

Znajdź nas na Facebooku