Okładka książki W ciemności

wydawnictwo
Ossolineum
typ
papier
7.46 (932 ocen i 98 opinii)

Opis książki

Leonia ma piętnaście lat i oczy jak szmaragdy, które oczarowały Frederika. Pewnego dnia ta piękna dziewczyna ulega ciężkiemu wypadkowi, po którym budzi się w świecie ciemności. Traci wzrok. Jej powrót do normalnego życia jest bardzo bolesny i trudny, ale wspierają ją w tym rodzina i przyjaciele.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
ewa | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Książka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Powoduje, iż człowiek zaczyna myśleć ile może stracić w ułamku sekundy. Co by zrobił?? Jak się zachował gdyby jego samego dotknął tak okrutny los?? Nie doceniamy jak dużo daje nam wzrok. Dzięki niemu widzimy otaczający nas świat, jego piękno. Docenilibyśmy to wszystko w momencie, kiedy tak jak główna bohaterka Leonia traci wzrok wyniku wypadku. Jej życie legło w gruzach. Długo nie mogła otrząsnać się po tragedii, ale dzięki pomocy i wytrwałości najbliższych udało jej się zaakcetpować swoje kalectwo.
Książka bardzo wzruszająca. Pokazująca, że zawsze warto żyć. Że życie zawsze ma sens.

Liliowa | 2010-11-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2009

Książkę tę czytałam już dwukrotnie, głównie dlatego, że jest to jedna z moich osobistych "perełek". Bardzo podziwiam i szanuję autorkę, Janę Frey, która jest znana z opisywania prawdziwych historii. Jedną z nich jest właśnie "W ciemności", opowiadająca o dziewczynie, która w tragicznym wypadku samochodowym traci jeden z najważniejszych zmysłów - wzrok. Jej powrót do normalnego, a przede wszystkim samodzielnego życia jest bardzo trudny. Los stawia na jej drodze wiele niespodziewanych przeszkód, z którymi Leonia musi walczyć. Właśnie ten okres z życia głównej bohaterki autorka opisała bardzo szczegółowo i wnikliwie.

Niewątpliwie największym atutem tej książki jest fakt, że przedstawia ona prawdziwą, z życia wziętą historię. Wielu osobom czytanie takich pozycji sprawia ogromną przyjemność. Mając świadomość, że główna bohaterka, piętnastoletnia Leonia, istnieje naprawdę, dużo łatwiej jest uwolnić emocje i zagłębić się we "wnętrzu" książki. Wydarzenia są tu przedstawione bardzo realistyczn...

vintagellina | 2013-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

To chyba pierwsza książka przy,której momentami chciałam płakać.

książek: 1998
Basia_Pelc | 2014-04-19

Wspaniała lektura dla nastolatków i dorosłych.
"W ciemności" została mi polecona przez zaprzyjaźnioną bibliotekarkę na zajęciach z biblioterapii. Nastolatka w wyniku wypadku samochodowego traci wzrok. Wydaje się to być dla niej końcem świata... Bardzo pouczająca lektura, otwierająca nam oczy na cierpienie i zrozumienie osób niewidomych. Niezwykle wzruszająca. Płakałam trzy razy :). Lekturę polecam szczególnie niewidomym, ich bliskim i ich przyjaciołom. Ciemność nie oznacza końca świata, niewidzenie nie oznacza ułomności. Nadal można pięknie żyć i z radością przeżywać każdy dzień.

Michi | 2014-05-21
Przeczytana: 04 maja 2014

Spodziewałam się... no nie wiem. Czegoś lepszego?
Czytałam sporo wypowiedzi na jej temat.
Jaka to ona fantastyczna, pełna emocji, niesamowita itp.
No cóż. Była wciągająca, była ciekawa. Podczas czytania tak się w nią wczułam, że miałam wrażenie, że sama jestem bohaterką tej książki. Przyznaje, że raz nawet uroniłam łzę z uśmiechem na ustach.
Rozterki młodej kobiety, jej uczucia, postrzeganie świata ujęte w tak prostej formie sprawiały, że książka była tak prawdziwa i realna.
Ale spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. Książka jest stanowczo zbyt krótka. Skończyłam ją czytać i nagle w mojej głowie usłyszałam krytyczny głos 'I to wszystko?'. Dłuższe wydawały mi się opowiadania w podręcznikach z polskiego. Nie wiem. Może zbyt wiele oczekiwałam. Oczywiście książka sama w sobie była warta przeczytania i pewnie jeszcze do niej wrócę ale czuje ogromny niedosyt. Jakbym przeczytała 1/6 historii i nagle autorka uznała, że dalej jej się nie chce pisać więc zakończy słowami "Żyła długo...

Olicja | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Na tę książkę natknęłam się zupełnie przypadkiem przechadzając się między regałami w miejskiej bibliotece. Taka mała, niepozorna, siedziała wciśnięta między dwa opasłe tomiska na najniższej półce i dla reszty czytelników pozostawała zupełnie niezauważalna. Jednak ja, gdy tylko na nią spojrzałam wiedziałam, że coś się święci. Zapamiętałam, że kiedyś bardzo polecała mi ją Daria i od tamtej pory bezskutecznie usiłowałam ją przeczytać. Nie zastanawiając się zbyt długo, zabrałam ją ze sobą, a jej lektura przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Zapraszam!

Leonia to zwykła nastolatka. Mieszka w małym domku z ogrodem na obrzeżach miasta wraz z rodzicami i dwójką rodzeństwa, ma najlepszą przyjaciółkę Jannę, niesamowity talent plastyczny i wielkie, szmaragdowozielone oczy, które przykuwają uwagę każdego kto na nią spojrzy. Właśnie te oczy tak zauroczyły Frederika, starszego kolegę dziewczyny. Jej życie układa się idealnie, świat stoi przed nią otworem, a w głowie ma mnóstwo planów na przyszłość...

Desdemona | 2014-03-19
Przeczytana: 2012 rok

Uwielbiam książki tej autorki, ale akurat po tę długo nie potrafiłam sięgnąć. Nie miałam odwagi. W końcu, kiedy byłam gotowa, zaczęłam czytać i... podziwiać Leonię za jej siłę.
Doceńcie to, co macie, że jesteście sprawni, możecie chodzić codziennie do szkoły, pracować, biegać po mieście, robić zakupy, bo nigdy nie wiemy, co nas czeka. Nagle można wszystko stracić. Jednak czy to prawda? Nie sądzę, bo życie toczy się dalej;) Wcale nie jest stracone.
Leonia może pocieszyć niejednego zdławionego życiem człowieka, dzięki tej książce dać mu wsparcie.
Jednocześnie też walczy ze stereotypami, m.in., że niewidomi nie korzystają z komputerów, internetu, nie wychodzą sami z domów, nie pójdą choćby do kina, są przegrani. Zaczynamy rozumieć dopiero wtedy, gdy nas to dotyka.

Zamknijcie oczy i spróbujcie przeżyć tak jeden dzień. Potraficie? Leonia nie miała wyboru.
Jest w tym smutek, żal, ale też iskierka nadziei, jakieś ciepło i wiara to, że wszystko jeszcze przed nami.

Tą książke czytałam jakieś 4 lub nawet 5 lata temu jeszcze jako mała dziewczynka z podstawówki. Całą ksiażke wypłakałam szczeże ciągle płakałam i czytałam jednocześnie i ta ksiażka utkwiła w mojej pamięci jako jakiś delikatny zarys. Dwa lata puźniej chciałam ją znaleź lecz w biblotece jakaś dziewczyna po mnie jej nie oddała i już nie mieli jedynego egzentlarzu. I teraz zapomiałam o niej. Zapomiałam tytułu, mimo tego że bardzo chciałam ją znaleź. Wiec podstawnowiłam teraz wpisać w zapytaj.com.pl hasło książki pisane z perspektywy niewidomej osoby. I odrazu przypomiałam mi się ten łatwy tytuł. Do tej pory pamiętam moment jak w chłopaku którym się kochała leżała pod drzewem i razem zasneli tylko trzymając się za ręke. Potem stał się wypadek. I całe życie dalsze... opisane niesamowicie. Na koniec przefarbowała sobie włosy i poszła do tego chłopaka. Pierwsza miłość, to jedynie pamietam z tej ksiażki ale odbiła na mnie znamie.
Polecam mocno..!!

Egotiste | 2013-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2013

Książka opowiadająca o niewidomej nastolatce, otwiera oczy czytelnikowi. Sprawia, że dostrzegamy problemy z jakimi borykają się ludzie, którzy żyją "w ciemnościach", problemy, na które nawet byśmy nie wpadli.
W bardzo dobitny sposób ukazuje emocje i przeżycia osób, które po nieszczęśliwym wypadku doznały kalectwa, ponieważ możemy odnieść to nie tylko do utraty wzroku, ale również do innych urazów. Tak szczegółowo jest to opisane, że aż musiałam wejść w biografię autorki, czy czasem nie miała podobnych przeżyć.
Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie i sprawiła, że zaczęłam doceniam swoje zdrowie. Na pewno sięgnę po inne pozycje autorki, a tę pozycję serdecznie polecam.

marcia | 2011-05-25
Na półkach: Dramat, Przeczytane
Przeczytana: luty 2011

Wspaniała książka, polecam.
Chciałam przeczytać tę książkę, ponieważ zaciekawiła mnie fabuła. Pragnęłam dowiedzieć się jak czują się ludzie, którzy albo nie widzą od urodzenia albo stracili wzrok na skutek na przykład wypadku jak nasza główna bohaterka, która ma zaledwie piętnaście lat i już w tak młodym wieku musi pokonywać przeciwności losu.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Andreas Eschbach
    55. rocznica
    urodzin
    Nic nie jest trudniej wyplenić niż religie, choćby była nie wiem jak fałszywa.
  • Milo Manara
    69. rocznica
  • Agatha Christie
    124. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie wracaj do miejsc, w którym byłeś szczęśliwy.
  • Chimamanda Ngozi Adichie
    37. rocznica
    urodzin
    Bunt Jaja był teraz jak eksperymentalny hibiskus cioci: wyjątkowy i pachnący nutką wolności innej niż ta, której domagał się tłum ludzi wymachujących zielonymi liśćmi na placu Rządowym po zamachu stanu. Wolności czynu i bycia sobą.
  • Chelsea Quinn Yarbro
    72. rocznica
    urodzin
    - Tęskniłem za tą chwilą, odkąd po raz pierwszy ujrzałem panią na przejażdżce do Bois - Vert. Kilkanaście dni zbierałem się na odwagę, by zbliżyć się do ciebie, pani. - Jeśli potrzebujesz panie odwagi, by zwrócić się do mnie, to niech Niebiosa mają w opiece Francję, gdyby trzeba było stanąć do walk... pokaż więcej
  • Dan Lungu
    45. rocznica
  • James Fenimore Cooper
    225. rocznica
    urodzin
    Są to słowa godne mężczyzny i człowieka, który doszedłby do czegoś, gdyby nie jego głupie wykształcenie.
  • Tomasz Jastrun
    64. rocznica
    urodzin
    Kiedyś byłem dumny ze swojej nieśmiałości, teraz już wiem, ona bynajmniej nie świadczy o skromności, raczej o wielkich ambicjach i lęku przed porażką.
  • Halina Birenbaum
    85. rocznica
    urodzin
    Nieraz wtedy myślałam o religijnych postach, zwłaszcza w związku ze świętem Jom-Kipur, kiedy to ludzie dobrowolnie czczą w ten sposób Boga. Przysięgłam wówczas, że o ile przeżyję wojnę i będę miała co jeść, nigdy nie narzucę sobie żadnego postu. Ślubując to wywierałam świadomie i z satysfakcją zemst... pokaż więcej
  • Norman Spinrad
    74. rocznica
  • Sophie Dahl
    37. rocznica
  • Marion Zimmer Bradley
    15. rocznica
    śmierci
    Łzy sprawiają, że kobiety są bardziej realne, bardziej bezbronne; kobiety, które nigdy nie płaczą, przerażają mnie, bo wiem, że są silniejsze ode mnie i zawsze się trochę boję tego, co zrobią.
  • Oriana Fallaci
    8. rocznica
    śmierci
    Politycznie poprawne miernoty zawsze negują zasługi. Zastępują jakość przez ilość. Lecz to jakość wprawia świat w ruch moi drodzy, nie ilość. Świat idzie naprzód dzięki tym nielicznym, którzy posiadają przymioty, nie dzięki tym, którzy są liczni i głupi
  • Władysław Syrokomla
    152. rocznica