Lubimyczytać.pl to:

wydawnictwo
Ossolineum
typ
papier
7.44 (839 ocen i 83 opinie)

Opis książki

Leonia ma piętnaście lat i oczy jak szmaragdy, które oczarowały Frederika. Pewnego dnia ta piękna dziewczyna ulega ciężkiemu wypadkowi, po którym budzi się w świecie ciemności. Traci wzrok. Jej powrót do normalnego życia jest bardzo bolesny i trudny, ale wspierają ją w tym rodzina i przyjaciele.

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
ewa | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Książka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Powoduje, iż człowiek zaczyna myśleć ile może stracić w ułamku sekundy. Co by zrobił?? Jak się zachował gdyby jego samego dotknął tak okrutny los?? Nie doceniamy jak dużo daje nam wzrok. Dzięki niemu widzimy otaczający nas świat, jego piękno. Docenilibyśmy to wszystko w momencie, kiedy tak jak główna bohaterka Leonia traci wzrok wyniku wypadku. Jej życie legło w gruzach. Długo nie mogła otrząsnać się po tragedii, ale dzięki pomocy i wytrwałości najbliższych udało jej się zaakcetpować swoje kalectwo.
Książka bardzo wzruszająca. Pokazująca, że zawsze warto żyć. Że życie zawsze ma sens.

Liliowa | 2010-11-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2009

Książkę tę czytałam już dwukrotnie, głównie dlatego, że jest to jedna z moich osobistych "perełek". Bardzo podziwiam i szanuję autorkę, Janę Frey, która jest znana z opisywania prawdziwych historii. Jedną z nich jest właśnie "W ciemności", opowiadająca o dziewczynie, która w tragicznym wypadku samochodowym traci jeden z najważniejszych zmysłów - wzrok. Jej powrót do normalnego, a przede wszystkim samodzielnego życia jest bardzo trudny. Los stawia na jej drodze wiele niespodziewanych przeszkód, z którymi Leonia musi walczyć. Właśnie ten okres z życia głównej bohaterki autorka opisała bardzo szczegółowo i wnikliwie.

Niewątpliwie największym atutem tej książki jest fakt, że przedstawia ona prawdziwą, z życia wziętą historię. Wielu osobom czytanie takich pozycji sprawia ogromną przyjemność. Mając świadomość, że główna bohaterka, piętnastoletnia Leonia, istnieje naprawdę, dużo łatwiej jest uwolnić emocje i zagłębić się we "wnętrzu" książki. Wydarzenia są tu przedstawione bardzo realistyczn...

vintagellina | 2013-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

To chyba pierwsza książka przy,której momentami chciałam płakać.

vacuity | 2013-11-09
Na półkach: Opinie, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 października 2013

Pewne książki uświadamiają mi, że nie doceniam dostatecznie faktu, iż jestem w pełni sprawna, widzę, słyszę, poruszam się i oddycham. Podczas czytania historii opartych na faktach uderza mnie to z całą mocą. Myślę o tym, że to naprawdę się zdarzyło, a fakt, że zdarzyło się komuś innemu niż mnie, to czysty przypadek. Czy potrafisz wyobrazić sobie życie w absolutnej ciemności, nie ujrzeć już nigdy światła słonecznego, błękitu nieba, gwiazd migoczących w mroku, zieleni traw i zmieniających kolor jesiennych liści? Czy mógłbyś dalej żyć w pełni, tracąc wzrok?

"Leonia o oczach zielonych jak szmaragdy."

Leonia, nastoletnia dziewczyna prowadzi pozornie zwyczajne życie - spotyka się z przyjaciółmi, chodzi do szkoły, przeżywa właśnie pierwszą miłość. Po tragicznym w skutkach wypadku, w którym doznaje nieodwracalnych uszkodzeń oczu i traci wzrok, oddałaby wszystko, by tę zwyczajną, tak brutalnie przerwaną codzienność odzyskać. Jej świat zakrywa całun ciemności, gęstość mroku staje się nie do pr...

Desdemona | 2014-03-19
Przeczytana: 2012 rok

Uwielbiam książki tej autorki, ale akurat po tę długo nie potrafiłam sięgnąć. Nie miałam odwagi. W końcu, kiedy byłam gotowa, zaczęłam czytać i... podziwiać Leonię za jej siłę.
Doceńcie to, co macie, że jesteście sprawni, możecie chodzić codziennie do szkoły, pracować, biegać po mieście, robić zakupy, bo nigdy nie wiemy, co nas czeka. Nagle można wszystko stracić. Jednak czy to prawda? Nie sądzę, bo życie toczy się dalej;) Wcale nie jest stracone.
Leonia może pocieszyć niejednego zdławionego życiem człowieka, dzięki tej książce dać mu wsparcie.
Jednocześnie też walczy ze stereotypami, m.in., że niewidomi nie korzystają z komputerów, internetu, nie wychodzą sami z domów, nie pójdą choćby do kina, są przegrani. Zaczynamy rozumieć dopiero wtedy, gdy nas to dotyka.

Zamknijcie oczy i spróbujcie przeżyć tak jeden dzień. Potraficie? Leonia nie miała wyboru.
Jest w tym smutek, żal, ale też iskierka nadziei, jakieś ciepło i wiara to, że wszystko jeszcze przed nami.

zwariowanyaniol | 2011-06-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Tą książke czytałam jakieś 4 lub nawet 5 lata temu jeszcze jako mała dziewczynka z podstawówki. Całą ksiażke wypłakałam szczeże ciągle płakałam i czytałam jednocześnie i ta ksiażka utkwiła w mojej pamięci jako jakiś delikatny zarys. Dwa lata puźniej chciałam ją znaleź lecz w biblotece jakaś dziewczyna po mnie jej nie oddała i już nie mieli jedynego egzentlarzu. I teraz zapomiałam o niej. Zapomiałam tytułu, mimo tego że bardzo chciałam ją znaleź. Wiec podstawnowiłam teraz wpisać w zapytaj.com.pl hasło książki pisane z perspektywy niewidomej osoby. I odrazu przypomiałam mi się ten łatwy tytuł. Do tej pory pamiętam moment jak w chłopaku którym się kochała leżała pod drzewem i razem zasneli tylko trzymając się za ręke. Potem stał się wypadek. I całe życie dalsze... opisane niesamowicie. Na koniec przefarbowała sobie włosy i poszła do tego chłopaka. Pierwsza miłość, to jedynie pamietam z tej ksiażki ale odbiła na mnie znamie.
Polecam mocno..!!

Paula | 2010-05-20
Przeczytana: 16 listopada 2009

"...dobrze widzi sie tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu." Książka jest genialna. Nie mogłam się od niej oderwać. Bardzo smutna, a do tego świetnie napisana historia Leonii na pewno długo pozostanie w mojej pamięci. Czytając nie mogłam powstrzymać łez. Chciałabym przeczytać jeszcze inne książki Jany Frey mam nadzieję, że znajdę je w mojej bibliotece.

deutschland91 | 2012-04-29
Przeczytana: 15 listopada 2011

Często nikt z nas nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest dla nas wzrok i jak ciężko sobie wyobrazić życie w ciemności. Bardzo lubię trudne , życiowe książki omawiające trudną tematykę. Kiedy zobaczyłam "W ciemności " autorstwa Jany Frey wiedziałam już , że też pragnę poznać historie głównej bohaterki 15-letniej Leonii o której wam opowiem.
Bohaterką jest Leonia szczęśliwa 15-latka mająca wiele zainteresowań , swoje nastoletnie problemy oraz przeżywa swoją pierwszą miłość.. Nie przypuszcza, że jej życie zmieni się diamentralnie. Pewnego dnia Leonia wraz z bratem Siemenem , przyjaciółką Jenny oraz Frederickiem wybierają się na wycieczkę. Kiedy wracają dochodzi do tragicznego wypadku w którym Leona zostaje ciężko ranna. Traci wzrok. Dowiaduje się , że reszcie nic się nie stało a ona sama cudem przeżyła i nigdy nie odzyska wzroku. Ta informacja jest dla dziewczyny szokiem . Wiele razy powtarza, że wolałaby zginąć niż żyć jako niewidoma.Jednak rodzina i przyjaciele są dla niej wsparciem. Ró...

Egotiste | 2013-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2013

Książka opowiadająca o niewidomej nastolatce, otwiera oczy czytelnikowi. Sprawia, że dostrzegamy problemy z jakimi borykają się ludzie, którzy żyją "w ciemnościach", problemy, na które nawet byśmy nie wpadli.
W bardzo dobitny sposób ukazuje emocje i przeżycia osób, które po nieszczęśliwym wypadku doznały kalectwa, ponieważ możemy odnieść to nie tylko do utraty wzroku, ale również do innych urazów. Tak szczegółowo jest to opisane, że aż musiałam wejść w biografię autorki, czy czasem nie miała podobnych przeżyć.
Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie i sprawiła, że zaczęłam doceniam swoje zdrowie. Na pewno sięgnę po inne pozycje autorki, a tę pozycję serdecznie polecam.

aaandzik | 2014-01-06

Książka ta już nie raz została przeze mnie przeczytana i muszę przyznać, że wciąż jest mi bliska, i to bardzo. Myślę, że zawsze będzie czas, by ją przeczytać ponownie. Przyznaję, że to chyba pierwsza książka, która wzbudziła we mnie tyle emocji. Tak, płakałam. Zwykle taka krótka książeczka jest dla mnie na jeden dzień, ale tą muszę rozkładać na parę lub robić przerwy, by się pozbierać. C€downa na każdą porę dnia. Daje dużo do myślenia. Pokazuje, że można stracić coś cennego, że może się wydarzyć coś, co zmieni nasze życie, a mimo tego można dalej żyć. Musimy umieć walczyć z przeciwnościami losu. Leonia to silna dziewczyna i z pewnością wrócę do niej wkrótce.

Załóż konto za darmo!

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku