Maurycy i jego życie w rozmiarze XXL

Okładka książki Maurycy i jego życie w rozmiarze XXL Jana Frey
2009-09-29
978-83-7442-850-7
Edyta Panek
przyjaźń akceptacja otyłość

Sprawdzony przepis w literaturze dla dzieci: spotkanie dwójki indywiduów, które wspierają się w problemach. Książka wyraźnie pisana jako historia "z tezą", a jej finał ma być "ku pokrzepieniu" serc, wszystkich, którzy mogą utożsamić się z bohaterami (10-12 latkami).

Jak sam tytuł wskazuje jednym z problemów jest otyłość (Maurycy),a dopiero co poznana sąsiadka w nowym miejscu (Malwina) obarczona jest problemami rodzinnymi. Tych zresztą nie brakuje...

Maurycego wychowuje samotnie matka (artystka-edukatorka) na spółkę z babcią (46-letnią śpiewaczką operową, która dość nonszalancko odnajduje się w swym drugim późnym macierzyństwie - rozkoszny, dwuletni "wuj" Maurycego). Na chwilę pojawia się ojciec (Maurycego),by uświadomić problem z otyłością i zaraz zniknąć z nową rodziną, doskonałym kolejnym synem i karierą architekta w Paryżu.
Malwina staje się jedną z osób, które powtarzają dość niepochlebne opinie o wyglądzie wnuczka śpiewaczki, ale jej własne problemy prowadzą ku zbliżeniu dwójki "wykluczonych" w środowisku rówieśniczym. Maurycy wspiera ją w trudnej sytuacji dziecka, które przejmuje odpowiedzialność za załamanego -
po rozpadzie związku - ojca.

Wszystkie perypetie życiowe, sylwetki postaci i sytuacje są nieco przerysowane, opisywane momentami z przymrużeniem oka, a nawet ocierają się o groteskę.

Taka wersja "pop" terapeutycznych opowieści. Z potknięciami albo w tłumaczeniu, albo niekonsekwentnej narracji. Ciekawe - jak na polskie realia - wstawki o odważnych, samodzielnych kobietach, które nie boją się zostawiać za sobą związku i szukać spełnienia gdzie indziej...

"Maurycy i jego życie..." to nie pierwsza książka Jany Frey, którą miałam okazję przeczytać. Praktycznie wszystkie, do których jak na razie dotarłam były wydane w serii Biblioteka Młodych wydawnictwa Ossolineum. Wszystkie poruszały tematy trudne, o których powinno się mówić, a o których niekiedy ludzei milczą bo uważają, że ich to nie dotyczy lub czują irracjonalny wstyd- między innymi mowa tu o anoreksji, fatalnych zauroczeniach czy grupach społecznych.
Przykładem takiej literatury jest właśnie "Maurycy i jego życie w rozmiarze XXL". Opowiada o chłopcu, który zmaga się z otyłością. Otoczenie mu nie pomaga: w szkole i wśród znajomych jest nazywany grubasem, tłustą kulą, dzieci używają też wiele innych określeń, które na pewno ranią naszego bohatera. Wiem coś o tym- niestety- przez całe swoje życie zmagam się z za dużą wagą, doświadczyłam wielu przykrości. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jak słowa mogą ranić. Niektórzy wokół siebie budują coś jakby pancerz i starają się nie przejmować, inni zaś bardzo się przejmują, ale nie zawsze mają wpływ.
W książce ukazane są dwa punkty widzenia- rodziny Maurycego czyli babci i mamy, o których też mówi się, że ważą co nieco za dużo oraz ojca, który za wszelką cenę chce odchudzić naszego bohatera (chociaż tak myślę, że Maurycy zajadał problemy po rozstaniu rodziców- ojciec wyprowadził się do Paryża, ma nową rodzinę i nowego syna).
Recenzowana przeze mnie pozycja pokazuje, że nic w życiu nie zdarza się przypadkiem, a ktoś, kto nam pomaga może również potrzebować pomocy. Mam na myśli Malwinę, która tak jak Maurycy jest odrzucona przez dzieci, które nie wiem dlaczego odwracają się od tych, które mają jakiś problem. To, że nie mają znajomych na pewno nie sprawi, że przestaną się trapić, a na pewno przysporzy im nowych trosk.
Czy istnieje szansa, że nasi bohaterzy pomogą sobie nawzajem? Czy się zaprzyjaźnią?

Problem przedstawiony w jasny i pomysłowy sposób. Naprawdę przemawia do człowieka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• *młodzieżowa/dziecięca
  • Dziecięce wspomnienia
  • Dzieci: do zdobycia
  • ☆ 2013 ☆
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach
  • Od marca 2016
  • Młodzieżowe

Dodaj cytat z książki Maurycy i jego życie w rozmiarze XXL