Nikomu ani słowa

Tłumaczenie: Bartosz Buczacki
Wydawnictwo: Foka
978-83-7668-007-1
Afrodyta

Sammy i Leander zakochują się w tej samej dziewczynie Karlottcie. Ich przyjaźń zostaje poddana próbie. Wkrótce Sammy zaprzyjaźnia się z najgorszym wrogiem Rafaelem i jego bandą. Odkrywa zakazany świat filmów porno, który coraz bardziej go wciąga, a w konsekwencji uzależnia. Kolejne wydarzenia w życiu Sammy'ego powodują separację od otaczającego go świata, a budząca się agresja doprowadzi do nieszczęśliwych wypadków.

źródło opisu: http://ksiazka48.pl/nikomu-ani-slowa-frey-jana-k-173384.html

źródło okładki: http://ksiazka48.pl/nikomu-ani-slowa-frey-jana-k-173384.html

Crimelpoint | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Książka bardzo przyjemna, mimo że porusza poważne tematy. Nie zaskakuje ani nie szokuje, a czasem jest po prostu schematyczna i przewidywalna, jednak nie zmienia to faktu, że jest to powieść, z którą naprawdę warto się zapoznać.
Lektura ta porusza dość poważny temat jakim jest przemoc w szkole. Na pewno większość uczniów spotyka się z nią na co dzień, dlatego bardzo łatwo wczuć się w całą sytuację.

Momentami trochę przeszkadzało mi to, że rozdziały są pisane z punktu widzenia różnych bohaterów. Taki zabieg sprawił, że powieść była na pewno ciekawsza, ale jednak trochę mnie to irytowało.
Jest to książka nie tylko dla młodzieży, ale i dla dorosłych.

Mimo, że powieści Jany Frey są skierowane głównie do młodzieży gimnazjalnej/licealnej, to do dziś cenię jej twórczość. Napisane językiem przystosowanym do tej grupy wiekowej i narracja pierwszoosobowa sprawiają, że młody czytelni może wczuć się w losy bohatera.
Tutaj nie było inaczej. Pozycja idealnie ukazuje dramat młodego chłopaka, który wpada z złe towarzystwo i nie potrafi/nie chce znaleźć oparcia w najbliższych. Każda z postaci w pewnym momencie popełnia tutaj błąd, który ma przykre konsekwencje. Uważam, że nie tylko główny bohater jest winny.
Czasem musimy spaść na samo dno, aby go dotknąć i się od niego odbić. Jednak warto robić wszystko, by temu zapobiec.

Kalew | 2015-01-02

Jestem rozczarowana. Historia Samiego choć była miejscami ciekawa, intrygująca, a momentami przerażająca to nie został w pełni wykorzystany jej potencjał. Liczyłam na zakończenie z morałem, konkretny finał, podsumowanie, żal za grzechy i zadośćuczynienie za wyrządzone innym krzywdy. Nic z tych rzeczy. Książka jakby nie miała zakończenia. I te błędy językowe oraz literówki. Wydawnictwo powinno się wstydzić. Czasami miałam wrażenie, że książka nie przeszła korekty.
Książki Frey są zazwyczaj ciekawe i uważam je za pouczającą lekturę. Tę jednak zaliczam do najsłabszych.

emilka | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Smutny, przygnębiony pozostawiony tak naprawdę sam sobie chłopiec...dodatkowo w okresie dojrzewania kiedy hormony szaleją i nastolatki nie wiedzą co się z Nimi dzieje....ile jest takich dzieciaków w dzisiejszych czasach? Książka wg mnie nie powinna być opisywana jako "biblioteka młodych" ale książka ku przestrodze rodziców....

Scratched | 2012-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2012

Od jakiegoś czasu fascynuję się książkami autorstwa Jany Frey. Ukazują wszystko to, co każdy człowiek chce ukryć przed światem. Jest naprawdę niesamowitą prozaiczką.
Opowieść Sammiego, jego dramatyczne poszukiwanie miejsca dla siebie wpadając przez to w niemałe kłopoty, jest po prostu cudowna. Fabuła trzyma w napięciu już od pierwszej strony. Tak bardzo żałuje, że nie mogę nadal śledzić losów chłopca. Jestem bardzo ciekawa jak potoczy się jego życie, jak poradzi sobie z wychodzeniem na prostą.
Uważam, że takie książki powinny być czytane przez każdego ucznia. O wiele więcej dają niż beznadziejne godziny wychowawcze, tak naprawdę nie zmieniające życia młodego człowieka.

Karina | 2011-06-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 18 listopada 2012

Książka natychmiastowo trafia na półkę "Ulubione"! Przeczytałam ją w kilka godzin dosłownie na bezdechu. Wciągnęła mnie już od pierwszej kartki, gdzie Sammy opowiada o historii swojego ojca, byłym przyjacielu i obecnym, powiedzmy, położeniu. Pozycja według mnie bardzo współczesna, gdyż fala złych doświadczeń zaczyna się od obejrzenia pornograficznego filmu. Bohater coraz bardziej wciąga się w te nielegalne nagrania, co wywołuje u niego wieczne podniecenie i swego rodzaju zboczenie. Sammy zaczyna zadawać się z trzyosobową grupką, jaką tworzy Rafael, Aljoscha i Christian, którzy szerzą tak zwany mobbing, czyli przemoc. Zaczepiają obcokrajowca chodzącego do ich klasy, niepełnosprawnego kolegę. Sammy'emu zaczyna się to coraz bardziej podobać. Czerpie przyjemność z władzy, która nie jest bynajmniej wywołana autorytetem. Traci kontakt z matką, nie dopuszcza do siebie myśli, że będzie miał rodzeństwo, gardzi ojczymem i jego córkami, molestuje młodsze dziewczynki, upija się do stanu...

Paulina | 2011-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2011

Bardzo fajna książka o młodych ludziach, właściwie jeszcze dzieciakach. Szybko się czyta, napisana fajnym językiem, w wydaniu sporo literówek, ale da się przeczytać.

grey_apple | 2011-06-22

Okres z bycia dzieckiem do stania się dorosły czasem jest naprawdę trudny. Droga, którą każdy z nas musi przejść w tym czasie nie zawsze jest usłana różami. Przekonuje się o tym piętnastoletni Sammy bohater książki „Nikomu ani słowa” autorstwa Jana Frey

Od kiedy Sammy pamięta zawsze przyjaźnił się z Leanderem. Byli nierozłączni, wszystko robili razem. Nic ich od siebie nigdy nie różniło, aż do czasu kiedy zakochali sie w tej samej dziewczynie... Do tego w tym samym czasie jego mam poznała nowego mężczyznę i okazało się, że wszystko się zupełnie zmieni.

Kiedy dwom chłopakom podoba się ta sama dziewczyna najczęściej o nią rywalizują. Chcą się jej przypodobać, a tym samym pokazać jej który jest lepszy. Czy aby na pewno zawsze się tak dzieje? A kiedy dwom przyjaciołom podoba się ta sama dziewczyna? Czy wtedy również jest tak sami? Kiedy okazało się, ze dziewczyna wybrała Leandra Sammy wściekł się na ich obu. Nie potrafił pogodzić się z faktem, ze został odtrącony. Zamiast...

Madelaine | 2013-03-07
Przeczytana: 07 marca 2013

Kolejna dobra książka Jany Frey aczkolwiek autorka posiada lepsze. Dobrze sie czyta mimo sporu literówek;)

Aneta | 2015-12-05
Na półkach: Sprzedam, Przeczytane, Posiadam