Być piękną

Nasza Księgarnia
Schön. Helenas grösster Wunsch
literatura dziecięca
2009-01-01

Świetna seria, zawierająca prawdziwe historie. Niektóre smutne, niektóre wstrząsające, niekiedy podnoszące na duchu. Krótkie, ale bardzo treściwe.

Książka nie najlepsza. Według mnie było tam dużo scen przesadzonych. Zachowanie głównej bohaterki (Heleny) było czasami żenujące. Wiadomo każdy ma kompleksy ale tu to było napisane tak sztucznie.

Helena nienawidzi swojego wyglądu. Swojego zadartego nosa, swojej okropnej brody. Spadek po rodzinie ojca. Dziewczyna, aż nie może patrzeć na siebie w lustrze. Wpada na pomysł operacji plastycznej. Jednak czy się odważy na taki krok?

Jana Frey to zdecydowanie jedna z moich ulubionych pisarek. Będąc w gimnazjum, z zamiłowaniem czytałam wszystkie jej książki, jakie udało mi...

Lekturę tej książki traktuję jako element "badań terenowych" tego, co literatura oferuje współczesnym nastolatkom.

Założeniem pisarstwa J. Frey jest dotknięcie bolączek, problemów i dylematów dojrzewania, wiadomo więc, że łatwo nie będzie.

"Być piękną" opowiada o tym, jak postrzeganie swojej fizyczności wpłynąć może psychikę nastolatki. Główna bohaterka przeżywa męki z...

kbyła ok tylko, ze troche nudna

Książka przedstawia historię Heleny, która nienawidzi swojej twarzy. Zwłaszcza zadartego nosa i brody odziedziczonej po ojcu. Bohaterka nie znosi na siebie patrzeć. Ma wrażenie, że wszyscy się z niej śmieją. Pewnego dnia w jej klasie pojawia się nowa dziewczyna- Jadis. Ma idealne ciało, a chłopcy nie mogą oderwać od niej wzroku. Kiedy Helena dowiaduje się, że Jadis...

Wypożyczyłam książkę, a strasznie się zawiodłam, rozczarowała mnie nużąca nudna nie przypadła mi do gustu taka sobie zanudziłam się przy niej jak czytałam.
Po prostu nie porywa, żeby czytać, ale dobrnęłam do końca męczyła mnie strasznie.

Książka bardzo fajna, chociaż długo się rozkręca. Jest trochę jak bajka z morałem. Byłam potwornie zniechęcona i pierwsze kilkadziesiąt stron czytałam po trosze przez 2 tygodnie...ale ostatecznie potem się tak wciągnęłam że przczytałam w godzinę :P

Po tej lekturze stwierdzam, że niektórzy ludzie nie powinni się odzywać. Pytanie: po co komentować czyjś wygląd? Nigdy nie wiadomo czy ktoś dobrze czuje się ze swoim ciałem, a czasem najmniejszy przytyk może mieć okrutny skutek, doprowadzić do tragedii.
Myślę, że nie zdradzę zakończenia, jeśli powiem, że wprawdzie do tragedii nie doszło, ale nasza bohaterka miała wielkie...

Pupowata broda i trąbowaty nos.
Problemy Heleny.
Czy posunie się do tego stopnia że zacznie szukać klinki plastycznej?
Ma przyjaciół.
Nie ma chłopaka i nawet się nie dziwi.
"Kto by chciał taką dziewczynę" myślała.
Czy znajdzie osobę, która pomoże jej z tym wszystkim.
Stefano jej kolego od dzieciństwa podkochuje się w nim.
Amos dziwny brat nowej przyjaciółki.
Dziwne się...

Dyskusje