W ślepym zaułku wolności

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Główną bohaterką, a zarazem narratorką opowieści jest nastoletnia Sofia. Jako czternastolatka uciekła z pozbawionego rodzinnego ciepła domu i przez dwa lata żyła na ulicy. Jej dzień powszedni to ciągła walka z głodem, zimnem, samotnością i rozpaczą....

Olajka | 2011-07-31

Świetna książka. Już nie wiem co mam pisać. Prawie wszystkie książki z serii Ossolineum opowiadają o ludziach uzależnionych. Ta się właśnie do nich zalicza. Mimo to nie są zbytnio do siebie podobne. Jedyną rzeczą, która je łączy są narkotyki. Nic więcej. Każda książka opowiada inną historię innego uzależnionego, młodego człowieka. Wezmę za przykład "Odlot na samo dno" tej samej serii. Początek pokazuje jakie cudowne życie miała Marie. Dopiero później wszystko zaczyna się psuć. "W ślepym zaułku wolności" Sofia od pierwszych dni swojego życia czuje się niekochana. Czuje, że jest tylko kłopotem. Matka nie może na nią patrzeć ponieważ od razu wracają do niej złe wspomnienia. W końcu Sofia ucieka z domu bo twierdzi, że tak będzie lepiej dla wszystkich. I właśnie tym różnią się książki. Nie ma drugiej takiej samej osoby. Każdy człowiek jest inny. I inny jest los każdego człowieka.

Kalew | 2015-01-12

Aż się nie chce wierzyć, że matka może być tak obojętna względem swojego dziecka. Współczułam ogromnie Sofii jej samotności i okrucieństwa jakie ją spotkało. Kolejna książka ku przestrodze, lecz tym razem chyba bardziej dla rodziców niż nastolatek, bowiem co mogła poradzić młodziutka dziewczyna na to, że w rodzinnym domu spotykały ją niezasłużone kary i molestowanie. Przykra i smutna lektura.

Dailey | 2014-05-11
Przeczytana: 10 maja 2014

Świetna książka. Wreszcie coś co mówi o prawdziwych problemach społeczeństwa. Pokazuje jaki wpływ ma sytuacja rodzinna na życie młodego człowieka, takie problemy warto poruszać, żeby można było ich uniknąć. Mnie ta książka bardzo poruszyła i wzruszyła. Warta polecenia.

Książka trzymająca bardzo w napięciu. Po raz pierwszy sięgnęłam po taki rodzaj ale to, nie okazało się błędem. Bardzo mi się podobała. Opowiada o życiu, które czasami jest gorzkie, a nie słodkie, tak jakby się chciało :( To było przykre co główna bohaterka przeżywała w domu, jak ją traktowali rodzice, którzy prawie nie zwracali na nią uwagi.

Smutne było to że główna bohaterka miała zaledwie 14 lat jak uciekła z domu (chociaż nie jestem pewna czy to miejce można nazwać domem...). Tam nie umie sobie poradzić- marznie na dworze, głoduje, wpada w nałóg, kradnie a także zdobywa pieniądze, pracując na ulicy.

Książkę bardzo szybko się czyta. Narracja pamiętnikarska.

Zakończenie bardzo zaskakujące...POLECAM!!! :)

Katherina87 | 2012-11-21

Co skłania dzieci do opuszczenia najbliższych i ucieczki w nieznany świat ulicy? Jakie są przyczyny tego, że egzystują z dnia na dzień, cierpiąc głód, samotność i poniewierkę? Autorka zadała sobie te pytania i poprzez prawdziwe przeżycia jednego z takich dzieci ulicy podjęła próbę odpowiedzi na nie, dociekając przyczyn ucieczki młodziutkiej dziewczyny na ulicę. Nie szczędząc drastycznych szczegółów, zasygnalizowała problem, który narasta i staje się coraz bardziej niepokojący.

Juliette | 2012-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Stosunek rodziny do dziecka jest zależny od tego o jakiej familii mówimy. Zdarza się nieraz, że rodzina odpycha swe dziecko i jest wobec niego całkiem nieczuła, w ten czas taka młoda osoba stara się za wszelką cenę zwrócić uwagę dorosłych na siebie – popisując się, biorąc udział w bijatykach, uciekając z domu czy nawet biorąc jakieś używki typu alkohol lub narkotyki, a później chcąc czy nie chcąc się od nich uzależniając. Słyszałam także kilka razy o przypadkach, gdy rodzice byli opiekuńczy wobec dziecka aż nadto: nie pozwalali im wychodzić samodzielnie do sklepu, spotykać się ze znajomymi albo chociażby wyjść na podwórko bez ich opieki. W takich wypadkach dzieci, mając już tego dość reagowały w inny sposób aniżeli osoby, którym zbyt wiele uczuć się nie okazywało. Uciekały z domu, aby poczuć czym jest życie, czym ryzyko. Taka młodzież aż nienawidziła swoich rodzicieli. Książka Jany Frey „W Ślepym Zaułku Wolności” jest opowieścią, w której głównym wątkiem jest historia Sofii opisana...

8KR | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książką, którą zdecydowanie powinnam polecić jest utwór Jany Frey „W ślepym zaułku wolności”. Niegdyś przerabiałam ją jako dodatkową lekturę, bardzo mi się spodobała i postanowiłam do niej po raz kolejny wrócić.

Otóż książka porusza głównie tematykę uzależnienia, ale porusza też inne kwestie, pokazuje jak ważna jest rodzina, której tak naprawdę główna bohaterka nie miała. Porusza również tematykę ucieczki z domu, głodu, miłości. Główna bohaterka była traktowana jak przedmiot, gdyż była owocem gwałtu. W końcu postanawia uciec, na swojej drodze napotyka kolejne problemy - narkotyki, alkohol, głód, tułaczkę, a nawet i prostytucję.

Uważam, że jest to świetna książka dla ludzi naszego pokolenia. Czytając ją, czasem ciężko było uwierzyć, że takie rzeczy mają miejsce, ale rozejrzyjmy się, takie sytuacje, niestety, są i będą. Jest to bardzo mądry i pouczający utwór. Jeśli ktoś z Was przeczytał „Dzieci z dworca Zoo” lub „Pamiętnik narkomanki” ta książka na pewno wpadnie Wam w gust.
K.B,...

Tekris | 2011-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Latami katowana przez ojczyma, ignorowana przez matkę, molestowana, zagubiona w gąszczu własnych uczuć. Samotna, ale wśród grupy ludzi. Wiele ośrodków dla nieletnich przestępców musiało być jej domem. Seks, alkohol, koks, chaszysz, LSD, heroina to życie codzienne młodej Sofii. Zachęcam Was wszystkich do poznania wzruszającej i budzącej współczucie historii czternastolatki która od początku nie miała łatwo. Ta książka skłania czytelnika do refleksji nad własnym życiem.

Gosia | 2013-05-07
Przeczytana: 07 maja 2013

Przeczytałam, gdy byłam młodsza. Niedawno wróciłam do niej i .. przepłakalam całą noc, nie mogąc się od niej oderwać. Prosta, a jakże wymowna.

emilka | 2014-11-16

Uwielbiam książki tej autorki, są takie prawdziwe- brutalnie prawdziwe, pokazują życie bez koloryzowania...