Francuska suita

Tłumaczenie: Hanna Pawlikowska-Gannon
Wydawnictwo: Albatros

Zamiarem Irene Nemirovski było napisać pięcioksiąg, niestety w skutek aresztowania, które doprowadziło do śmierci autorki, powstały tylko dwie części. Dzieło odnalezione w archiwum pisarki od razu spotkało się z dużym zainteresowaniem. Pierwsza część książki to obraz masowej ucieczki mieszkańców Paryża, przerażonych pogłoskami z zbliżaniu się Niemców. Niesłychanie barwny obraz, w którym...

Pierwsza część książki to obraz masowej ucieczki mieszkańców Paryża, przerażonych pogłoskami z zbliżaniu się Niemców. Niesłychanie barwny obraz, w którym występują przedstawiciele wszystkich stanów: bogaci mieszczanie w samochodach wyładowanych srebrem, bielizną pościelową; skromni urzędnicy maszerujący pieszo obok robotniczych matek z niemowlętami na ręku; intelektualiści zatroskani o rękopisy swoich książek; rozproszone oddziały wojska. Bohaterowie poszczególnych epizodów, scharakteryzowani z niezwykłą celnością i zwięzłością właściwą Niemirowskiej, a całość tworzy obraz chaosu, egoizmu i wygodnictwa, niezbyt przychylny dla Francji.

W części drugiej poznajemy mieszkańców małego miasta, w którym stacjonuje niemiecki pułk. Nawiązują się przyjaźnie, intrygi, rodzi się nawet prawdziwa miłość. Młoda Francuzka, której mąż przebywa w niemieckiej niewoli, i przystojny Niemiec z arystokratycznej rodziny czują raczej pociąg niż wrogość do siebie. Jednak okoliczności muszą ich rozdzielić.

Książkę uzupełnia aneks złożonych z notatek autorki i niezwykle poruszających listów dotyczących wojennych losów jej i rodziny.

talia44 | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

Irene Niemirovsky urodziła się w 1903 roku w Kijowie w rodzinie rosyjskich Żydów.Po wybuchu rewolucji pazdziernikowej wyjechała z Kijowa i na stałe osiadła we Francji.Ukończyła studia na Sorbonie i zaczęła pisać pierwsze swoje powieści.
W czasie wojny musiała nosić żółtą gwiazde i to właśnie wówczas rozpoczęła prace nad "Francuską suitą" pięciotomową powieścią opowiadającą o niemieckiej okupacji Francji.
Ukończyła tylko dwie części,ponieważ w 1942r została aresztowana i wywieziona do obozu w Oświęcimiu,gdzie została zamordowana.W tym samym obozie został też zagazowany jej mąz.
Pierwsza część powieści to opis wielkiej ucieczki mieszkańców z Paryża po wejściu niemców do Francji.Pokazuje tu wielki przekrój zachowań ludzkich w obliczu zagrożenia.
Druga część to opowieść o mieszkańcach małego miasteczka pod okupacją niemiecką.Głółwnie o kobietach,które smutne i samotne z ciekawością przyglądają się Niemcom.Nawiazują się prtzyjaznie,rodzi się nawet pierwsza miłość.
"Francuska suita" to...

wiech | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015

Smutna opowieść o wojnie.
Wojnie, która zabrała także autorkę tej wspaniałej książki.
O odważnych ludziach. O samotnych kobietach.
O miłości i poświęceniu.
Druga część książki podobała mi się bardziej.
To głównie losy mieszkańców małego francuskiego miasteczka.
Ich odwaga, słabości, namiętności, tęsknoty.
To także historia młodej Francuzki i Niemca arystokraty, którego pułk stacjonuje w okupowanym miasteczku.
Zamiarem autorki miało być kilka tomów „Francuskiej suity”.
Jednak nie zdołała jej ukończyć. Została aresztowana i zginęła w Oświęcimiu.
Piękna, ale bardzo smutna książka.
PS.
Niesamowicie przejmujące są dodatki do książki – listy i notatki autorki.
Także listy męża autorki, który również zginął w Oświęcimiu.

Edyta Zawiła | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

"Francuska suita" przeleżała 60 lat na dnie walizki Irene Nemirovsky, która zginęła w 1942 roku w obozie Auschwitz z powodu żydowskiego pochodzenia.
Chciała napisać pięć części...przekreśliła to śmierć, powstały dwie księgi i 2004 roku ukazała się książka, później film.
Nie powiedzieli prawie nic o swoich prawdziwych uczuciach, nie padło ani słowo o miłości...
Spojrzenia, rozmowy, muśnięcia, dotyk, pocałunki w czasach, gdy miłość pomiędzy niemieckim oficerem i francuską dziewczyną była zakazana....
W tle wciąż słyszę tę niezwykła suitę....
Przepiękny film z gatunku nierealnych ale doskonałe aktorstwo Michelle Williams i niezwykle zabójczo przystojnego, czarującego, urzekającego w mundurze niemieckim Matthiasa Schoenaertsa. Teściowa w roli Kristin Scott Thomas arystokratka - patriotka z krwi i kości.
Polecam ogląda się cudownie.

To był film i iluzja stanęła na wysokości zadania, scenarzysta wykonał majstersztyk adaptacji książki, szczątkowych informacji o uczuciach rozbudował...

MariannaJ | 2014-07-09
Przeczytana: 07 lipca 2014

Cóż za wspaniałe dzieło! I jakże trafny portret francuskiego społeczeństwa w czasie II wojny światowej - autorka zdołała wiarygodnie sportretować mentalność wszystkich klas społecznych, od arystokracji po zwykłych rolników. Bohaterowie wydawali mi się jak żywi, wzbudzali we mnie przeróżne emocje, od sympatii po irytację, ale tacy przecież są ludzie. A w czasach kryzysu wychodzi z nas nasze prawdziwe ja... Nemirovsky pokazała to w mistrzowski sposób.

Z wielkim napięciem i ze ściśniętym gardłem czytałam natomiast dodatki, czyli notatki autorki oraz korespondencję. Nemirovsky nie dokończyła "Francuskiej suity" - aresztowana w lipcu 1942 roku, miesiąc później zginęła w komorze gazowej w Oświęcimiu. Jej rodzina i przyjaciele dowiedzieli się o tym dopiero po wojnie. Czytając listy męża autorki do przyjaciół i znajomych z trudem powstrzymywałam płacz. Ich desperackie próby odnalezienia Irene, czy choćby dowiedzenia się, gdzie ona właściwie jest, pokazują z jednej strony okrucieństwo...

marciocha | 2011-01-08
Przeczytana: styczeń 2008

Żałuję bardzo, że książka nie została ukończona, z planowanych pięciu części powstały tylko trzy. Żałuję, że Irene Niemirowsky nie miała szans na napisanie wielu innych książek, o których myślała albo nawet jeszcze nie. Francuska siuta to historia wojenna w ujęciu socjologicznym, to losy przedstawicieli różnych grup społecznych pokazanych w pierwszych dniach wojny. Obserwujemy jak się zachowują , jak reagują na niepokojące wieści, zalecenia wyjazdu, opuszczenia Paryża, co jest dla nich ważne. Niesamowite spojrzenie. Arcydzieło.

magda | 2013-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Cóż... Pierwsza refleksja? Wielka szkoda, że autorka nie mogła dokończyć dzieła zgodnie z Jej zamierzeniami. Z drugiej strony nieskończony zamysł Nemirowski jest kropką nad i do Jej przesłania. Barbarzyństwo a miłość. Twórczość a przypadek. Nieuchronność i nieprzewidywalność ludzkiego życia. To jest dopiero tło. Na nim maluje autorka niebywale szczegółowy obraz natury ludzkiej, natury miłości (i nie tylko)i zachowań grup ludzkich. Znajdziemy w tej książce piękne opisy, wspaniale skonstruowane zdania i kilka sytuacji w których jękniemy z rozpaczy. Naprawdę. Po przeczytaniu czuję niedosyt. Chciałabym więcej ale to niemożliwe. Nemirowski została zagazowana w Oświęcimiu w trakcie tworzenia....

MacochaKopciuszka | 2015-04-07
Na półkach: 2015, Przeczytane

Wlasnie jestem po lekturze Francuskiej suity. Czekam na ekranizację. Mimo "reklamowania" ksiazki jako romansu Francuzki i Niemca, wątek ten jest przedstawiony raczej szczątkowo. Autorka znacznie bardziej skupiła się na pokazaniu ludzkiego życia niż na historiach bohaterów, których jest tutaj całkiem sporo. Ogółem pozycja dość trudna w odbiorze, wymaga uwagi czytelnika, bowiem pozornie nieistotna postać, o ktorej było wspomniane na stronie 10, może okazać się ważna 200 stron dalej. ;) Szkoda, ze powieść niezostała ukończona. Brak zakończenia jest odczuwalny, choć niektóre plany autorki zostają przedstawione na końcu książki, jako ocalałe z wojny.

Danuta | 2013-09-20
Przeczytana: 2006 rok

Dla mnie książka ta jest arcydziełem cudem ocalonym .To bardzo smutne , że pisarkę spotkał taki okrutny los i nie została ukończona .

MariaRozalia | 2014-01-13

Kocham tę książkę. Arcydzieło.

Rita | 2014-01-03
Przeczytana: luty 2014

Bardzo dobrze napisana powieść, z ciekawie zarysowanymi postaciami i wieloma ciekawymi wątkami, splatającymi się w jedną całość i opisem losów bohaterów w czasach okupowanej Francji.
Chętnie sięgnę po inną książkę tej autorki. Szkoda i żal, że spotkał ją tak smutny los i że nie było jej danej żyć dłużej i pisać więcej dobrych powieści, bo warsztat ma świetny i doskonały zmysł obserwacji i opisywania postaci.