Okładka książki Zbyt dumna, zbyt krucha

Zbyt dumna, zbyt krucha

Autor:
tłumaczenie
Anna Osmólska-Mętrak
Troppo fiera, troppo fragile: il romanzo della Callas
wydawnictwo
Świat Książki
biografia, opera, Callas
typ
papier
Flen
7.26 (343 ocen i 56 opinii)

Opis książki

Portret niezwykłej kobiety, tak głodnej miłości, że postawiła wszystko na jedna kartę i przegrała. Opowiadając o Marii Callas (1923-1977), autor skupia się na burzliwym życiu prywatnym „primadonny stulecia”. Charyzmatyczna śpiewaczka i piękna kobieta, poznała u szczytu kariery Arystotelesa Onassisa. Dla niego przestała śpiewać i zaszła w ciążę, choć dziecka nigdy nie urodziła. Kapryśny miliarder traktował ją okrutnie i wkrótce ożenił się z Jacqueline Kennedy...

źródło opisu: www.wydawnictwoswiatksiazki.pl

Polecamy

Opinie czytelników
Joanna | 2013-02-13
Przeczytana: grudzień 2011

Urodzona w Nowym Jorku, w ubogiej rodzinie greckich imigrantów już od wczesnego dzieciństwa Maria „ naznaczona” była piętnem samotności, poczuciem brzydoty urody. Odrzucona przez niezrównoważoną emocjonalnie matkę, wyśmiewana i krytykowana za otyłość jedynie w ojcu otrzymywała wsparcie psychiczne . Po separacji rodziców i przyjeździe do Grecji – wykorzystywana przez matkę w celach zarobkowych zmuszana była do śpiewu w tawernach marynarzy, kasynach wojskowych a nawet z zamiarem prostytucji. Pięć drachm i talerz zupy za wieczór występów – tyle wynosiło honorarium w zadymionej tytoniem i przepełnionej pijanymi marynarzami ateńskiej tawernie na początku jej kariery. Do wszystkiego dochodziła własnym trudem, niezłomną wiarą w swoje zdolności, niezwykłym talentem. Swoje odczucia wyrażała śpiewem, o okrucieństwie życia, rozpaczliwej potrzebie akceptacji i miłości, o swojej samotności.
Jej długa kariera zaowocowała podziwem całego świata. Występowała w największych teatrach świata, w...

W moim odczuciu 'Zbyt dumna, zbyt krucha' to nie opowieść o karierze i niesamowitym talencie Marii Callas, ale historia kobiety, która po trudnej młodości (brak miłości matki, zazdrość siostry, kompleksy na punkcie urody) cały czas szuka akceptacji i miłości wśród innych ludzi. Miałam wrażenie, że kariera divy operowej, małżeństwo i w końcu związek z Onasisem stanowiły etapy budowania przez Marię samej siebie. Jakby ucieczkę od bolesnej przeszłości w świat oper, teatrów, muzyki całego świata - tego, co kochała przez całe życie.
Powieść biograficzna o Marii Callas to wzruszająca i bardzo smutna opowieść o wielkiej artystce, która mimo oszałamiającej kariery nigdy nie pozbyła się samotności. Przeczytałam książkę w dwa dni, tak mnie urzekła swoją aurą.
Jedynym zastrzeżeniem, jakie mam do książki, to wtrącenia narratora, który nagle z tego, co tylko opowiada, staje się jasnowidzem - prawie każde zachowanie stawiającej pierwsze kroki w śpiewaniu Marii komentował jako 'przyszłą zapowiedź B...

mbutterfly | 2012-09-21
Przeczytana: 15 września 2012

Świetna! Dużo się dowiedziałam o kobiecie jaką była Mariia Callas. Do tej pory kojarzyłam tylko, że to ta słynna grecka śpiewaczka. Tymczasem Callas była niesamowitą kobietą. Osiągnęła tak wiele, dostając od życia tak mało. Od dziecka poniżana przez matkę i siostrę, utwierdzana w poczuciu, że jest tą gorszą córkę. Miłości zaznała tylko od ojca, z którym i tak musiała się dość szybko rozstać, gdyż jej matka postanowiła mieszkać w Grecji. Maria była całe życie wyzyskiwana. Najpierw przez matkę, później przez mężczyzn, którzy po prostu zarabiali na jej talencie.
Książka napisana jest przystępnym językiem, bardzo wciągająca. Polecam!

limonka | 2012-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2012

Jak wyrazić niewyrażalne? Jak napisać COKOLWIEK o książce, którą przeżywa się jeszcze dwadzieścia cztery godziny po jej przeczytaniu?

Od razu po odłożeniu książki na półkę (a rozstałam się z nią niechętnie), wyszłam na spacer z psem, żeby ochłonąć. Zadzwoniłam do Mamy, jak każdego dnia.

- Mamo… - zaczęła poważnym głosem, gdy tylko usłyszałam, że odebrała.
- No co jest? – zapytała, lekko zaniepokojona.
- CALLAS…
- Co Callas?
- Przeczytałam… Boże, mamo! JAKA KSIĄŻKA! – prawie wykrzyczałam do słuchawki, próbując jednocześnie odciągnąć psa, który zanurzył nos w trawie i wąchał cos z pasją.
- No jaka?
- Mamo, obłędna! Boże, jaka ta kobieta była nieszczęśliwa! A JAK ONA KOCHAŁA Onassisa, wiesz, tego milionera, który później ożenił się z Jackie Kennedy, wdową po prezydencie Kennedym… Ech… MASAKRA – wydusiłam z siebie na jednym wdechu.

ama już od jakiegoś czasu dobrze wie, że gdy dzwonię do niej i prawie krzyczę z zachwytu nad książką, oznacza to tylko jedno – książka jest RE-WE-LA-...

Lemma | 2010-07-12
Przeczytana: 08 lipca 2010

„Zbyt dumna, zbyt krucha” Alfonso Signorini jest biograficzną, fascynującą powieścią o fascynującej kobiecie i niesamowitej śpiewaczce operowej Marii Callas (1923 - 1977).
Pochodząca z Grecji Maria żyła w cieniu swojej pięknej siostry, u boku okrutnej matki i kochającego, choć trochę ciapowatego, ojca. Szybko jednak poczuła się opuszczona i przez niego. Matka pokładała ogromne nadzieje w zdolnej Jackie, traktując pulchną Marię jak dopust boży i cierpiąc skrycie po stracie syna. Rodzina była w kiepskiej sytuacji finansowej, więc po odkryciu talentu Marii, dziewczynka stała się maszynką do robienia pieniędzy, stawała się też Callas dążącą do perfekcji. Droga na szczyt, o którym główna bohaterka wciąż marzyła, okazała się niezwykle trudna, wymagająca wyrzeczeń i nierzadko pełna upokorzeń. Zadziwia jednak postawa Callas, kobiety silnej, dumnej, zdeterminowanej i wierzącej w swój głos, który nieustannie ćwiczyła. Zawarła korzystne małżeństwo, a jej mąż stał się jej dobrym agentem, choć r...

Renax | 2014-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Spodziewałam się znacznie więcej po tej książce. Parę miesięcy oczekiwania, poszukiwań i ..i po co?
Taki sposób prezentacji biografii mi zdecydowanie nie odpowiada. Miałam wrażenie, że autor robi ze mnie - czytelnika kretynkę, podatną na każdą emocję, którą autor narzuca subiektywizmem, emocjonalnymi opisami przebijającymi nie tylko z opisów nastrojów, ale nawet z prostych dialogów. Biografia jest jednostronna, nieobiektywna, autor wybiera z życia wielkiej Divy fragmenty albo tkliwe, albo żałosne, albo żenujące. Troszkę taniego melodramatu, a szczytem szczytów był końcowy opis tego, co Callas widziała przed śmiercią. Czyżby pan Signorini uczestniczył w seansie spirytystycznym?!
Podsumowując, nie miałam łez w oczach, nie okrasiłam chusteczek łzami. Mówię NIE takiemu stylowi biografii. Może to było na miejscu w czasach "Dawida Coperfielda', ale wydawało mi się, że od pozytywizmu minęło parę epok.
Uważam, że taka wybitna postać jak Maria Callas zasługuje porządną i obiektywną biografię....

Ania | 2012-08-01

Zaciekawiła mnie sylwetka głownej bohaterki ,współczułam jej i momentami podziwialam za charakter i charyzme

Ewa | 2010-08-15
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 15 sierpnia 2010

Zawsze lubiłam czytać ciekawe biografie słynnych osób. Biografia Marii Callas, napisana przez Alfonso Signorini, nie zawiodła mnie. Przepiękna historia nie tylko o samej Marii Callas i jej niebywałemu talentowi, jakim był piękny, zachwycający głos, ale także o sile miłości, której Maria w głębi duszy bardzo pragnęła. Kiedy czyta się tą książkę, ma się wrażenie, że Maria to osoba zadufana w sobie, którą nie interesuje nic, poza jej śpiewem, sławą i pieniądzmi. Opinię o tym, czy faktycznie taka była, autor pozostawia czytelnikom.
Samą książkę czyta się szybko, przyjemnie, trudno rozstać się z nią na dłużej.

Monka | 2012-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2012

Interesująca, fascynująca i dobrze napisana książka to coś, czego poszukuję na długie jesienne wieczory. Bardzo często sięgam po biografie, wspomnienia lub literaturę faktu. "Zbyt dumna, zbyt krucha" to raczej opowieść niż biografia, ale przyciąga i fascynuje sowim niepowtarzalnym urokiem. Po raz pierwszy usłyszałam o tej książce w audycji radiowej, w której wypowiadała się na jej temat pani Kira Gałczyńska. Opinia ta raczej nie była pochlebna, ale chciałam się sama przekonać... Opowieść o Callas nie zachwyciła mnie aż tak bardzo, ale też aż tak bardzo nie rozczarowała. Jest w niej coś co przyciąga i hipnotyzuje czytelnika zatem pochłania się ją w jeden wieczór.

Bigos | 2011-02-24
Przeczytana: 27 stycznia 2011

Kiedy oglądam zdjęcia z przed lat: Grace Kelly, mojej ukochanej Vivien Leigh, Elisabeth Taylor, Jackie Kennedy, Audrey Hepburn czy właśnie Marii Callas, zawsze się zastanawiam, co kryję się, za tą fasadą piękna i dumy, oczu podkreślonych czarną kreską, idealnie ułożonych włosów. W ich oczach szukam jakiegoś błysku, który pozwoliłby mi stwierdzić, czy miały poczucie humoru, czy były inteligentne, czy ich życie pełne sukcesów było naprawdę pasmem szczęścia czy raczej wielkich smutków? Książki takie jak ta, pozwalają nam lekko odsłonić kurtynę i zajrzeć w prywatne życie najjaśniejszych gwiazd, by przekonać się czy osoba ze zdjęcia ma cokolwiek wspólnego z kobietą z krwi i kości.

Maria Callas była wielką śpiewaczką operową. Nawet mnie, osoby absolutnie nie zafascynowanej operą, jej głos przyprawia o dreszcze. Wiem bo od kiedy skończyłam wczoraj czytać jej biografię, jej głos towarzyszy mi całe przedpołudnie. Wydaje mi się jednak, że to nie dzięki swojemu wielkiemu talentowi, Callas stała...

Załóż konto za darmo!

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku