Gorąca krew

Wydawnictwo: Albatros
Chaleur du sang
978-83-7359-662-7
Impulsywna

Treść książki stanowią dzieje kilkorga mieszkańców małego miasteczka, których losy przeplatają się ze sobą w dziwny i nieoczekiwany sposób. Powieść to malowniczy i przesycony melancholią obraz francuskiej prowincji na kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Silvio, narrator, cieszący się złą sławą, nielubiany kuzyn, w młodych latach buntował się przeciwko konwenansom i przehulał swój majątek. Choć jego życie było barwne i pełne emocji, teraz żałuje szaleństw młodości. Obiektywna, chłodna relacja doświadczonego przez los człowieka jest tak naprawdę pełna niedomówień. Czy owa gorąca krew, która popycha ludzi do narażania na katastrofę ich spokojnej egzystencji jest atrybutem wyłącznie młodości? Gdy na oczach narratora ginie mąż kuzynki, a pozorny spokój niewielkiej mieściny zostaje bezpowrotnie zburzony, okazuje się, że szaleństwo płynie w ludzkich żyłach niezależnie od upływu czasu.

Edyta Zawiła | 2016-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

"...Wracając do domu tamtego wieczoru, postanowiłem niezwłocznie spotkać się z Helene. Ułożyłem sobie plan jej uwiedzenia.Miła dwadzieścia lat, starego męża, urodę.
Wydawało się niemożliwe, żeby długo się opierała. Wyobrażałem sobie, że najpierw nasze spotkania zaczną się niewinnie, potem nastąpią randki bardziej skrywane, bardziej intymne, aż wreszcie nawiążemy romans, który potrwa aż do naszego wyjazdu kilka miesięcy później. Dziwnie się czuję, gdy teraz myślę o tym planie: kiedy go z grubsza kreśliłem, liczyło się tylko pożądanie i marzenia.
Czego nie mogłem przewidzieć, to tego, że rozpalił się między nami taki płomień. I że płomień, wciąż gorący, będzie parzył moje serce jeszcze po tylu latach. Jaka to dziwna rzecz, marzenie, które się nagle urzeczywistnia!..."

Moje drugie spotkanie z twórczością Irene Nemirovsky i jestem zachwycona powieścią "Gorąca krew" , sam tytuł jest adekwatny do temperatury, którą serwuje nam autorka.
Powieść ma specyficzny talmudyczny klimat, wynika...

Perfekcjonistka | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Byłam nastawiona bardzo sceptycznie. Książka z słowem "gorący" i wyrażeniem "tajemnice dawnych lat" w opisie w obwolucie bardzo często nie zwiastuje nic dobrego (czy może, by ująć to precyzyjniej-zwiastuje sentymentalne ścierwo z lukami w fabule i ckliwym zakończeniem).
Powieść Irene Nemirovsky pozytywnie mnie zaskoczyła, przede wszystkim niepowtarzalnym klimatem, który trudno mi porównać do jakiegokolwiek innego wykreowanego przez jakiegokolwiek twórcę świata (skrzyżowanie Silent Hill ze światem Jane Eyre? a może przeciwieństwo Avonlea opisywanego przez L. M. Montgomery?).
Nie jest to zapierające dech w piersiach arcydzieło, warto jednak tą powieść przeczytać, ten powiew świeżości, ładunek emocji, zakopany gdzieś na strychu przez kilkadziesiąt lat.

Pami | 2012-09-02
Przeczytana: 01 września 2012

Ciekawa i wciągająca historia rodziny.
Wiele intryg,romansów i opisów różnych sytuacji.
Jest to książka którą się łatwo i szybko czyta.
Godna poświęcenia swojego czasu na nią.

Asoreth26 | 2012-11-23
Przeczytana: 2012 rok

Dobry opis miłości i tragedii w jednym. Powieść ma szybką akcję i czyta się ją właściwie za jednym zamachem. Do przeczytania jej przekonała mnie tragiczna historia jej autorki. Ciekawe jest jeszcze to, że całość powieści w cudowny sposób odnalazła się po wielu latach wśród pamiątek rodzinnych. Co za szczęście!

isamona | 2016-05-06

Mądra książka. O tym, że krew nie woda, a każdy ma swoje tajemnice - tajemnice młodości.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-27