Rosyjska zima

Russian Winter
978-83-247-1851-1
literatura amerykańska, Rosja
Jane

Tajemnica primabaleriny. Osiemdziesięcioletnia Nina Riewska, legenda baletu moskiewskiego Teatru Bolszoj, mieszka samotnie w Bostonie. Niegdyś jako pierwsza z radzieckich artystów uciekła na Zachód. Dla świata jest oczywiste, że z powodów politycznych, ale tylko ona sama wie, co nią kierowało. Gdy starsza pani postanawia sprzedać na aukcji swą słynną biżuterię, anonimowy darczyńca dołącza doń...

Tajemnica primabaleriny.
Osiemdziesięcioletnia Nina Riewska, legenda baletu moskiewskiego Teatru Bolszoj, mieszka samotnie w Bostonie. Niegdyś jako pierwsza z radzieckich artystów uciekła na Zachód. Dla świata jest oczywiste, że z powodów politycznych, ale tylko ona sama wie, co nią kierowało. Gdy starsza pani postanawia sprzedać na aukcji swą słynną biżuterię, anonimowy darczyńca dołącza doń brakujący, bursztynowy naszyjnik i pisze do Niny list.
Skąd ma naszyjnik? Dlaczego Nina wzdraga się mu odpowiedzieć? Nieoczekiwany splot wydarzeń każe dawnej primabalerinie powrócić do głęboko skrywanej przeszłości, kiedy w ponurej, stalinowskiej Moskwie żyła jak księżniczka i zakochała się w pewnym znanym poecie... Wspaniała, epicka opowieść o wielkim uczuciu, zdradzie, sztuce i cenie przyjaźni w trudnych czasach, gdy lepiej było nic nie wiedzieć i o nic nie pytać.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

książek: 1901
Gosia | 2014-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 maja 2014

Fikcyjna historia rosyjskiej primabaleriny napisana przez Daphne Kalotay - węgierską pisarkę zupełnie mi nieznaną.
Wielowątkowa powieść, której główną bohaterką jest Nina Riewska, primabalerina Teatru Bolszoj w Moskwie lat 50-tych. Obecnie to schorowana staruszka mieszkająca w Bostonie, poruszająca się na wózku, która przeznacza cenny zbiór swoich klejnotów na aukcję w celach dobroczynnych. Aukcja ta staje się impulsem do wspomnień, które przeplatają się w książce ze współczesnością. Nina cofa się myślami do swego dzieciństwa w stalinowskiej Rosji, poznajemy ją jako małą dziewczynkę stawiająca pierwsze kroki w balecie, potem młodą kobietę przeżywającą miłość do poety Wiktora Jelsyna (późniejszego męża), poprzez zawirowania historyczne i uczuciowe w grupie najbliższych przyjaciół, rodziny i koleżanek z baletu aż po jej ucieczkę na Zachód ze stalinowskiego reżimu.
Ciężkie czasy, bohaterowie uwikłani w trudne związki i trudne życie w stalinowskiej Rosji, w której państwo ma ogromny...

allison | 2011-04-18
Przeczytana: 2011 rok

Napisana z epickim rozmachem historia rosyjskiej baletnicy - klimatem trochę przypomina "Jeźdźca miedzianego" i "Białą wilczycę".
Powieść wzruszająca i poruszająca - pokazuje, jak bardzo bezbronni jesteśmy wobec wojen i dyktatorskich żywiołów... Pokazuje też jednak, że każdy może walczyć o swoje prawo do szczęścia, które jest niezbywalnym prawem jednostki...

kasandra_85 | 2011-09-27
Przeczytana: wrzesień 2011

macierzanka | 2011-03-12
Przeczytana: 11 marca 2011

„Rosyjska zima” to powieść rzeka opowiadająca losy pięknej primabaleriny Teatru Bolszoj o międzynarodowej sławie, Niny Riewskiej. Książka przenosi nas do Rosji stalinowskiej, w której władza państwowa ma ogromny wpływ na życie zwykłych ludzi. Cenzura, układy, denuncjacje, aresztowania, wyroki wieloletniego więzienia, zsyłki do gułagu, rozpacz i bezsilność rozbijanych rodzin to jest codzienność życia w dyktaturze Stalina, jednego z największych ciemiężycieli jaki zapisał się w historii Rosji i świata.
Ninę otacza cały szereg różnych postaci, które pozostają ze sobą w relacjach, czasem niezwykle delikatnych, złożonych, czasem nasiąkniętych wzajemnymi animozjami, niechęcią. Zostajemy wciągnięci w wir miłości, namiętności, przyjaźni, podejrzeń, zdrady, samotności i trudnych decyzji wraz z ich konsekwencjami. Godny uwagi jest także interesujący wątek pewnego dziecka, które po latach jako dorosły człowiek próbuje odnaleźć własną tożsamość poprzez poszukiwania swoich prawdziwych...

Kamila | 2011-06-01
Przeczytana: 30 maja 2011

Książka zaskoczyła mnie stylem, w jakim została napisana. Czyta się ją lekko, jednocześnie z pewnym niepokojem; doskonała budowa fabuły. Również dzięki próbie wprowadzenia czytelnika w świat rosyjskich, powojennych artystów również, moim zdaniem, jest całkiem udana. Autorka nie pozwoli czytelnikowi się nudzić- z czystym sumieniem mogę przyznać, iż historie Niny, Giorgija oraz innych bohaterów przeplatają się w bardzo ciekawy, niekiedy mało przewidywalny sposób. Zakończenie nie jest banalne, płytkie, trywialne jakiego można by się spodziewać przez pierwotny wzgląd na powieści tego typu.

Dziś przyznaje jej 5 gwiazdek, za umiejętności pisarskie, nieprzesłodzony styl, ciekawą fabułę, brak spowodowania znużenia u czytelnika w jakimkolwiek momencie, oraz 'życiowe' zakończenie.

beataj | 2011-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2011

Tancerki baletowe, sławny poeta i jego równie sławny przyjaciel - kompozytor, wszyscy uwikłani w trudne związki i trudne życie w stalinowskiej Rosji. Piękna biżuteria, kilka fotografii, jeden dokument, adoptowane dziecko, tajemnica ...
Aż się chce zarwać noc, żeby dowiedzieć się wszystkiego jak najszybciej ;-)

Beatrycze1717 | 2012-11-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012 Rok
Przeczytana: 06 listopada 2012

Niezwykła powieść. Urzekająca, porywająca, wzruszająca.

Bohaterka "Rosyjskiej zimy" Nina Riewska to słynna primabalerina Teatru Bolszoj. Poznajemy ją jako schorowaną, samotną staruszkę, która wystawia na aukcję swój ogromny zbiór klejnotów. Akcja powieści przenosi nas jednak w czasie, w lata młodości Niny. Poznajemy jej młodzieńcze pragnienia, marzenia oraz przyjaźnie, a następnie sposób, w jaki się realizują. Życie Niny oraz bliskich jej osób w ojczystym kraju - Związku Radzieckim, przedstawione jest z pełnym realizmem i dramatyzmem. Piękno muzyki, tańca, baletu, skontrastowane zostało z szarym, biednym i ograniczonym codziennym życiem.

W powieści pojawia się wiele interesujących postaci, które odegrają ważną rolę w życiu głównej bohaterki. Szereg wątków oraz zaskakujący splot wydarzeń i nieprzewidywalne zwroty akcji sprawiają, że "Rosyjską zimę" czyta się z zapartym tchem do ostatniej strony.
Powieść ukazuje, jak bardzo wydarzenia i decyzje z przeszłości wpływają na kształt...

ursi | 2014-03-19
Przeczytana: 18 marca 2014

W oczekiwaniu na inne zamówione pozycje, wzięłam tę książkę z biblioteki bez większego entuzjazmu. Prawdę mówiąc zaintrygował mnie tytuł, bo o autorce nic nie wiedziałam.
Powieść jest melanżem surowych stalinowskich lat pięćdziesiątych w ZSRR i czasów współczesnych w Bostonie. Ciekawym efektem pisarskim jest fakt, iż pisarka zastosowała czas teraźniejszy dla lat pięćdziesiątych i czas przeszły dla teraźniejszości.
Nina Riewska, była primabalerina Teatru Bolszoj sprzedaje swoje klejnoty na aukcji, co staje się pretekstem i wędrówką do jej lat młodości.
Autorka pokazuje w jaki sposób stalinizm zniszczył rodziny, ich tożsamość, zaprzepascił przyjaźnie.
Przepiękna, nostalgiczna, warta polecenia lektura.

Ewa | 2012-09-29
Przeczytana: 28 września 2012

Przepiękna...! Powieść przypomniała mi na nowo,dlaczego kocham literaturę piękną. (Lauren Belfer )
Rosyjska Zima to przepiękny przykład książki ponad czasowej.Powieść jest jak rosyjska matrioszka, gdyż wątki wyjmujemy po kolei i ustawiamy obok siebie, oceniając efekt.
Wspaniała, epicka opowieść.Miłość, zdrada, kulisy rosyjskiego baletu i rodzinny sekret na tle świetnie opisanego życia w ZSRR.Postacie są genialnie przedstawione, poznajemy ich przeżycia, radości oraz dramaty i choć każda jest kompletnie inna to całość stanowi spójność literacką.
To doskonała pozycja beletrystyczna, która jest źródłem przyjemności i dla tego pozostaje w pamięci na długie godziny po przewróceniu ostatniej kartki.

Renia | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Opisana historia jest niestety fikcyjna, jednak tak dobrze skonstruowana, że wydaje się być prawdziwa i budzi wiele sprzecznych emocji.
"Rosyjska zima" to delikatnie utkana pajęczyna zdarzeń, dramatów i radości ludzi żyjących w powojennej Moskwie oraz współczesnym Bostonie.
Czytając tę powieść ma się uczucie, że cała ta historia otula nas mgiełką swojej tajemniczości, prowadzi tunelem zawiłych tajemnic, trudnych decyzji i niedopowiedzianych słów jej bohaterów.Skłania do refleksji, do wczucia się w role i emocje tych ludzi.Do składania układanki zdarzeń w jedną wspaniałą i dramatyczną całość.
Piękna powieść o kobietach, delikatnie stąpających w baletkach na scenie, nie zawsze rozpieszczającego ich życia w trudnych i niepewnych czasach.
Warto przeczytać.Polecam!