Szkarłatny manuskrypt

2007-01-01
2007-01-01
Wojciech Charchalis
islam

Książka inna niż wszystkie, które do tej pory przeczytałam. Sięgając po nią miałam nadzieję, że lepiej poznam "baśniowy świat hiszpańskich Maurów" - jak to zostało określone w opisie wydawcy. Niestety nie potrafiłam się "połapać" we wszystkich osobach i opisywanych wydarzeniach. Zdecydowanie łatwiej było mi śledzić szczegóły życia towarzyskiego Baobdila niż wątki polityczne. Książka napisana jest pięknym językiem i całkowicie oddaje klimat. Dla tego klimatu właśnie warto było przeczytać tę książkę, choć muszę też stwierdzić, że ponad 460 stron nieco się dłużyło.

Szkarłatny manuskrypt to spisane wspomnienia życia Boabdila, ostatniego sułtana Granady. Opowiada o zagładzie baśniowego świata hiszpańskich Maurów. 2 stycznia 1492 r. w obozie rozbitym pod murami Granady, ostatniego arabskiego kalifatu na hiszpańskiej ziemi, Królowie Katoliccy - Ferdynand Aragoński i Izabela Kastylijska - przyjmują kapitulację ostatniego sułtana, Boabdila.
Skazany na wygnanie w osamotnieniu , Boabdil przekazuje klucze Izabeli Kastylijskiej i jej mężowi Ferdynandowi Aragońskiemu do Alhambry na aksamitnej poduszce , ten symboliczny gest świadczy o nieutraconym honorze byłego władcy. Jak głosi legenda, udając się samotnie na wygnanie do wieży, w której spędził resztę życia – odwrócił się tylko raz w stronę pałacu i zapłakał nad tym co utracone. Zamknięty w wieży spisywał wspomnienia, próbował dociec i zrozumieć przyczyn upadku, popełnionych błędów w strategii rządzenia imperium.
Na szkarłatnych stronicach, których używano w kancelarii Alhambry, Boabdil daje świadectwo swej klęski, spisuje wspomnienia minionej świetności mauretańskiej Granady.
Ponadczasowa, wspaniała epicka powieść o braku odpowiedzialności w rządzeniu krajem, życiu ponad stan, w niewyobrażalnym bogactwie i przepychu ludzi, którzy doprowadzili do upadku wielkiego imperium.

Temat piękny, zabija język, jakim została napisana. Dla mnie - niestrawna.

Temat piękny, zabija język, jakim została napisana. Dla mnie - niestrawna.

Mnie się bardzo podobała. Trzeba się skupić przy jej czytaniu, nie spiesznie delektować się pięknym językiem, czytając o życiu, zwyczajach i historii Granady. Jest to uczta dla duszy. Polecam gorąco.

• Historyczna
  • Mam/miałam