Szkarłatny manuskrypt

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
El manuscrito carmesí
islam
historyczna

Szkarłatny manuskrypt skrywa tajemnice Boabdila, ostatniego sułtana Granady. Opowiada o zagładzie baśniowego świata hiszpańskich Maurów. 2 stycznia 1492 r. w obozie rozbitym pod murami Granady, ostatniego arabskiego kalifatu na hiszpańskiej ziemi, Królowie Katoliccy - Ferdynand Aragoński i Izabela Kastylijska - przyjmują kapitulację ostatniego sułtana, Boabdila. Dobiega końca, trwająca ponad...

2 stycznia 1492 r. w obozie rozbitym pod murami Granady, ostatniego arabskiego kalifatu na hiszpańskiej ziemi, Królowie Katoliccy - Ferdynand Aragoński i Izabela Kastylijska - przyjmują kapitulację ostatniego sułtana, Boabdila. Dobiega końca, trwająca ponad siedmeset lat, rekonkwista. Niebawem z Hiszpanii zostaną wygnani Żydzi, a Krzysztof Kolumb odkryje Amerykę, dając początek wielkim przemianom w Europie.
Na szkarłatnych stronicach, których używano w kancelarii Alhambry, Boabdil daje świadectwo swego życia, przeżywanych radości i rozkoszy, delektowania się wykwintem mauretańskiej Granady. Promienne dziecięce wspomnia szybko wszakże ciemnieją, gdy na jego barki spada odpowiedzialność za skazane na zagładę królestwo. Jego wykształcenie i estetyczne wyrafinowanie nie przydają się w wypełnianiu zadań władcy. Liryczne podejście do życia zostanie całkowicie zniweczone przez epicką klęskę zadaną przez barbarzyńskich i prymitywnych z jego perspektywy, chrześcijan. Mądrość, nadzieja, miłość i religia jedynie chwilami towarzyszą Boabdilowi w drodze naznaczonej samotnością. I właśnie to osamotnienie w obliczu przeznaczenia wynosi go do poziomu symbolu dla współczesnego człowieka.

"Szkarłatny manuskrypt to wspaniała opowieść o utraconym świecie, o równocześnie opowieść niezwykle aktualna, choćby poprzez ukazanie świata islamskiego, jakiego nie znamy, bo do naszych czasów nie dotrwał. Prawdziwe arcydzieło!"

"El Pais"

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl/szkarlatny-manuskrypt.html

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/szkarlatny-manuskrypt.html

Joanna | 2013-04-15
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Szkarłatny manuskrypt to spisane wspomnienia życia Boabdila, ostatniego sułtana Granady. Opowiada o zagładzie baśniowego świata hiszpańskich Maurów. 2 stycznia 1492 r. w obozie rozbitym pod murami Granady, ostatniego arabskiego kalifatu na hiszpańskiej ziemi, Królowie Katoliccy - Ferdynand Aragoński i Izabela Kastylijska - przyjmują kapitulację ostatniego sułtana, Boabdila.
Skazany na wygnanie w osamotnieniu , Boabdil przekazuje klucze Izabeli Kastylijskiej i jej mężowi Ferdynandowi Aragońskiemu do Alhambry na aksamitnej poduszce , ten symboliczny gest świadczy o nieutraconym honorze byłego władcy. Jak głosi legenda, udając się samotnie na wygnanie do wieży, w której spędził resztę życia – odwrócił się tylko raz w stronę pałacu i zapłakał nad tym co utracone. Zamknięty w wieży spisywał wspomnienia, próbował dociec i zrozumieć przyczyn upadku, popełnionych błędów w strategii rządzenia imperium.

Jolanta68 | 2018-06-12
Przeczytana: 06 maja 2018

Mnie się bardzo podobała. Trzeba się skupić przy jej czytaniu, nie spiesznie delektować się pięknym językiem, czytając o życiu, zwyczajach i historii Granady. Jest to uczta dla duszy. Polecam gorąco.

Salma | 2014-06-18

Książka inna niż wszystkie, które do tej pory przeczytałam. Sięgając po nią miałam nadzieję, że lepiej poznam "baśniowy świat hiszpańskich Maurów" - jak to zostało określone w opisie wydawcy. Niestety nie potrafiłam się "połapać" we wszystkich osobach i opisywanych wydarzeniach. Zdecydowanie łatwiej było mi śledzić szczegóły życia towarzyskiego Baobdila niż wątki polityczne. Książka napisana jest pięknym językiem i całkowicie oddaje klimat. Dla tego klimatu właśnie warto było przeczytać tę książkę, choć muszę też stwierdzić, że ponad 460 stron nieco się dłużyło.

Inger | 2011-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 21 lipca 2011

Temat piękny, zabija język, jakim została napisana. Dla mnie - niestrawna.

JankoMuzykant | 2015-11-09
antos | 2014-10-30