Odległe zwierciadło czyli rozlicznymi plagami nękane XIV stulecie.

Wydawnictwo: Książnica
A distant mirror.The calamitous 14th century
historyczna
Agnieszka

Odległe zwierciadło to książka o najbardziej szalonym okresie w historii europejskiej:wieku XIV,stuleciu wojen i schizmy w Kościele,buntów ludowych i korupcji,rozwiązłości i ascezy,głodu i przepychu,zdziczenia obyczajów i rozkwitu sztuki gotyku,a przede wszystkim stuleciu Czarnej Śmierci,która w latach 1348-1350 zabiła co trzeciego Europejczyka,a tych którzy przeżyli poraziła potwornym lękiem przed końcem świata.Ukazując tę najbardziej udręczoną epokę historii-czas ,kiedy wydawało się,że świat nieuchronnie zdąża ku zagładzie-Barbara Tuchman zmusza do zadumy nad tym,co dzieje się w naszych czasach,będących odległym zwierciadlanym odbiciem schyłku średniowiecza.

Krzysiek88 | 2017-10-09

Niezwykle się czytało tą trudno dostępną wcześniej dla mnie książke. Barbara Tuchman amerykańska mediewistka niezwykle szczegółowo opisała życie polityczne,społeczne i kulturalne XIV w. czyli głównie konflikt pomiędzy Anglią i Francją znany bardziej jako wojna stuletnia. Jednak co najlepsze, jest tu nie tylko opis wojennych potyczek, ale także życie zwykłego szarego człowieka w średniowiecznej tych krajów i krajów ościennych.Szeroko opisana kultura tych czasów i ludzi którzy tworzyli znane dzieła jak np.Dante. Wiek ten to również choroby, zarazy i szczególnie szeroko tutaj przedstawiona jest czarna śmierć która pochłoniła całe rzesze połowy ówczesnej Europy. Książka gruba, ale czytając ją miałem wrażenie jakbym czuł ten klimat tamtych czasów i z pewnością będe często wracać do tej książki z duża przyjemnością.

AnnaDe | 2018-01-15

Jak dla mnie bardzo dobra książka historyczna. Opisuje czasy wojny stuletniej, prowadzi nas przez cały XIV wiek do połowy XV. Poznajemy historię i władców Anglii i Francji, autorka zahacza także o Italię, wschodnią Europę oraz o problemy z turkami. Jest też nawiązanie do tematu schizmy w kościele katolickim. Książka obszerna, zawierająca dużo faktów historycznych. Przeczytanie jej zajmuje sporo czasu, ale warto spędzić czas z taką książką. Oby jak najwięcej takiej literatury. Polecam miłośnikom historii.

zbyszek | 2014-10-29
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

"Odległe zwierciadło" nie jest jak wskazuje podtytuł obrazem XIV wieku.Raczej jest obrazem epoki w czasie pierwszych 50-60 lat wojny stuletniej.Punktem odniesienia jak również bohaterem ,chociaż raczej drugoplanowym a w niektórych okresach będący daleko w tle , jest potężny wasal króla Francji jak również zięć króla Anglii Enguerrand de Coucy.Prawdziwym bohaterem jest opisywana epoka ,etos rycerski ,królestwo Francji(uważana za kwintesencję kultury rycerskiej).Ale autorka nie stroni od "wycieczek" do Flandrii,Anglii,Italii,terenów Cesarstwa Rzymskiego.B.Tuchman stara się ogarniać (ograniczana żródłami) całe społeczeństwo.Poza dworem i zamkami zagląda pod strzechy i do kruchty.Zauważa wszystkie zjawiska zachodzące w opisywanym świecie.Z jednej strony jest to rozkwit kultury rycerskiej a zarazem początki jej upadku (katalizatorem jest wojna stuletnia).Opisuje postawy społeczeństwa wobec niewytłumaczalnych zjawisk(czarna śmierć,powracające zarazy) upadek autorytetu kościoła i...

nicefor | 2017-03-15
Przeczytana: 28 lutego 2017

Książka interesująca, dobrze (a momentami nawet wciągająco) napisana. Mankamentem dla mnie było przytaczanie zbyt dużej ilości szczegółów, np. dot. ubiorów, cytowanie dokumentów itp., lecz dla innych może to być zaleta. Na minus bardzo mała ilość map.

PawelPajak | 2017-04-23
Slawinio | 2016-11-24