Życie jest opowieścią

Wydawnictwo: Muza
9788373198616
historyczna

Gabriel García Márquez (1927, Aracataca, Kolumbia) w swojej autobiografii Życie jest opowieścią , przywołuje wspomnienia tych miejsc i czasów, które ukształtować miały całą jego twórczość, ukoronowaną Nagrodą Nobla w 1982 roku. Obserwujemy, jak z atmosfery kolumbijskiego wybrzeża lat trzydziestych, czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku czasów młodości tworzy styl pisarski, często określany mianem realizmu magicznego. Zagłębiamy się w rzeczywistość, która nabierając uniwersalnych cech, stanowi tworzywo jego prozy. Poznajemy bliskich mu ludzi, takimi jacy pozostali w jego wspomnieniach, i odkrywamy, co z ich losów i charakterów autor przekazał postaciom zaludniającym stronice jego opowiadań, Stu lat samotności, Jesieni patriarchy, Kroniki zapowiedzianej śmierci, Miłości w czasach zarazy. Fascynujące spotkanie z autorem, który twierdzi, że żyje tylko po to, by móc o tym opowiedzieć.

sylabo | 2015-11-13

W tej autobiografii mamy do czynienia z Marquezem zanim jeszcze na dobre zaczął pisać. Dużo uwagi poświęcone dzieciństwu i roli babci w wytworzeniu esencji, którą pisarz później czarował. Sam określa, że rozbudzona wrażliwość budziła w nim nieodparte wrażenie, aby pisać. Kiedy matka pyta go o czym myśli, on odpowiada : Piszę. Odnajdujemy pokłady inspiracji autora ( szczególnie Faulkner), pracę dziennikarza, pierwsze wprawki i zauroczenia. Ubawiłem się szczerze przy opowieści, kiedy kilkunastoletni pisarz podczas pobytu w szkolnej bursie na tańcach poznaje starszą od siebie atrakcyjną kobietę i jaki dialog z tego wynikł na końcu. Rzecz napisana sumiennie, prostym stylem. Pozycja nieco rozczarowuje, gdyż urywa się bez wyraźnego powodu. Nie znajdziemy tam opowieści o pisaniu „Stu lat…” ani wielu smaczków, w które ten okres obfitował.

Naia | 2015-12-11
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do czyjejś pamięci. Z pewnością kryje się tam wiele interesujących opowieści, niebanalnych postaci, fascynujących miejsc, ale stanowią one tylko niewielki procent wszystkich zgromadzonych wspomnień, a do tego wiele z nich wymaga znajomości kontekstu. Reszta – to nazwiska, daty, cała ta sucha codzienność, której kruszyny jakimś cudem nie zostają do końca wymiecione z naszej głowy. Próby ulepienia z tej materii książki przerastają nawet największych – i tak niestety jest również z Gabrielem Garcíą Márquezem oraz jego autobiografią, „Życie jest opowieścią”.

To książka trudna do czytania, raczej do żmudnego przedzierania się przez gąszcz faktograficznych szczegółów niż wciągająca w magiczny świat niczym najlepsze powieści Noblisty. Są oczywiście momenty pięknie, również poza początkową częścią książki. Z wypiekami na twarzy czytałam, jak rodziło się powieściowe Macondo, jakie były dzieje powstania pierwszej powieści autora, Szarańczy, jak dojrzewał do...

Marquee | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Dla lubiących tego autora pozycja ta to ciekawe dopelnienienie o nim samym

Agata | 2015-02-03
Na półkach: 2015, Przeczytane

Książka trudna do czytania i trudna do analizy. Z jednej strony obraz tego czym jest pisarz, jak się "rodzi" nowa książka, z drugiej strony obraz nieporadnego, naiwnego człowieka (albo sprawiającego takie wrażenie) niewiedzącego co się wokół niego dzieje. Cudowne opisy rodziny, relacje z dziadkiem i rodzicami są niewątpliwymi plusami książki, ale opisywanie przyjaźni z Fidelem Castro wywoływało u mnie mieszane uczucia.

EwaF | 2015-09-05

Marquez snuje opowieść o swoim życiu w charakterystyczny dla siebie sposób, jego świat wypełniają symbole i magia.
Autobiografii kolumbijskiego noblisty nie pochłania się jednym tchem. Kto chce poznać losy przyszłego pisarza, który krok po kroku osiąga sukces literacki, może się rozczarować. Nie znajdziemy tu również żadnych brukowych sensacji ani przechwalania się znajomościami. O przyjaźni z Fidelem Castro wspomina jedynie mimochodem. Marquez nie serwuje nam konkretnych faktów z życia w sposób liniowy, lecz pokazuje wybrane wycinki z różnych okresów. To czego pragniemy się o nim dowiedzieć, musimy sami wyczytać między wierszami. Nic nie podaje na tacy. To nie kompendium wiedzy o znanym pisarzu, a historia kształtującego się twórcy.
W opowieści Marqueza prawdziwie życie i świat literacki stale się przenikają, nie ma między nimi sztywnej granicy. Poznajemy wnikliwego obserwatora, który skrupulatnie zapamiętuje osoby, miejsca, mniejsze lub większe zdarzenia, czasem po prostu...

Justyna | 2014-09-16
Przeczytana: 15 września 2014

Ciężko mi napisać coś o "Życie jest opowieścią". Szczerze mówiąc sięgając po autobiografię mojego ulubionego autora spodziewałam się czegoś więcej. Troszkę się jednak rozczarowałam. Książkę czytałam długo i bez polotu. I tak zdecydowanie bardziej wolę rewelacyjne książki Marqueza niż historię jego życia.

AleksandraMaria | 2010-06-21
Przeczytana: 22 marca 2010

Czytając tę książkę można się przekonać, że Marquez zanurzony jest w rzeczywistości, jaką opisuje w swych powieściach. Magia jest dla niego codziennością, a nie tylko wytworem wyobraźni. Książka Marqueza to hołd składany opowieści. Jest jak historia snuta przy kominku.

Patka | 2011-11-03
Przeczytana: czerwiec 2008

Świetna autobiografia. I mimo że to biografia, jest skarbnicą cytatów, które każdy może śmiało wykorzystać i błysnąć dowcipem.

Dagmara | 2011-10-17
Przeczytana: wrzesień 2011

Uwielbiam czytać o tym, jak "powstaje" pisarz. W tej książce jest wszystko, co najlepsze

fiurka85 | 2016-04-19
Przeczytana: 2012 rok