Echnaton i Nefertiti

Nefertiti et Akhetaton
978-83-247-0129-2
historia
brzydula13

Nefertiti - "Piękna, która nadchodzi" - uważana za najpiękniejszą spośród królowych Egiptu, jest również jedną z najbardziej zagadkowych postaci w jego dziejach. Ukazywana była zawsze u boku Echnatona - faraona-heretyka, uznawanego powszechnie za "wynalazcę" monoteizmu, który zainspirował Mojżesza. Czerpiąc z oryginalnych tekstów egipskich, Christian Jacq odtwarza dzieje Echnatona i...

Czerpiąc z oryginalnych tekstów egipskich, Christian Jacq odtwarza dzieje Echnatona i Nefertiti, rekonstruuje życie codzienne ówczesnej stolicy Egiptu - Achetaton, Miasta Słońca, i próbuje wyjaśnić tajemnicę otaczającą ostatnie lata panowania faraona.

[Świat Książki, 2007]

Echnaton - jeden z moich dwóch ulubionych faraonów. Przez jednych uważany za twórcę, prekursora monoteizmu, przez innych za heretyka, fanatyka i osobę chorą psychicznie. Jedno jest pewne, Echnaton to postać nietuzinkowa.
Starożytny Egipt to kawał wspaniałej historii i tyluż domysłów. Książki o starożytnym Egipcie aż puchną od słów: chyba, najprawdopodobniej, zapewne, może. Z drugiej strony o czasach Echnatona (XIV wiek p.n.e.) wiemy więcej niż o ziemiach polskich i ludności tu żyjącej przed Mieszkiem I.
Książki nie udało mi się przeczytać "od dechy do dechy", co nie oznacza, że nie jest ona ciekawa. Jak dla mnie to po prostu zbyt wiele faktów historycznych na raz. Pewnie jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Alicja | 2011-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 28 maja 2011

Jako mała dziewczynka marzyłam by w przyszłości zostać archeologiem. By odkrywać tajemnice, poszukiwać skarbów i znajdować dawno zaginione miejsca. Oczywiście pracować miałam w Egipcie i tam odkrywać coraz to nowe piramidy, mumie i skarabeusze. I choć plany zawodowe uległy wielkim zmianom, to zainteresowanie i sentyment do starożytnego Egiptu pozostał, dlatego tak chętnie sięgam po wszystkie publikacje związane z tym okresem w historii.

Pewnie każdy z Was, Drodzy Czytelnicy, ma jakieś wyobrażenie na temat Nefertiti jak i Echantona.To przecież jedna z najbardziej znanych par starożytnego Egiptu. Ja Echantona kojarzyłam z fanatykiem, romantykiem, żyjącym w zbyt nierzeczywistym świecie aby móc odpowiedzialnie dzierżyć berło Egiptu, dodatkowo chorym nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Nefertiti za to kojarzyłąm z niezwykłą pięknością, a jednocześnie silną i odpowiedzialną kobietą. I o ile moje wyobrażenie Nefertiti jest dobre i podobnie przedstawione przez Christiana Jacq'a to o...

Algoforos | 2011-09-21
Przeczytana: 21 września 2011

Praca z pewnością zawiera wiele informacji, dotyczących okresu amarneńskiego, Echnatona i Nefertiti, nie potrafię jednak rozstrzygnąć, na ile jest wiarygodna. Autor stawia w niej tezy zupełnie nowe lub przywołuje mało popularne, i czyni to trochę na zasadzie "wprawdzie wielu egiptologów twierdzi inaczej, ale ja WIEM, że było właśnie tak", choć, jak sam podkreśla we wstępie, źródła są znikome, mało czytelne i na ich podstawie można stawiać tylko niepewne hipotezy.
Może ten brak pokory to jedynie moje wrażenie, jednak bardzo mnie irytował i sprawił, że książka pozostawiła we mnie mieszane odczucia.

Nefer | 2012-09-10
Przeczytana: 09 września 2012

Pod niektórymi względami nieaktualna i czasami autor się powtarza, jednak szybko i w sumie miło się czyta.

Małga | 2011-03-28

Rzetelna historycznie, sporo źródeł, by "pokopać" sobie dalej w owych czasach.

metalrubo | 2017-01-08
Maga | 2016-11-09