L'Abyssyn
historyczna
Łukasz Kuć

Czasy panowania Ludwika XIV, tak zwany "Wielki Wiek". Francja walczy z papiestwem o wpływy w bogatych krajach Afryki. Rezydujący w Kairze konsul francuski pan de Maillet przyjmuje rozkaz wysłania posła do Abisynii. Młody medyk Jan Baptysta Poncet, podejmuje się niebezpiecznej misji w nadziei zdobycia w nagrodę ręki pięknej Alix, córki konsula. Zdawałoby się, klasyczna historia z gatunku...

Zdawałoby się, klasyczna historia z gatunku płaszcza i szpady, ale autorowi - lekarzowi i podróżnikowi - udało się stworzyć sugestywny obraz epoki Króla Słońce, niezwykłe opisy egzotycznych krain, a przede wszystkim niebanalnych bohaterów. Nawiasem mówiąc, zarówno główny bohater, jak i konsul pan de Maillet, mają swoje pierwowzory w historii.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2001

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2015-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2015

Po nieco przytłaczającym "Oblężeniu" A. Pereza-Reverte, "Abisyńczyk" okazał się lekturą lekką i przyjemną, chociaż niepozbawioną refleksji.

Dzieje się tu dużo, przygody bohaterów wciągają i sprawiają, że czyta się tę książkę jednym tchem.
Wątki przygodowe i awanturnicze są jednak równie istotne jak tło historyczne i miłosna historia.

Autor świetnie pokazał wielokulturowość Kairu, skupiając się przede wszystkim na europejskim środowisku, jego polityczno-religijnych intrygach oraz społecznych konwenansach.
Barwna okazuje się długa podróż do Abisynii, podczas której mamy okazję nie tylko śledzić zaskakujące perypetie bohaterów, ale również poznajemy inne kultury, ich zwyczaje, wierzenia i normy obyczajowe.
Zderzenie dwóch światów - europejskiego i Lewantu - musi przynieść niespodzianki, których część okazuje się śmiertelnie niebezpieczna.

Całość napisana jest żywiołowo, ale jest tu też miejsce na poważne refleksje na temat związków i różnic kulturowych, religii czy filozofii....

orzech | 2016-03-27

"Abisyńczyk", pierwsza książka autora, wylądowała u mnie po tym jak przeczytałam i polubilam jedną z jego ostatnich powieści historycznych "Le grand Coeur", która może kiedyś doczeka się polskiego tłumaczenia. Trochę się obawiałam zabrać za tomisko liczące ponad 700 stron, ale zupełnie niepotrzebnie bo tak jak poprzednio, lektura okazała się nie tylko przyjemna ale też i pouczająca.

Autor dowolnie zainspirował się postacią, która istaniała naprawde i puszczając wodze fantazji stworzył interesujacą powieść przygodową, dzięki której podróżujemy przez pustynię z Egiptu do Abisynii by ponownie zahaczając o Kair, udać się tym razem do Paryża i Wersalu. Egzotyczne pejzaże, intrygi, barwne postaci i wątek miłosny są niewątpliwie dużym atutem powieści ale znajdziemy tu też sporo refleksji na temant tolerancji, niezależnosci czy wreszcie fanatyzmu religijnego. Wszystko to spisane piekną i malowniczą francuszczyzną, którą Jean Christophe Rufin ujął mnie po raz...

Paideia | 2011-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2011

Oto książka z gatunku płaszcza i szpady, choć z nieco odmiennej formie. Bardzo interesującej, gdyż dotyczy Francji, lecz jednocześnie trzyma się od niej na uboczu. Główna część powieści dzieje się bowiem w Kairze, a dokładnie w jego francuskiej części, gdzie władzę sprawuje konsul de Maillet. Wiadomo jednak, że jego władza ogranicza się do bycia ciągniętym za sznureczki przez różnych możnych o wyższej od niego randze. We Francji na tronie zasiada Ludwik XIV, znany jako "Król Słońce", żądny władzy, pieniędzy i zdobycia całego świata, gdyby to było możliwe. Do tego celu ma mu posłużyć ów Kairski konsul. Najnowszym celem króla Francji jest bowiem Abisynia, czyli współczesna Etiopia, która jako jedyny w Afryce kraj chrześcijański nie ma ochoty poddać się władzy kościelnej, odrzuca także jakiekolwiek zgromadzenia zakonne w swych granicach. Korci to strasznie jezuitów, którzy owinąwszy sobie Ludwika XIV wokół palca, wzmogli w nim żądzę zawłaszczenia państwa dzikusów. Tymczasem prawda...

majek | 2010-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2010

Niczym nie wyróżniająca się historia pewnego medyka, który by poślubić ukochaną udaje się na misje do Abisynii.
Ocena 4 w ramach uznania dla pana Ponceta, który był faktycznie żyjącą postacią ;)

Artur Schodziński | 2015-08-07
Na półkach: 2015, Przeczytane