Utalentowany pan Ripley

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Talented Mr. Ripley
83-7392-061-7
literatura amerykańska

Bohaterem powieści jest Tom Ripley, dwudziestoparoletni nowojorczyk, sprytny oszust podatkowy, człowiek o niepohamowanej ambicji, pragnący wybić się ponad przeciętność. Taką szansę nieoczekiwanie otrzymuje, kiedy bogaty biznesmen, Howard Greenleaf, powierza mu niecodzienną misję: funduje Tomowi wyjazd do Europy, mając nadzieję, że namówi jego syna, Dickiego, który zerwał kontakty z rodziną, do powrotu do kraju. Ripley odnajduje chłopaka w malowniczym włoskim miasteczku, gdzie Dickie wiedzie beztroskie, dostatnie życie. Pozyskawszy jego przyjaźń i zaufanie, Tom mimowolnie zaczyna coraz bardziej się z nim utożsamiać, aż wreszcie bez skrupułów postanawia zająć jego miejsce, by zrealizować swoje marzenia o życiu w luksusie. Podejmuje grę, w której niezwykle przydatny okazuje się jego talent do oszukiwania ludzi i manipulowania nimi, przede wszystkim zaś zdolność do przeistaczania się, z niebywałą bowiem łatwością potrafi zmieniać tembr głosu i styl bycia, a nawet wygląd zewnętrzny...

Krzysiek | 2013-03-25
Przeczytana: 2012 rok

Moim zdaniem straszna książka, straszna w tym sensie, że trywializuje zbrodnię. Zbrodnia wydaje się czymś tak zwykłym jak zaplanowanie podróży (do Rzymu na przykład)i wyprawa do celu. Ale warto przeczytać.

czytankianki | 2016-06-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 27 maja 2016

Tom Ripley udał się Patricii Highsmith znakomicie – to postać złożona, niejednoznaczna i do końca nieodgadniona, wzbudzająca u czytelnika raczej ambiwalentne odczucia. Początkowo śledzimy człowieka bez właściwości, ot, „małe nic z Bostonu”, które musi zabiegać o uwagę i sympatię innych. Poniekąd dlatego urzeka go styl życia ludzi zamożnych i kulturalnych: są przecież powszechnie szanowani.

Tom jest sierotą, młodzieńcem z nieciekawym życiorysem i kilkoma przekrętami na koncie, toteż nadarzającą się okazję wejścia w kręgi wyższych sfer traktuje jako szansę na diametralną odmianę losu. Szansę wykorzysta – zlecony wyjazd do Włoch pozwoli mu poznać właściwe osoby i rozsmakować się w dolce vita. Tak bardzo mu się ono spodoba, że w obawie przed utratą nowej egzystencji zabije, choć trzeba zaznaczyć, że zbrodnia będzie powodowana przede wszystkim poczuciem odtrącenia i upokorzenia, dopiero później – zazdrością i chęcią wejścia w buty ofiary, dosłownie i w przenośni.

Drogi garnitur prosto...

jkesil | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

Opisana prostym, konkretnym językiem podróż po umyśle Toma Ripleya - łaknącego lepszego życia młodego mężczyzny, który niczego specjalnego sobą nie reprezentował. Tożsamość i jej przekleństwo, ale i zmienna, podważalna natura. Nie ma tu moralitetu, choć okoliczności podobne do "Zbrodni i kary". Przesadny, typowo amerykański zachwyt nad europejską kulturą, nieco śmieszne idealizowanie Włoch (które w rzeczywistości mozolnie podnosiły się z wojennej klęski) jako kraju rzekomo bardziej pociągającego niż USA, które na tamten czas przeżywały swój wielki społeczno-ekonomiczny sukces, jak również sporo arbitralności w sekwencji zdarzeń nie przesłaniają jednak całościowego, uderzającego prawdą konceptu człowieka bez twarzy. Człowieka noir pełnego dziwnej nienawiści do siebie, takiej jaką się czuje tylko zasypiając, wstydząc się do niej przyznać. Tom Ripley jest nikim, nienawidzi tego, ale zaczyna mu to sprawiać masochistyczną przyjemność. Zajmujące.

Cruorcia | 2018-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Muszę przyznać, że język książki był bardzo poprawny i sam pomysł historii i to kim jest główny bohater są bardzo ciekawe. Na tym niestety kończą się plusy bo wykonanie było tak nudne, że ledwo przebrnęłam przez całą książkę, mimo,że objętościowo wcale nie jest wielka. Ripley miał więcej szczęścia niż rozumu, wszyscy bohaterowie byli irytujący, ale zdecydowanie najbardziej główny. Pomysł pod względem kryminalnym i psychologicznym był rewelacyjny i zupełnie nie mogę pojąć jak można to było aż tak schrzanić?! Nie odczuwałam żadnego napięcia czytając sceny, które powinny być nim wręcz przesiąknięte, a Tom był tak odpychający, że wręcz chciałam, żeby go zatrzymano czy w jakikolwiek inny sposób żeby po prostu zniknął.
Naprawdę bardzo się rozczarowałam tą pozycją i zdecydowanie nie mam ochoty czytać o dalszych perypetiach (wcale nie-)utalentowanego pana Ripleya.

solniczka | 2013-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 marca 2013

Bardzo fajna książka trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Świetnie rozpracowane stany emocjonalne i przemyślenia głównego bohatera, rewelacyjne opisy Włoch (ach!). Po prostu dobry thriller psychologiczny.

Karina | 2013-06-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: maj 2013

Przyznam się szczerze, iż o powieści dowiedziałam się dopiero po obejrzeniu jej ekranizacji w reżyserii Anthony'ego Minghelli, która urzekła mnie nie tylko pięknem włoskich miejscowości.
Książka autorstwa Patricii Highsmith opowiada o dwudziestopięcioletnim Amerykaninie Tomie Ripleyu, który zarabia na życie, oszukując ludzi płacących podatki.
Jego smętną codzienność rozjaśnia bogaty właściciel firmy produkującej jachty - magnat Greenleaf - proponujący Tomowi opłacenie wyjazdu do Włoch pod warunkiem próby ściągnięcia stamtąd jego krnąbrnego syna. Greenleaf chce bowiem, aby syn powrócił do Stanów w celu przejęcia rodzinnego biznesu. Ripley, zachwycony wizją zwiedzenia słonecznej Italii, przyjmuje ofertę.
Podróż, która miała skończyć się przybyciem Dickiego Greenleafa do domu, przyjmuje zupełnie inny zwrot wydarzeń.
Nie licząc mistrzowskich intryg i nieprzewidywalnych akcji, powieść jest pełna przepięknych opisów Włoch, trafnych maksym i barwnych postaci.
Książkę przeczytałam jednym...

Rabarbar | 2014-01-03
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Niestety książka dużo gorsza niż jej adaptacja filmowa...To mój ulubiony film, który ma niesamowity klimat. Książka nudna i rozwlekła, filmowi bardzo posłużyło skrócenie fabuły do najistotniejszych wątków, oraz dodanie wątku samobójstwa ciężarnej kochanki Greenlefa i miłości do jazzu tego bohatera. Poza tym aktorzy dali prawdziwy popis.

Ania | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Historia oszusta, Toma Ripleya trzymała mnie w napięciu do ostatniej strony. Niepostrzeżenie(dzięki świetnie prowadzonej narracji), czytelnik zaczyna usprawiedliwiać postępowanie seryjnego mordercy i trzymać kciuki za powodzenie kolejnych przedsięwzięć.
[Książkę przeczytałam w ramach autorskiego wyzwania Ejotka "Pod hasłem"]

visitando | 2017-09-16

Klasyka, ale wiecznie żywa. Dodatkowy plus za realizm Wloch sprzed kilkudziesięciu lat.

kikucisko | 2011-07-19
Na półkach: 2011, Przeczytane, Inglisz
Przeczytana: lipiec 2011

Pan Ripley ma więcej szczęścia niż talentu.