Utalentowany pan Ripley

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Talented Mr. Ripley
83-7392-061-7
literatura amerykańska

Bohaterem powieści jest Tom Ripley, dwudziestoparoletni nowojorczyk, sprytny oszust podatkowy, człowiek o niepohamowanej ambicji, pragnący wybić się ponad przeciętność. Taką szansę nieoczekiwanie otrzymuje, kiedy bogaty biznesmen, Howard Greenleaf, powierza mu niecodzienną misję: funduje Tomowi wyjazd do Europy, mając nadzieję, że namówi jego syna, Dickiego, który zerwał kontakty z rodziną, do powrotu do kraju. Ripley odnajduje chłopaka w malowniczym włoskim miasteczku, gdzie Dickie wiedzie beztroskie, dostatnie życie. Pozyskawszy jego przyjaźń i zaufanie, Tom mimowolnie zaczyna coraz bardziej się z nim utożsamiać, aż wreszcie bez skrupułów postanawia zająć jego miejsce, by zrealizować swoje marzenia o życiu w luksusie. Podejmuje grę, w której niezwykle przydatny okazuje się jego talent do oszukiwania ludzi i manipulowania nimi, przede wszystkim zaś zdolność do przeistaczania się, z niebywałą bowiem łatwością potrafi zmieniać tembr głosu i styl bycia, a nawet wygląd zewnętrzny...

Krzysiek | 2013-03-25
Przeczytana: 2012 rok

Moim zdaniem straszna książka, straszna w tym sensie, że trywializuje zbrodnię. Zbrodnia wydaje się czymś tak zwykłym jak zaplanowanie podróży (do Rzymu na przykład)i wyprawa do celu. Ale warto przeczytać.

PMat | 2013-02-25
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: luty 2013
czytankianki | 2016-06-07
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 maja 2016

Tom Ripley udał się Patricii Highsmith znakomicie – to postać złożona, niejednoznaczna i do końca nieodgadniona, wzbudzająca u czytelnika raczej ambiwalentne odczucia. Początkowo śledzimy człowieka bez właściwości, ot, „małe nic z Bostonu”, które musi zabiegać o uwagę i sympatię innych. Poniekąd dlatego urzeka go styl życia ludzi zamożnych i kulturalnych: są przecież powszechnie szanowani.

Tom jest sierotą, młodzieńcem z nieciekawym życiorysem i kilkoma przekrętami na koncie, toteż nadarzającą się okazję wejścia w kręgi wyższych sfer traktuje jako szansę na diametralną odmianę losu. Szansę wykorzysta – zlecony wyjazd do Włoch pozwoli mu poznać właściwe osoby i rozsmakować się w dolce vita. Tak bardzo mu się ono spodoba, że w obawie przed utratą nowej egzystencji zabije, choć trzeba zaznaczyć, że zbrodnia będzie powodowana przede wszystkim poczuciem odtrącenia i upokorzenia, dopiero później – zazdrością i chęcią wejścia w buty ofiary, dosłownie i w przenośni.

Drogi garnitur prosto...

solniczka | 2013-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 marca 2013

Bardzo fajna książka trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Świetnie rozpracowane stany emocjonalne i przemyślenia głównego bohatera, rewelacyjne opisy Włoch (ach!). Po prostu dobry thriller psychologiczny.

Karina | 2013-06-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: maj 2013

Przyznam się szczerze, iż o powieści dowiedziałam się dopiero po obejrzeniu jej ekranizacji w reżyserii Anthony'ego Minghelli, która urzekła mnie nie tylko pięknem włoskich miejscowości.
Książka autorstwa Patricii Highsmith opowiada o dwudziestopięcioletnim Amerykaninie Tomie Ripleyu, który zarabia na życie, oszukując ludzi płacących podatki.
Jego smętną codzienność rozjaśnia bogaty właściciel firmy produkującej jachty - magnat Greenleaf - proponujący Tomowi opłacenie wyjazdu do Włoch pod warunkiem próby ściągnięcia stamtąd jego krnąbrnego syna. Greenleaf chce bowiem, aby syn powrócił do Stanów w celu przejęcia rodzinnego biznesu. Ripley, zachwycony wizją zwiedzenia słonecznej Italii, przyjmuje ofertę.
Podróż, która miała skończyć się przybyciem Dickiego Greenleafa do domu, przyjmuje zupełnie inny zwrot wydarzeń.
Nie licząc mistrzowskich intryg i nieprzewidywalnych akcji, powieść jest pełna przepięknych opisów Włoch, trafnych maksym i barwnych postaci.
Książkę przeczytałam jednym...

Ania | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Historia oszusta, Toma Ripleya trzymała mnie w napięciu do ostatniej strony. Niepostrzeżenie(dzięki świetnie prowadzonej narracji), czytelnik zaczyna usprawiedliwiać postępowanie seryjnego mordercy i trzymać kciuki za powodzenie kolejnych przedsięwzięć.
[Książkę przeczytałam w ramach autorskiego wyzwania Ejotka "Pod hasłem"]

basia | 2014-01-03
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Niestety książka dużo gorsza niż jej adaptacja filmowa...To mój ulubiony film, który ma niesamowity klimat. Książka nudna i rozwlekła, filmowi bardzo posłużyło skrócenie fabuły do najistotniejszych wątków, oraz dodanie wątku samobójstwa ciężarnej kochanki Greenlefa i miłości do jazzu tego bohatera. Poza tym aktorzy dali prawdziwy popis.

kikucisko | 2011-07-19
Na półkach: Inglisz, 2011, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2011

Pan Ripley ma więcej szczęścia niż talentu.

Brunon | 2015-04-18

Świetne!!!

książek: 1919
Vinga | 2016-11-25
Na półkach: 2005, Przeczytane
Przeczytana: 2005 rok
Książki w sam raz na lato

W pierwszy weekend lata prezentujemy zestawienie książek, które choć bardzo różne, łączy to, że ich akcja toczy się w czasie jednego lata. A przynajmniej to jedno lato ma decydujący wpływ na dalsze losy bohaterów. Polecamy!

Na słońcu z książką

Literatura na gorące dni kanikuły wcale nie musi być lekka, choć większość z nas prawdopodobnie się zgodzi, że powinna być przewrotnie przyjemna. Bo w sumie dlaczego nie? Dziś zestawienie z propozycją książek o lecie, w sam raz na leżak.