Wiek zła

2023-11-08
2023-11-08
2023-01-03
Izabela Matuszewska
literatura indyjska kryminał thriller mafia półświatek

Wyróżniona opinia i

Wiek zła

przeczytanych książek 878 napisanych opinii 869

Trudno jest określić gatunek tej książki, nie jestem w stanie powiedzieć czy jest to literatura piękna, sensacja czy literatura obyczajowa. Wydaje mi się że łączy elementy wszystkich tych gatunków.
Autorka przedstawia nam w tej powieści obraz zepsutego świata indyjskich "elit", które swe filary mają w świecie przestępczym. Jednym z ich przedstawicieli jest Sunny Wadia, zepsuty do szpiku kości młody człowiek, który dla własnych korzyści manipuluje ludźmi także z własnego otoczenia, doprowadzając ich do upadku. Obraz głównego bohatera został przedstawiony z perspektywy jego służącego Ajay, młodego człowieka, który w dzieciństwie został przez matkę sprzedany handlarzom oraz Nedy młodej dziennikarki, która na swoje nieszczęście zakochała się w Sunnym, a także samego Sunnego.
Ta książka jest dobra, choć nie będzie należała do moich ulubionych, nie ze względu na styl w jakim została napisana, ale ze względu na niechęć do prawie wszystkich bohaterów poza Ajay.

Znakomita powieść ukazująca stosunki panujące w Indiach.

Znakomita powieść ukazująca stosunki panujące w Indiach.

Jest to ciężka, męska opowieść. Nie tylko dlatego, że jest tu kilku męskich bohaterów, ale dlatego, że jest szorstką, bez obcesową opowieścią. Mnie nie zachwyciła, bo chyba miałam wobec niej spore oczekiwania, ale ciekawie się jej słucha w audiobooku. Głośna książka ostatnich miesięcy, warto się zapoznać.

Rewelacyjna powieść, prawdziwa epopeja. Indie nabrały dla mnie nowego wymiaru. Czyta się niesamowicie, wciąga jak bagno. Bardzo polecam!

Ta pozycja została mi polecona przez Pana pracującego w mojej bibliotece.
Na początku byłam sceptycznie nastawiona ze względu na to, że po obejrzeniu jednego z dokumentów dotyczącego Indii, bardzo źle mi się kojarzyły.
Życie głównego bohatera nie jest usłane różami, choć w późniejszym czasie mogłoby się takie wydawać…
Podczas czytania odniosłam wrażenie, że wręcz zżyłam się Ajay-em.
Ta historia tak mocno mnie wciągnęła, że po zerknięciu na dolny róg kartki byłam zaskoczona, że znalazłam się na 200 stronie.
Polecam.
Mocne 8/10

Ta pozycja została mi polecona przez Pana pracującego w mojej bibliotece.
Podczas czytania odniosłam wrażenie, że wręcz...

Sprawnie napisana książka hmm obyczajowo-sensacyjno-romansowa. Akcja dzieje się w Indiach, ale nie ma to w istocie żadnego znaczenia dla historii, bo tego typu relacje spotyka się w dowolnym kraju na świecie i gdyby bohaterowie byli z Podlasia lub spod Chicago, to dokładnie tak samo można byłoby ich i ich historię opisać.
Mamy 4 bohaterów, których losy się wzajemnie splatają, a w tle trochę polityki, mafii, romansu, i wszechobecnego zła.
To w sumie smutna opowieść o tym, że wiele potrzeba, aby uwolnić się spod władzy rodziców (szczególnie tak znaczących rodziców),i nie wiadomo, czy jest to w ogóle możliwe, o tym jak ciężko wyjść z biedy (a można wpaść tylko w gorsze bagno) i o tym jak władza deprawuje (im większa, tym bardziej). Jest to też historia o nieszczęśliwej miłości i przywiązaniu.
Mam wrażenie, że autorka nie do końca przemyślała konstrukcję książki, bowiem wszystkie wątki poszczególnych postaci są ucinane w najciekawszym momencie, bez wyjaśnień i rozwiązań (jak choćby wątek Nedy). Najpierw mamy szczegółowy opis dzieciństwa Ayaja czy Nedy, żeby - gdy już się człowiek przywiąże do bohatera i zaczyna mu kibicować, porzucić go na pół książki, wspominając go jedynie na końcu. Myślę, że gdyby ograniczyć się do max dwóch postaci i na nich skupić całą uwagę, wyszłoby to książce zdecydowanie na plus. A tak mamy jakieś pobieżne opisy rozterek uczuciowo-rodzinnych i ich destrukcyjnego wpływu na relacje, ale właściwie bez pointy.
Niemniej jednak ogólnie dobrze spędzony czas.

Mamy 4 bohaterów, których losy się wzajemnie...

Zgrabnie napisana hinduska sensacja, ale nie powala, ani nie jest w niczym odkrywcza. To nie "Shantaram" lub "Cień góry" .choć Filip Kosior jak zwykle najwyższa jakość interpretacji.

Ciekawa, wciągająca, dająca pogląd na obraz Indii.

Ciekawa, wciągająca, dająca pogląd na obraz Indii.

Dobrze napisana, dobrze wymyślona ciekawa historia z mocnymi postaciami, ale zabrakło mi czegoś żebym się w tej opowiesci zatraciła. No i zakończenie (jak dla mnie) fatalne.

Zaczęła się bardzo dobrze i ciekawe, prawie jak książki Maria Puza. Kolejne części były trochę gorsze, zwłaszcza o Nedzie i końcowe, traktujące o nowych bohaterach. Ale ogólnie czyta się bardzo dobrze i jestem ciekaw kolejnych tomów.

• Literatura piękna
  • Audiobooki