Drobny szczegół

2023-11-06
2023-11-06
2020-05-06
Hanna Jankowska
literatura palestyńska Izrael Palestyna Negew zbrodnia konflikt wojna gwałt poszukiwanie prawdy przemoc morderstwo wojsko

Okładka książki Qissat: Short Stories by Palestinian Women Jo Glanville, Adania Shibli
Qissat: Short ... Jo Glanville, Adani...

Skromna objętościowo powieść w przekładzie Hanny Jankowskiej składa się z dwóch części. Pierwsza część to sfabularyzowane rozwinięcie artykułu (i kilka zmian). [dzięki ci, internecie].
Bohaterowie i czas skontrastowani:
1 cz. - ukąszony przez owada pierwszej nocy powoli konający izraelski oficer (z oddziałem żołnierzy stacjonuje na wysuniętej granicy z Egiptem na pustyni Negew, rok 1949) - ściśle trzymający się zadań, reguł, granic, a w drugim planie pojawia się młoda Arabka; 2 cz. - palestyńska kobieta mająca "kłopoty" z granicami - terytorialnymi, mentalnymi (w podróży, współcześnie).
Czas: - 1 cz. młody Izrael po wojnie z Egiptem czas przymusowych przesiedleń Arabów; 2 cz. współczesny Izrael ze skomplikowaną sytuacją wewnętrzną, ograniczenia obywatelskimi, zmilitaryzowanym systemem kontroli.
Punktem stycznym przeszłości i teraźniejszości jest artykuł w gazecie o wydarzeniu z 13 sierpnia 1949 roku, z dnia w którym urodziła się kobieta.
Podobieństwa: koniec obu kobiet.
Czym jest ów drobny szczegół? Czy chodzi tylko o dzień urodzin? Czy w nim kryje się groza całej historii?

Bohaterowie i czas skontrastowani:

Szczegóły mają znaczenie.

Szczegóły mają znaczenie.

Dawno nie czytałam takiej książki która nie wnosi w moje życie nic,poza tym że pokazuje konflikt palestyńsko-izraelski z perspektywy Palestynki,a że Żydzi to są niby gwałciciele i mordercy z czym nie mogę się zgodzić.Książka nie wywarła na mnie pozytywnego wrażenia.

Oszczędna forma podkreśla dramatyzm wydażeń. Krótka historia brak walk, krwi, okrucieństw a tak przerażająca wojna.

Zachwycająca i nominowana do Międzynarodowego Bookera oraz National Book Award powieść "Drobny Szczegół" autorstwa Adania Shibli przenosi czytelników w serce konfliktu izraelsko-palestyńskiego, łącząc przeszłość z teraźniejszością w hipnotyzujący sposób.
W 1949 roku, na rozgrzanym słońcem pustkowiu Negewu, niedaleko granicy z Egiptem, miały miejsce dramatyczne wydarzenia związane z konfliktem izraelsko-palestyńskim. Młoda kobieta stała się ofiarą przemocy – została uprowadzona, zgwałcona i zamordowana. Teraz, w XXI wieku, w Palestyńskiej Autonomii, mieszkanka Ramallah natrafia na artykuł opisujący tę zbrodnię. Wyrusza więc do Negewu, pragnąc poznać prawdę, która łączy ją z tamtą dziewczyną – tropiąc pewien "drobny szczegół".
"Drobny Szczegół" to dumanie nad przemocą, grozą wojny i pracą pamięci, której subtelność i poetyzm nie mają sobie równych. Autorka udowadnia, że nie trzeba szokować czytelników brutalnością, aby przekazać mocne przesłanie antywojenne. Struktura książki oparta na podziale na dwie części, wzajemnie się wykluczające i uzupełniające do całości oraz kontraście nadaje dziełu głębię, której interpretacja wciąż pozostaje otwarta. To książka, którą warto przeczytać jednym tchem, aby w pełni docenić jej odzew między przeszłością a teraźniejszością.

To, co przykuło moją uwagę od pierwszych stron to niezwykła dynamika.

Pierwsza część, opisująca zdarzenia prowadzące do zbiorowego gwałtu i zabójstwa Beduinki, to krótkie, ale szczegółowe zdania. Przywodzą na myśl strzały z karabinu albo spowiedź przesłuchiwanego zbrodniarza. To też zdania suche, bez emocji. To słowa kata.

W drugiej części dynamika znacznie się zmienia. Jest pełna lęku i strachu, które towarzyszą każdemu krokowi młodej kobiety, która wiedziona impulsem, wyrusza w niebezpieczną podróż, by poznać historię Beduinki. Każdy checkpoint, każdy żołnierz, każdy mężczyzna budzi lęk. To słowa ofiary.

Obu historiom towarzyszą te same symbole. Wielbłądy, ujadający pies, wszechobecny pył i gorąc. Niemi świadkowie wciąż trwającego dramatu, mimo, że obie historie dzieli blisko 80 lat. To przeraża, zatrzymuje, przytłacza. A kobieta nadal jest sprowadzona do rzeczy, którą można wykorzystać i zakopać w piachu.

Proza wybitna.

To, co przykuło moją uwagę od pierwszych stron to niezwykła dynamika.

W drugiej części dynamika znacznie się zmienia....

W tej książce, gdy Adania Shibli pisze o ciszy, słychać ją. Gdy pisze o upale żarzącym się z nieba, pali skóra. Gdy pisze o bólu i niewygodzie, czuć je, uwierają w boku. Gdy pisze o smrodzie, zamykamy nos. Gdy opisuje cierpienia kobiety, chcemy odwrócić wzrok, lecz nie możemy. Autorka odwraca siłą naszą głowę w jej kierunku. Musimy patrzeć, musimy przeżywać, musimy cierpieć.

Nie bardzo wiem, co powiedzieć na ten temat.

Przeczytalam w godzinke i nie mogę przestać o tej ksiazce myśleć. Przerażenie. Szok. Smutek. Pomimo swej krótkiej objętości, zaledwie nieco ponad 110 stron, powieść wywiera niezwykłe emocjonalne wrażenie, demonstrując poziom literackiego mistrzostwa, zwykle kojarzonego z uznawanymi klasykami.

"Minor Detail" / Polska wersja 'Drobny szczegol' autorstwa Adanii Shibli to wzruszające i sugestywne studium traumy, pamięci i trwałego dziedzictwa przemocy. Osadzona na tle konfliktu izraelsko-palestyńskiego, powieść Shibli mistrzowsko splata ze sobą dwie odrębne narracje oddzielone dziesiątkami lat, lecz związane wspólnym motywem cierpienia i odporności.

Struktura noweli jest zwodniczo prosta, podzielona na dwie części, które oferują kontrastujące, ale uzupełniające się perspektywy na pojedyncze wydarzenie. Autorka zręcznie splata paralele między tymi dwiema częściami: pająk, zapach benzyny, wielbłądy itd. W pierwszej części izraelski żołnierz popełnia brutalny akt przemocy na palestyńskiej kobiecie podczas Nakby, pozostawiając po sobie dziedzictwo bólu i traumy. Druga część śledzi bezimienną palestyńską kobietę, gdy podejmuje się misji odkrycia prawdy o zbrodni, zmierzając z ciężarem historii i brzemieniem pamięci.

Proza Shibli jest liryczna, lecz emocjonalnie niszcząca, uchwycając przytłaczającą atmosferę życia pod okupacją z niezwykłą klarownością i głębią. Poprzez bogate i żywe obrazy ożywia surowy pustynny krajobraz, gdzie każdy drobny szczegół stanowi poruszające przypomnienie o trwającym starciu o sprawiedliwość i godność. Kluczowe motywy pojawiają się na przestrzeni narracji, eksplorując złożoną interakcję między naturą a człowiekiem, rutynę i reakcję ciała na traumę.

Powieść obrazowo przedstawia, w jaki sposób sama ziemia odrzuca obecność izraelskich sił okupacyjnych, podczas gdy rutynowe zachowania służą jako mechanizm radzenia sobie dla obu bohaterów w środku zamieszania otoczenia.
Ostatecznie "Minor Detail" to ponure i głęboko poruszające dzieło, które oferuje głęboką medytację nad pamięcią, tożsamością i poszukiwaniem prawdy w świecie zdefiniowanym przez konflikt.

Tagi: Palestyńskie głosy, Nakba, nowela, dla dorosłych, fikcja historyczna

Nie bardzo wiem, co powiedzieć na ten temat.

"Minor Detail" / Polska wersja...

Autorka „Drobnego szczegółu”, palestyńska pisarka Adania Shibli opisuje zdarzenia, które miały miejsce na Pustyni Negew, w południowej części Izraela w dwóch czasach. Pierwszy związany jest z proklamacją państwa Izrael, drugi to początek XXI w. Pętla czasowa spina dwa wydarzenia: morderstwo palestyńskiej dziewczynki i po latach próba znalezienia odpowiedzi jak i dlaczego doszło do morderstwa. Ten tytułowy „drobny szczegół” to data urodzin autorki powieści ( 25 lat po śmierci zamordowanej Palestynki ). Czy bohaterka powieści znajdzie odpowiedź na nurtujące ją pytania, czy też dojdzie do wniosku , że na Bliskim Wschodzie nic się nie zmienia, a konflikt izraelsko – palestyński jest ciągle „podtrzymywany” ?. Gdy czyta się tą książkę teraz ( styczeń 2024 r. ),dochodzi nowy kontekst polityczny : atak Hamasu z 7 października 2023 r. i związane z tym konsekwencje dla Palestyńczyków. Tragedia trwa, a „jastrzębie” z obu stron podsycają wzajemną nienawiść. Ta mała, niepozorna książka jest przejmującym krzykiem o opamiętanie się Żydów i Arabów, gdyż kolejna tragedia tworzy nowych mścicieli i tak bez końca.

Wymowna książka zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację Izrael-Palestyna. Świetnie napisana, zwłaszcza część pierwsza. Trudno jest się od niej oderwać, tych drobnych szczegółów w tekście jest wiele rozsianych. Polecam.

• Literatura piękna
  • Przeczytane 2024