Kula, która chybiła

Okładka książki Kula, która chybiła Richard Osman
Okładka książki Kula, która chybiła
Richard Osman Wydawnictwo: Agora Cykl: Czwartkowy Klub Zbrodni (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Czwartkowy Klub Zbrodni (tom 3)
The Bullet That Missed
Agora
2023-10-25
2023-10-25
2022-01-01
Olga Mysłowska
literatura brytyjska XXIw. czwartkowy klub zbrodni kryminał

Kolejna część za mną, ekipa emerytów coraz bardziej zaskakuje. Bardzo ich polubiłam, mimo że książka nie jest jakiś wysokich lotów, opisy odbiegające od kryminalnych zagadek, ale daje to urok całej historii. No i taką emeryturę to ja też chcę przeżyć. Polecam 😊

Książka „Kula, która chybiła” to trzecia część Czwartkowego Klubu Zbrodni w roli głównej z czwórką emerytów z Coopers Chase na czele. Jak nie czytaliście poprzednich części to koniecznie musicie to nadrobić!
Tym razem Czwartkowy Klub Zbrodni postanawia się zająć niewyjaśnioną sprawą morderstwa dziennikarki. W związku z czym w Coopers Chase nieprzypadkowo zjawia się ekipa telewizyjna, oni jednak jeszcze nie wiedzą, że to celowe zagranie naszej czwórki emerytów. Rybka połknęła haczyk i śledztwo zaczyna się toczyć tempem naszych przesympatycznych emerytów. No bo jak to możliwe, że pewnego dnia człowiek znika bez śladu? Wprawdzie wszystko wskazywało na wypadek, ale nigdy nie odnaleziono ciała dziennikarki. Czy nasi bohaterowie rozwiążą kolejną kryminalną zagadkę?
W tej książce o Elizabeth upomina się także jej przeszłość. Niejaki Wiking zleca Elizabeth pewne zadanie. Jeżeli ona go nie wykona to zginie ktoś z jej bliskich osób. Tak czy siak ktoś ma zginąć, tylko kto to będzie?
Brudne interesy, ogromne pieniądze z morderstwem z tle to tylko zalążek tego co czeka na Was podczas lektury tej książki. Sprawdźcie, co to za kula, która chybiła i dlaczego.

W tym wypadku główny plot był nudniejszy niż w poporzednim tomie, chociaż są ciekawsze i nudniejsze momenty. Pomimo to czyta się super. Krótkie rozdziały, mega przyjemny, płynny język, rozdziały przeplatane wstawkami pamiętnikowymi Joyce, która jest moją staruszką roku. Kocham wszystkie postacie książki, z Elizabeth i Joyce na czele.

Trochę mało realne, ale czytało się dobrze.

Trochę mało realne, ale czytało się dobrze.

Czy przygody Emerytów z Cooper Chase kiedyś mi się znudzą? Być może. Ale jeszcze nie teraz. Bardzo lubię klimat cosy crime, który tworzy Richard Osman. Sprawiają mi sporo frajdy i realnie pomagają mi się odprężyć.
Lubię podążać za „naszymi” emerytami, podoba mi się fakt, że poznaję ich dalsze losy. Formuła jest podobna do poprzednich tomów, więc jeśli czytaliście wcześniejsze książki, to i ta przypadnie Wam do gustu.
W „Kuli, która chybiła” poznajemy kolejne osoby z przeszłości Elizabeth i jednocześnie rozwiązujemy sprawę morderstwa dziennikarki sprzed lat.
Tak jak w poprzednich odsłonach, tak i tutaj sprawa kryminalna jest przykrywką do poruszenia tematów związanych z problemami starości - samotnością, utratą zdolności poznawczych i radzeniu sobie z konsekwencjami czynów z młodzieńczych lat.
Mnie osobiście bardzo te książki relaksują. Zawsze pozostawiają mnie z ciepłym uczuciem w sercu, z ukojonymi nerwami. Kwintesencja gatunku „cosy crime”. Spróbujecie, może i Wam się spodoba?
(Instagram @eaw.books)

Nie jest łatwo spędzać emeryturę w Cooper`s Chase. Elisabeth wraz z towarzyszami postanawia wkroczyć w świat celebrytów i zająć się zniknięciem młodej dziennikarki. Wszyscy uważają, że dziewczyna zginęła, mimo że jej ciała nie odnaleziono. Czy naprawdę? Działania energicznej czwórki staruszków nie przechodzą bez echa – liczba ich wrogów zaczyna wzrastać. To nie może skończyć się dobrze…
Z ogromnym smutkiem stwierdzam, że moje życie jest nudne i bezbarwne w porównaniu z tym, które ma ekipa brytyjskich emerytów. A oni są niemożliwi. No i mają Bogdana, który jak trzeba to załatwi narkotyki, wykręci rękę, podwiezie w środku nocy albo zagra w szachy i zabierze do kina. Człowiek – orkiestra  A ta książka, jak zresztą cała seria, to taki plasterek na uwierającą, smutną rzeczywistość. Przynosi mnóstwo otuchy i radości życia, mimo świadomości, że w pewnym wieku do końca jest już raczej bliżej niż dalej.

1962

Kolejna fantastyczna książka Richarda Osmana. Miło, kiedy seria trzyma poziom - tu kolejne tomy są dobrze przemyślane, zaś bohaterowie rozwijają się jako postacie, nie pozbawiając przy tym całej historii humoru. Polecam w szczególności w formie audiobooka - oryginał czyta Fiona Shaw, która świetnie wydobywa z powieści i podkreśla wszystkie humorystyczne akcenty.

Książka przyciągała mnie okładką, a oceniając książkę po okładce byłam przekonana, że jest ona napisana w latach 50-60tych, a tu niespodzianka, bo to literatura współczesna :) Bardzo polubiłam styl pisania autora i nieco pokręconą akcję. Bardzo ciekawa afera kryminalna.

Wciągnęłam się w całą serię. Takich kryminałów szukałam - nie z krwawymi przerażającymi historiami, tylko z wątkami obyczajowymi, ciekawymi bohaterami, od których bije ciepło. Książki z cyklu "Czwartkowy klub zbrodni" dały mi dużo przyjemności. Polecam wszystkim szukającym łatwych, ciepłych, wciągających kryminałów, które nie przerażają, nie epatują złem czy przemocą.

Seniorzy znów w akcji!

"Kula która chybiła" to trzecia część serii, której bohaterami są dziarscy emeryci skupiający się wokół "Czwartkowego Klubu Zbrodni". Ci starsi państwo kochają zagadki kryminalne i co jakiś czas biorą na tapetę niewyjaśnioną sprawę kryminalną.
Tym razem jest to tajemnicze zaginięcie młodej dziennikarki. Oczywiście w swojej dociekliwości namieszają sporo, wchodząc w sieć kłamstw, oszustw i ciemnych interesów.

Po raz kolejny wraz z wścibskimi staruszkami, musimy wysilić mózgownicę i idąc powoli ale do celu rozwiązać zadanie. Jak już wspominałam przy poprzednich dwóch tomach, powieści są z gatunku cosy crime, więc na próżno szukać tutaj brutalnych scen czy opisów przemocy a autem jest ciekawa intryga. Chociaż każda z części jest odrębną zagadką, najlepiej czytać je po kolei aby stopniowo poznać i polubić tych nietuzinkowych bohaterów, którzy mają swoje problemy związane z wiekiem ale też potrafią w swoim tempie zmobilizować się do działania. Wszystko to okraszone jest świetnym brytyjskim humorem, otulone specyficznym klimatem więc czyta się wybornie.

Seniorzy znów w akcji!

• Kryminał