Przypadek doktora Kukockiego

2006-01-01
2006-01-01
8372361959
Barbara Reszko

Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...
Okładka książki Kiedy już będzie normalnie Aleksander Bacziło, Olga Bieszlej, Daria Bobylewa, Leonid Józefowicz, Leo Kaganow, Kiriłł Kutałow, Leja Lubomirska, Andriej Pawliczenko, Ludmiła Ulicka, Tatiana Zamirowska
Kiedy już będz... Aleksander Bacziło,...
Okładka książki Granta 149: Europe - Strangers in the Land Katherine Angel, William Atkins, Tash Aw, Ken Babstock, Melitta Breznik, Anne Carson, Marie Darrieussecq, Marie Darrieussecq, Lara Feigel, Bruno Fert, Laurent Gaudé, Alicja Gęścińska, Romesh Gunesekera, Colin Herd, Michael Hofmann, Srecko Horvat, Joseph Leo Koerner, Daisy Lafarge, Nam Le, Nicola Lo Calzo, Tom McCarthy, Andrew Miller, Caroline Albertine Minor, Peter Mishler, Antonio Muñoz Molina, Ulf Karl Olov Nilsson, Orhan Pamuk, Sigrid Rausing, Jacqueline Rose, Elif Shafak, Ludmiła Ulicka, Adam Weymouth
Granta 149: Eu... Katherine Angel, Wi...
Okładka książki Short Stories in Russian Brian James Baer, Jurij Bujda, Julij Daniel, Jewgienij Griszkowiec, Aleksander Iliczewski, Julia Kissina, Siergiej Łukjanienko, Ludmiła Pietruszewska, Dina Rubina, Władimir Sorokin, Ludmiła Ulicka
Short Stories ... Brian James Baer, J...

Jakaż to piękna i wzruszająca książka! Jak delikatnie, bez spazmów, histerii, złości i okrucieństwa , a jednocześnie precyzyjnie i akuratnie, opisuje zasadność oraz konieczność istnienia kompromisu aborcyjnego.

"Wasiu, jak myślisz, kiedy dusza zagnieżdża się w dziecku, zaraz przy poczęciu, czy dopiero przy narodzinach?
Wasilisa wyłupiła [...] swoje jedyne widzące oko i bez najmniejszego wahania odparła:
- Wiadomo, że przy poczęciu, a jak mogłoby być inaczej?
- Czy to cerkiewna nauka, czy ty sama tak myślisz?
Wasilisa zmarszczyła czoło. Miała tę słabość, że jej własne
myśli wydawały się jej nauczaniem kościoła, ale teraz nagle ogarnęła ją wątpliwość. Drugie pytanie było trudniejsze od pierwszego."

Ulicka po raz kolejny zagłębia się w niuanse, kluczy, zmienia tempo, porzuca tematy, by rozwinąć je kilkanaście stron później; czasem męczy, ale zawsze pieczołowicie domyka każdy wątek. Szkoda, wielka szkoda, że nagle urywa swoją opowieść i jakby od niechcenia zdradza zakończenie, zostawiając rozdziawionego czytelnika sam na sam z pustką.
Dzięki Bogu - to nie ostatnia książka pisarki ...

Wasilisa wyłupiła [...] swoje jedyne widzące oko i...

Książka posiada wszystkie cechy twórczości Ludmiły Ulickiej - jest napisana pięknym językiem, jest wciągająca, akcja dzieje się na przestrzeni wielu lat. Atmosfera wydaje się wręcz bajkowa, co nie pozwala w pełni identyfikować się z bohaterami, ale nie zmniejsza to zaangażowania w ich losy.
Jak zawsze po przeczytaniu książki tej autorki poczułam ogromny żal, że to już koniec.

„Przypadek doktora Kukockiego” to jedna z tych historii, o których się jeszcze potem myśli długo po zakończeniu lektury. Tok wielu spraw poruszonych w książce wzbudzał wewnętrzną niezgodę a polityka była jedną z nich, choć wcale nie tą pierwszoplanową. Nie tylko życie w sowieckiej Rosji może wydać się czytelnikowi druzgocące (na czym w zasadzie autorka się nie koncentruje) ale także relacje między głównymi bohaterami, które ewoluują w zupełnie nieprzewidywanym kierunku. Powieść Ulickiej jest bardzo poruszająca, czytelnik śledzi losy bohaterów, opisane z epickim rozmachem, od narodzin do śmierci mając nadzieję, że wszystko się ułoży, choć w rodzinie Kukockich nie brakuje trosk i zmartwień, wiele rzeczy niepotrzebnie się gmatwa, zupełnie jak w życiu. Co ciekawe, w drugiej części powieści, autorka dorzuca nam bonus w postaci fabuły wskakującej w jakiś dziwny czas i miejsce, gdzie nasi bohaterowie się spotykają i tam wreszcie, pomiędzy życiem w zaświatach a życiem realnym są w stanie uporządkować relacje. Do lektury zachęcam, od dawna nie czytałam tak dobrej książki( która podobno zalicza się do słabszych powieści Ulickiej).

Powieści, które dotyczą Rosji, ZSRR i życia zwykłych ludzi w tym niezwykłym kraju są dla mnie zawsze interesujące. Tym razem nie tylko tło społeczne, ale problemy, które tak naprawdę dotyczą nie tylko Rosjan, poruszyły moją wyobraźnię...

Będzie Nobel?

Będzie Nobel?

Bardzo dobra książka w bardzo złym tłumaczeniu.

Bardzo dobra książka w bardzo złym tłumaczeniu.

rewelacyjna

rewelacyjna

Swietna, "miesna" literatura, ani przez chwile sie nie nudzilam, zylam razem z bohaterami powiesci.

Świetnie nakreślony portret wybitnego i wrażliwego lekarza oraz jego bliskich w czasach stalinizmu.
Niestety, mniej więcej od połowy powieści akcja zaczyna się ślimaczyć - odniosłam wrażenie, że powieść jest napisana bardzo nierówno (jakby autorka w drugiej części bardzo się spieszyła:)).

Literatura klasyczna, pokazująca zmieniające się pokolenia, przedstawiająca realia rosyjskie. Dobra.

• Rosja
  • Domowa biblioteka cyfrowa EBOOKI