Плаха
8306020685
golgota, ajtmatow
Adam

"Golgota", powieść opublikowana w roku 1986 i już przetłumaczona na kilka języków, wywołała burzliwe spory radzieckiej i zagranicznej krytyki i stała się najgłośniejszą książką Ajtmatowa. Autor wprowadza czytelnika w okrutną współczesną rzeczywistość, między ścierających się wiecznie prześladowców i prześladowanych, ukazuje, po raz pierwszy może tak wyraziście, radzieckie środowiska...

Autor wprowadza czytelnika w okrutną współczesną rzeczywistość, między ścierających się wiecznie prześladowców i prześladowanych, ukazuje, po raz pierwszy może tak wyraziście, radzieckie środowiska przestępcze, świat narkomanów, gangsterów, zwyrodniałych morderców, których bezskutecznie stara się nakłonić do dobra młody Abdiasz, postać wręcz symboliczna w swej bezradności wobec szerzącego się zła. Jak "przebitka" w kadrze filmowym na sceny męczeństwa Abdiasza nakłada się rozmowa Poncjusza Piłata z Chrystusem, rozmowa o z góry wiadomym rezultacie. Abdiasz umiera ukrzyżowany na stepie, ale jak przed wiekami, walka dobra ze złem toczy się dalej.

Zari | 2014-07-24
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Niesamowita, przejmująca i wciągająca. Tak w skrócie mogę opisać dzieło Czyngiza Ajtmatowa.

Lektura początkowo może wydawać się nużąca i trudna, jednak (gdy przyzwyczaimy się do stylu pisarza) utwór naprawdę wciąga. Nie jest on łatwy, porusza bardzo ważne tematy. Wydaje mi się, że nie można postrzegać 'Golgoty' jako książki do poduszki, trzeba czytać ją 'aktywnie', myśleć, analizować. Warto jednak włożyć odrobinę wysiłku, by poznać inny punkt widzenia na nasz, ludzki świat i jego wpływ na przyrodę.

krasnylud | 2015-06-17

Wokół tej powieści jest jakaś dziwaczna atmosfera. Jest warta przeczytania.

Konrad | 2016-05-30

Zapamiętałem z niej tylko, że w Azji Środkowej można się przelecieć po stepie pośród konopii i wyjść cały oblepiony tym kleistym czymś, co te rośliny wydzielają. Gdzie dokładnie? Nie pamiętam, kiedy czytałem "Golgotę", wyjazd w tamte rewiry był w sferze mrzonek. Poza tym długie ustępy traktujące tylko o życiu wilków.

owsik | 2014-01-23

Jedna z nielicznych książek, którą musiałem czytać w kompletnej ciszy. Daje mocno do myślenia, można ją odnieść do wielu sytuacji w życiu codziennym. A zakończenia tak sprawedliwego w życiu się nie spodziewałem. Szkoda mi tylko Bostona...

Gosik | 2015-01-20
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Gdy chcesz żyć inaczej nie jak ten świat karze, to życie kończy się tragedią. Widać to w życiu Abdiasza i Bostona, ale pomimo tego nigdy nie pozwolę aby moje życie było takie jak ten świat kreuje. W Bogu jedynie odnajduje się siłę.

Sylwia | 2016-11-22
dymek | 2016-09-16