Dobry Stalin

Wydawnictwo: Czytelnik
Хopoший Cтaлин
Rosja, komunizm, powieść
Jadwiga

Nonkonformizm, ironia, intelektualna prowokacja – to główne cechy nowej powieści popularnego rosyjskiego prozaika „postmodernisty”, znanego już w Polsce z takich utworów, jak "Rosyjska piękność" czy "Encyklopedia duszy rosyjskiej". "Dobry Stalin" to oparte na wątkach autobiograficznych rozliczenie z rzeczywistością sowieckiego imperium lat 50.–70. XX wieku, swoista „Bildungsroman”, skandalizująca i chwilami szokująca obyczajowo powieść o dojrzewaniu pod opiekuńczymi skrzydłami „dobrego Stalina” i jego pogrobowców. Swoista perspektywa, z jakiej narrator oglada ową rzeczywistość – świat ówczesnych notabli życia politycznego (ojciec autora był wysokim funkcjonariuszem radzieckiej dyplomacji) – i jego konfrontacja z egzystencją „szerokich mas społecznych”, atmosfera wiecznego lęku i zagrożenia, tworzą pełne wyrazu i wymowne obrazy, stając się jednocześnie manifestacją nieposkromionego indywidualizmu autora. W książce pojawiają się też interesujące wątki polskie.

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/

zuszka | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Bardzo byłam ciekawa treści powieści „Dobry Stalin”. Niezwykle ciekawa postać autora wyłania się z jego autobiograficznej powieści. Książka chyba bardzo szczera i przez to wydaje się bardzo prawdziwa. Ciekawa konfrontacja dwóch, bardzo obcych światów - „normalnego” (Francja) i komunistycznego, w których autor dorastał. Doznania dziecka, ukazane przez pryzmat jego duszy bardzo dosadnie przekazują klimat tamtych czasów i radziecki system sterowania ludzmi.
Rodzina autora to radziecka „wierchuszka” społeczeństwa. Jako syn wysoko postawionych rodzicow autor automatycznie należy do „złotej młodzieży”, co daje mu liczne przywileje niedostępne zwykłym śmiertelnikom. Dzięki temy mamy również okazję poznać szczegły codziennego życia ówczesnej nomenklatury.
Książka głęboko, z nutą groteski i sarkazmu wnika w dylematy, z którymi zmagają się wszystkie pokolenia w czasach stalinowskiej Rosji.
Nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, pomimo tego bardzo wciąga i fascynuje.
Bardzo, bardzo...

Lukas | 2014-12-24
Na półkach: Posiadam

Miałem nadzieję na przeczytanie tej autobiografii Jerofiejewa w oryginale, jednak kilka okoliczności sprawiło, że skusiłem się i kupiłem polski przekład, zanim zdobyłem rosyjskojęzyczną wersję.
Dobry Stalin, jak mniemam, miał być rozliczeniem Wiktora Jerofiejewa, jednego z najbardziej znanych i cenionych współczesnych pisarzy rosyjskich, z jego dzieciństwem i młodością w cieniu ojca – stalinowskiego dyplomaty ZSRS i osobistego tłumacza Stalina. Czy rozliczenie ów udało się Autorowi, pozostanie pewnie kwestią dyskusyjną. Jedno jest pewne – Wiktor Jerofiejew nie pasuje do roli „resortowego dziecka”, a jego dysydencka, a potem „oficjalna” twórczość nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z pisarzem znakomicie punktującym stereotyp „rosyjskiej duszy” i celnie wnikającym w materię codzienności pod komunistycznym butem.
Jak dla mnie, książka warta poświęcenia czasu i uwagi. Czyta się znakomicie.

Tamanna | 2016-10-19
Przeczytana: 09 października 2016

Wiktora Jerofiejewa( nie mylić z Wieniediktem Jerofiejewem od "Moskwy-Pietuszki") znam z czytanej jednym tchem "Encyklopedii duszy rosyjskiej". "Dobry Stalin" to autobiografia urodzonego w 1947 roku pisarza rosyjskiego. Czy rosyjskiego? Co prawda tytuł oryginału brzmi "Horoszij Stalin", ale sam autor za swoją ojczyznę uznaje zarówno Rosję, jak i Francję, w której z racji ojca dyplomaty spędził dzieciństwo. Bliska mu jest Moskwa, ale i Paryż, w którym studiował. Patrzy na świat z punktu widzenia i Zachodu i Rosji. Dzieciństwo spędził w Paryżu, w czas, gdy jeszcze " nie istniała poprawność polityczna, można więc było się bawić w kowbojów i Indian". Kuszony w Paryżu malarstwem Van Gogha, Modiglianiego i Gauguina.
Jego ojciec obracał się wśród tych, którzy decydowali wówczas o losach Rosji. Osobiście stykał się ze Stalinem i Mołotowem,kontakt z którym Jerofiejewa komentuje myślą: "Idea długowieczności, jak to nierzadko zdarzało się wśród komunistów, była dla niego funkcją zastępczą...

Tamanna | 2016-10-19
Na półkach: Rosja

Jego ojciec obracał się wśród tych, którzy decydowali wówczas o losach Rosji. Osobiście stykał się ze Stalinem i Mołotowem,kontakt z którym Jerofiejew komentuje myślą: "Idea długowieczności, jak to nierzadko zdarzało się wśród komunistów, była dla niego funkcją zastępczą...

dezyderata | 2017-07-14
Withblue | 2017-06-11