Sańkja

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Санькя
młodość, psychologia, Rosja

"Sańkja" opowiada historię młodego chłopaka, Saszy, członka partii narodowo-bolszewickiej. Jest opowieścią o jego dojrzewaniu - zarówno duchowym, jak i politycznym. To też historia o zmierzaniu Saszy do Wielkiego Wydarzenia, które - jak marzy bohater - zmieni na zawsze i jego, i Rosję. Rosyjscy krytycy najczęściej porównują "Sańkję" do "Matki" Maksyma Gorkiego. Podobnie jak klasyczna powieść...

Rosyjscy krytycy najczęściej porównują "Sańkję" do "Matki" Maksyma Gorkiego. Podobnie jak klasyczna powieść nadwornego pisarza Stalina, i ta opowiada dzieje człowieka, który pragnie wysadzić świat, który zna. I podobnie jak u Gorkiego, i tu najważniejszą postacią jest (pozornie obecna jedynie w tle) matka. Niektórzy porównują Prilepina do Fiodora Dostojewskiego. Rzeczywiście, głęboko zarysowana psychologia postaci i gęsta, mroczna atmosfera przypomina twórczość autora "Zbrodni i kary". Inni wskazują na Izaaka Babla. Ci też mają rację. Prilepin pisze krótkimi zdaniami, zgodnie z Bablowską formułą, mówiącą, że "nic nie działa na czytelnika lepiej niż dobrze postawiona kropka". Jak widać, wielu miał Prilepin mistrzów.

Bezdyskusyjne jest jednak to, że proza Zachara Prilepina najbardziej podobna jest do prozy Zachara Prilepina. I to powinno za rekomendację wystarczyć, bo Zachar Prilepin to świetny pisarz.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Marteczka | 2016-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Przeżywam swego rodzaju fascynację Rosjaninem, pisarzem Zacharem Prilepinem. Poznaję jego twórczość powoli i jak zwykle zaczynam od końca. Jako pierwszą przeczytałam ostatnią przetłumaczoną na język polski powieść „Klasztor”, ale o niej innym razem. Zaintrygowana zaczęłam szukać poprzednich jego powieści. Wpadła mi w ręce „Sańkja”, wydana w Rosji w 2006, w Polsce dwa lata później.
Bohaterem jest dwudziestodwuletni Sasza Tiszyn, chłopak niezależny, uparty, silny. Jego młodość to bunt, bunt przeciwko państwu, które uśmierca słabych i daje wolność podłym i wulgarnym. Sasza sam stawia sobie pytanie, po co ma to znosić. Nie chce żyć w państwie, które co chwilę zdradza samo siebie i każdego swego obywatela.
Sasza pochodzi z prostej, ubogiej wiejskiej rodziny. Rosyjskiej rodziny. Normalnej rodziny. Gdzie są troskliwe, oddane kobiety i dużo pijący mężczyźni, gdzie zawsze zdarza się, że komuś udaje się wykształcić, wybić i wyjechać do miasta. Tym kimś jest ojciec Saszy, który przedwcześnie...

Renata Ryś | 2015-12-28

'Sańkja' to powieść o rewolucji. O rewolucji, którą słusznie jeden
z bohaterów przyrównuje do tragedii antycznej - z tą jednak różnicą, że rewolucja nie przyniesie nikomu katharsis.
To także, a może przede wszystkim, książka o dojrzewaniu i poszukiwaniu tożsamości. Saszka często prowadzi ze sobą rozmowy; zastanawia się, jaki właściwie jest. Jednak 'nie ma takiego zwierciadła, w którym można by zobaczyć swoje prawdziwe odbicie'.

Antuan_Duanel | 2015-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2015

Książka z serii tych, które czyta się dobrze. Język prosty, dosadny, prawdziwy. Tematyka ciekawa, nietuzinkowa. I co z tego, skoro jako całość nie przekonuje. Jest tu jakiś zgrzyt. Zarówno przewodnia myśl, jak i poszczególne motywy wydają się przerysowane i pozbawione jakiegoś wewnętrznego autentyzmu. Nie przekonują mnie opisy wydarzeń, np. pomysł z pochówkiem ojca z całą tą wyprawą przez zaspy śnieżne, albo znęcanie się nad bohaterem przez służby bezpieczeństwa - opisana wymyślność tortur i ilości zadanego bólu (w sytuacji, gdy delikwent przeżywa i parę dni później jest całkiem rześki) sytuuje treść na granicy prawdopodobieństwa, albo wręcz ją przekracza, przez co książka niebezpiecznie zbliża się do twórczości sensacyjnej klasy B. Irytuje mnie traktowanie oponentów jako bezduszne maszyny, które można ot tak pobić, okaleczyć, a nawet zabić, tylko dlatego, że stoją na przeszkodzie do realizacji idei, która w dodatku jest niekonkretna. Dziwi też fakt antagonizmów (podobno...

panmrl | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Młodym i dziarskim narodowym bolszewikom źle się żyje we współczesnej Rosji, bo, oj panie, bieda, zimno, brak perspektyw, duch narodowy ginie, nic tylko wódkę pić i koktajlami mołotowa rzucać. Bohaterowie z tektury, Maksym Gorki w grobie kiwa głową z uznaniem.

kardanik | 2011-06-13
Przeczytana: 09 czerwca 2011

nie powaliła mnie na kolana, ale do poczytania "w międzyczasie" można łyknąć

Podi | 2014-10-07

Sprawna opowieść, niewymuszona, dobrze się czyta. Po prostu dobra.

Sylwia | 2016-11-24
ghostmaniac | 2016-11-16