Ravensbrück. O Milenie Jesenskiej

Seria: Lilith
Wydawnictwo: Czarne
Ravensbrück

Milena Jesenska (1896–1944) jest powszechnie znana przede wszystkim jako przyjaciółka i tłumaczka Franza Kafki. Pisane dla niej Listy do Mileny są zaliczane do najpiękniejszych i najbardziej inspirujących listów miłosnych w historii światowej literatury. Była nie tylko namiętną kobietą, ale również oddaną swej pracy dziennikarką, której znakomite artykuły i reportaże opisywały zarówno narodziny narodu czechosłowackiego, jak i okrucieństwa dokonywane przez nazistów. Książka Steva Sem-Sandberga ukazuje pełne dramatyzmu życie Jesenskiej, od jej dzieciństwa i młodości w Pradze przełomu wieków poprzez jej relacje z Kafką do ostatnich lat w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, gdzie umarła, pozostając jednak na długo w pamięci współwięźniów.
Książka została nominowana do przyznawanej przez związek wydawców szwedzkich Nagrody Augusta w 2003 roku i do Nagrody literackiej Rady Nordyckiej w 2004 roku.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Pozycja dla ciekawskich. Jeśli ktoś lubi takie tematy to z całą pewność znajdzie w tej książce coś dla siebie. Intrygująca postać, która momentami zaprzecza samej sobie. Do tej pory znałam ją jedynie z bycia przyjaciółką Franza Kafki i cieszę się, że ta biografia wpadła mi w ręce, bo Milena okazała się być barwną postacią choć tragiczną. Ponad to konstrukcja książki jest oryginalna, niczym nie przypominając tradycyjnej biografii. Sposób narracji wciąga, choć wymaga od czytelnika skupienia i uwagi.

katiusza | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Kolejna niesztampowa biografia Sem - Sandberga. Autor daje nam klucze do poznania życia i motywów działań intrygującej Mileny Jesenskiej, postaci wielowymiarowej, której przyszło żyć w fascynujących i okrutnych czasach i obcować z wybitnymi czeskimi intelektualistami. Podobnie jak "Teresa" jest to powieść pełna metafor, którą można czytać na wiele sposobów, układając sobie w głowie swoje własne interpretacje i delektując się formą. Naprawdę warto!

steffburton | 2015-11-20
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, Posiadam
Przeczytana: 19 listopada 2015

bez rewelacji. pod koniec nawet mnie wciagneła, ale ogólnie to jakos nie poraziła

Lampka666 | 2013-10-14

Książka o niewielkiej ilości stron, ale za to jaki przekaz! wspaniała postać.. uwielbiam te cytaty ukryte na każdej stronie

sapho | 2013-02-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Czarne
Przeczytana: luty 2011

Doskonała powieść biograficzna, idealne połączenie dobrej prozy z dbałością o fakty, cytaty z artykułów Mileny, z listów.

Yasmin | 2017-01-01
komandos333 | 2016-08-16