Ravensbrück. O Milenie Jesenskiej

Okładka książki Ravensbrück. O Milenie Jesenskiej Steve Sem-Sandberg
Okładka książki Ravensbrück. O Milenie Jesenskiej
Steve Sem-Sandberg Wydawnictwo: Czarne Seria: Lilith biografia, autobiografia, pamiętnik
Lilith
Ravensbrück
Czarne
2009-01-01
2009-01-01
Irena Kowadło-Przedmojska
Milena Jesenska Franz Kafka Czechosłowacja okupacja nazizm obozy koncentracyjne

Postać Milenay Jesenskiej zapewne pogrążyłaby się w mrokach historii gdyby nie jej bliska relacja z Franzem Kafką. Była tłumaczką jego twórczości, bliską przyjaciółką i obiektem westchnień pisarza. Relacja ta, która pozostała relacją platoniczną (para spotkała się zaledwie dwa razy ale wymieniała między sobą piękne listy miłosne które znane są w literaturze jako Listy do Mileny) spowodowała że ta czeska dziennikarka i tłumaczka na trwałe zapisała się w pamięci historyków literatury a jej burzliwe życie i tragiczna śmierć w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück są inspiracją dla współczesnych twórców.

Steve Sem-Sandberg, szwedzki pisarz i dziennikarz postanowił przypomnieć szerszej publiczności postać Mileny Jesneskiej. Jego książka "Ravensbrück. O Milenie Jesenskiej" nie jest jednak typową biografią. To niezwykle subtelna, artystyczna w formie opowieść o kobiecie która mimo przeciwności losu zdecydowała się żyć po swojemu: tworzyć, kochać, głosić niepopularne poglądy. Jej styl życia (liczne związki z mężczyznami, uzależnienie od środków przeciwbólowych trwające latami, przyjaźnie z przedstawicielami ówczesnej bohemy) budził święte oburzenie. Jej działalności literacka i radykalność sądów przysparzała jej wrogów i nie raz była powodem utraty przez nią pracy. W jej czasach potrzeba było niemałej odwagi aby kobieta żyła tak jak Milena Jesenska.
Jednak przyszło jej za to zapłacić najwyższą cenę. Ignorowana przez ojca (matka zmarła po długiej chorobie gdy Milena miała 16 lat),całe życie łaknąca miłości i męskiego uwielbienia),nękana przez własne demony zmarła na zapalenie nerek w obozie koncentracyjnym Ravensbrück w 1944 roku.

Steve Sem-Sandberg kreśli portret Mileny prawdziwej: pełnej pasji, głodu życia ale też uciekającej przed samotnością i prozą codzienności.
Dla purystów trudna do zaakceptowania może być forma tej opowieści gdzie autor za nic ma chronologię a obraz swojej bohaterski buduje z strzępków wspomnień, fragmentów artykułów czy listów.

Mimo to jest to pozycja warta uwagi bo przywraca pamięć o kobiecie która miała odwagę żyć po swojemu.

Kolejna niesztampowa biografia Sem - Sandberga. Autor daje nam klucze do poznania życia i motywów działań intrygującej Mileny Jesenskiej, postaci wielowymiarowej, której przyszło żyć w fascynujących i okrutnych czasach i obcować z wybitnymi czeskimi intelektualistami. Podobnie jak "Teresa" jest to powieść pełna metafor, którą można czytać na wiele sposobów, układając sobie w głowie swoje własne interpretacje i delektując się formą. Naprawdę warto!

Pozycja dla ciekawskich. Jeśli ktoś lubi takie tematy to z całą pewność znajdzie w tej książce coś dla siebie. Intrygująca postać, która momentami zaprzecza samej sobie. Do tej pory znałam ją jedynie z bycia przyjaciółką Franza Kafki i cieszę się, że ta biografia wpadła mi w ręce, bo Milena okazała się być barwną postacią choć tragiczną. Ponad to konstrukcja książki jest oryginalna, niczym nie przypominając tradycyjnej biografii. Sposób narracji wciąga, choć wymaga od czytelnika skupienia i uwagi.

Doskonała powieść biograficzna, idealne połączenie dobrej prozy z dbałością o fakty, cytaty z artykułów Mileny, z listów.

Książka o niewielkiej ilości stron, ale za to jaki przekaz! wspaniała postać.. uwielbiam te cytaty ukryte na każdej stronie

bez rewelacji. pod koniec nawet mnie wciagneła, ale ogólnie to jakos nie poraziła

• Holocaust
  • Reportaż