Wybrańcy

literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Świadectwo

[ 28 ] Link do recenzji

Żeby zanudzić tematem, który powinien stawiać włosy na głowie, trzeba mieć wyjątkowy talent. Ciężka książka. Szkoda tylko, że nie ze względu na tematykę a sposób pisania.

Steve Sem-Sandberg „Wybrańcy”

„Wybrańcy” są ostatnim akcentem mojej wrześniowej czytelniczej kampanii. Bałam się tej książki, bo to tematyka trudna, bolesna a dodatkowo będąc po kiepskiej książce Shaffer o podobnej tematyce, to już w ogóle. Tu jednak autor stanął wyraźnie na wysokości zadania.

Mamy tu do czynienia z rzetelnym, i prawdomównym świadectwem wydarzeń które...

Świetnie napisana powieść i chociaż akcji nie ma w niej wiele, to temat napawa przerażeniem, szczególnie gdy zdamy sobie sprawę z tego, co kryje się w pewnych niedomówieniach i w logice mordowania.
Powieść jest jednak za długa, w pewnym momencie z powodu braku akcji nie ma się ochoty po nią sięgać, niestety, a szkoda.

książka nierówna - początek czytało się bardzo dobrze, w połowie zrobiło się nudno, a końcówka znów wciągnęła.
wydaje mi się, że wiele zabiegów literackich zastosowano niepotrzebnie
jestem miłośniczką "Łaskawych" ale niezbyt doceniam tę książkę , jedyne co je łączy, to pokazanie perspektywy "kata" , choć tu jest to mocno spłycone

Rzecz dzieje się (głównie) w zakładzie “opiekuńczo – wychowawczym” Spiegelgrund, funkcjonującym w czasie II Wojny Światowej na austriackich ziemiach. Dzieci tam przebywające poddawane są medycznym zabiegom, gdzie bardziej tutaj chodzi o eksperymentowaniu, oraz są poniżane i bite. “Opieka medyczna” traktuje małe dzieci nie jako żywe istoty ludzkie, a zwykłe i niepotrzebne...

temat jest ciekawy, ale gdyby książka była napisana reportażowym stylem dużo by zyskała.

To bardzo trudna w odbiorze książka, w dużej mierze oparta na faktach, o tragicznych losach Adriana i innych "wybrańców", czyli dzieci, w latach 1940-45 przebywających w wiedeńskim szpitalu Steinhol, w piwnicach którego pół wieku po zakończeniu II wojny światowej znaleziono szczątki niemal ośmiuset dzieci - dawnych pacjentów szpitala.
Powieść jest mroczna, ciężka,...

Początkowo książka bardzo mnie wciągnęła, trudno się było oderwać. Zachwyciłam się stylem i językiem. Autor opisuje kolejne wydarzenia w tekście, który jest niemal cały czas ciągły, opisowy. Prawie nie ma w nim akapitów i nawet wypowiedzi bohaterów zostały „upchane” w tą niekończącą się falę słów, (a trzeba pamiętać, że jest to pozycja dosyć pokaźnych rozmiarów), brak tu...

W skrócie ujmując, książka wymagająca, nie tyle cierpliwości co odporności na cierpienia w niej opisane. Po wszystkim tym, co opisane i oparte na faktach mogę uprzedzić - to wzbudza pewny smutek u czytelnika wrażliwego czy nieobytego z historią, można się spodziewać swego rodzaju katharsis. Jednak ja, dość już w tych nastrojach oczytany, mógłbym dodać że to także...

Kupując tę książkę myślałam że będzie bardzo ciekawa niespodziewana się że będzie opis prywatnych perypetii pielęgniarki. Niestety rozczarowałam się ciągnie się jak flaki w oleju, ja osobiście nie polecam.

Dyskusje

• Chcę w prezencie