Ćwiczenia z niemożliwego. O tych, którzy sięgają po zabronione

Seria: Strefa reportażu
Wydawnictwo: Wielka Litera
literatura faktu
Dominika

Ks. Jan Zieja, poeci pokolenia Kolumbów, Jarosław Iwaszkiewicz, Władysław Hasior, Józef Czapski to tylko niektórzy bohaterowie niezwykłego reportażu historycznego Magdaleny Grochowskiej. Ich indywidualne losy na tle losów Polski składają się na panoramiczny obraz XX wieku. Autorka prowadzi nas po meandrach naszej pogmatwanej historii - od nacjonalizmu do komunizmu, od katolicyzmu przedsoborowego do otwartego, od PRL–u do emigracji. Wielowątkowa, gęsta, pasjonująca opowieść o trudnych wyborach światopoglądowych, osobistych i konfrontacjach politycznych, rozpięta na osiach wojny, wiary i miłości.

źródło opisu: www.wielkalitera.pl

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl

rokita49 Boruta | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Ważna umiejętność,zebrać znane fakty w spójną całość i tak je dobrać,żeby stawiały pytania, ważne pytania ,istotne dla każdego człowieka.Autorka bezpośrednio nie przekazuje swoich ocen,pozostawiając dużą przestrzeń dla przemyśleń i interpretacji czytelnika.Wielka szkoda,że nie było takich książek za moich czasów szkolnych.Wiele problemów poruszanych w tej książce,mogłoby być doskonałym zaczynem dla lekcji historii ,etyki,literatury.Mogłyby znacząco wpłynąć na nasze dalsze życie.Ale czasy też były wtedy inne.Jestem teraz w Warszawie i często przechodzę ulicą Hołówki obok domu w którym mieszkał Krzysztof Kamil Baczyński.

Kasia | 2015-11-03

Bardzo ciekawy zbiór reportaży, nie czyta się tego, jak "zapisu plotek", co jest ogromnym plusem stylu Grochowskiej.

| 2013-06-10

Książka ciekawa, choć niektóre fragmenty zdają się być pisane "na szybko"...

skrybcia | 2017-09-14
Przeczytana: 14 września 2017