Wytrąceni z milczenia

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Ag2S

Zbiór portretów wybitnych intelektualistów i twórców, przewodników kilku pokoleń polskiej inteligencji. Pod piórem autorki — ani herosi, ani pomniki, ani monolity. Błądzą, grzeszą, cierpią, kochają, puchną z pychy i schną z tęsknoty za bliskością. W kleszczach historii — i własnej neurozy — upadają, i podnoszą się z upadku. Tadeusz Kotarbiński, Maria i Stanisław Ossowscy, Witold Kula, Nina Assorodobraj, Klemens Szaniawski — ich hasłem jest wezwanie Ossowskiego: „Pracownik naukowy to taki człowiek, do którego zawodowych obowiązków należy brak posłuszeństwa w myśleniu”. Jan Józef Lipski — ambasador marzeń o świecie sprawiedliwym. Ksiądz Adam Boniecki i Józefa Hennelowa — dobre twarze Kościoła i chrześcijaństwa. I czarodzieje teatru: Leon Schiller, Stefan Jaracz i Janusz Warmiński, Bohdan Korzeniewski. Rozdarci między komunizmem a krucyfiksem, romantyzmem a racjonalizmem. Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki, Halina Mikołajska. Uwikłani w politykę, w partię, w opozycję. Kazimierz Dejmek, Konrad Swinarski. Odsłaniający brzydotę i piękno w człowieku — bez obrzydzenia, z czułością.

Dziś, w czasach łatwych potępień i szybkiej drwiny, taniej odwagi i pogoni za sukcesem bohaterowie książki Magdaleny Grochowskiej każą nam zatrzymać się i zadać sobie kilka trudnych pytań. O sens, o szczęście, o Boga, o Polskę, o to, jakiego świata chcemy i jak istnieć w świecie.

Życie dopisało w ostatnich latach zadziwiające puenty do ich losów. Można je znaleźć w niniejszym, nowym wydaniu.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

Mateusz | 2018-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Moim zdaniem to nie tyle książka o wielkich ludziach, ile o ludzkim życiu, trudach dzieciństwa, doświadczeniach wojny, błędów młodości, miłości, udanych i nieudanych związków, kariery zawodowej, chorób, utraty bliskich, zdrady i przemijaniu. Odnoszę wrażenie, że tego ostatniego w tej książce, w tym zbiorze reportaży jest najwięcej. To śmierć pięknie lub okrutnie domykała prawie z każdą tych historii...

Polecam

wkwiatki | 2017-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2017

Poetka polskiego reportażu. Choć większości z opisywanych nie znałam, czytałam ich minibiografie z zainteresowaniem, a często i z zachwytem. To jest prawdziwie tytaniczna praca i rzetelna autorka opierająca się na rzeczowych (czy bardziej - osobowych) źródłach, a nie konstruująca losy bohaterów na podstawie ich twórczości. To tu, nigdzie indziej, można mówić o śledztwie biograficznym. Tylko który detektyw umie obchodzić się z językiem jak z najcenniejszym kruszcem?

rokita49 Boruta | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Chyba przeczytam kolejny raz,dzisiaj tylko zaglądam bo czas jest trudny(17.12.2016).Chcę przytoczyć przemyślenie Gustawa Holoubka z marca 2004 roku,które ciągle jest aktualne: "Nie udało nam się przerobić rewolucji na praworządność.Zmieniliśmy bezsens poprzedniego ustroju na popis pospolitości,na psychiczną szarość,brak elit i autorytetów.Kultura zeszła poza sferę zainteresowań rządzących.Telewizja traktuje swoich odbiorców jak kretynów.Pojedynczy człowiek nie jest wartością zasadniczą.
Potrzeba odnowy,przywrócenia kulturze - i człowiekowi - należnego im miejsca.Potrzeba humanizacji.Takiego wychowania człowieka,BY DRUGI CZŁOWIEK BYŁ DLA NIEGO OBIEKTEM NAJWYŻSZEGO SZACUNKU".

kawa | 2015-11-26

Bardzo barwne i ciekawe opowieści o kwiecie polskich intelektualistów, aktorów, filozofów. Poznajemy ich nie tylko jako wybitnych naukowców, ale także jako zwykłych ludzi z problemami rodzinnymi, zdrowotnymi; ale także inteligentnych twórców, którzy niejednokrotnie byli na rozdrożu - być wiernym patriotą, czy być wiernym swojej nauce lub sztuce.
Bardzo polecam.

Andrzej W | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie dlaczego Szaniawski/Kula/Lipski/Boniecki/Hennelowa/Schiller/Jaracz/Warmiński/Korzeniewski/Holoubek/Łomnicki/Dejmek/Mikołajska/Swinarski (niepotrzebne skreślić) wzbudza w nas zachwyt i miłość, to znajdziecie ją w tej książce.

Dwa teksty: o Kotarbińskim i Ossowskich są inne, ale też ich bohaterowie są z nieco innej bajki i innych czasów niż cała reszta.

Zainteresowani historią polskiego teatru na pewno będą bardziej zadowoleni. Mnie męczył ten intelektualny i artystowski etos. Książka opowiada o świecie, którego już nie ma jednocześnie będąc reliktem tego świata.

almos | 2014-11-07
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Zbiór szkiców biograficznych o polskich inteligentach z czasów PRLu, tych których już nie ma, a czasami już i nie ma tych co ich pamiętają. Czy inteligencja jeszcze istnieje? Bardzo wątpię, ostatnio ma zły czas, atakowana i wyzywana od łże elit i wykształciuchów albo się spauperyzowała, albo stała się milczącą klasą średnią.

Czytałem książkę powoli, co jakiś czas o jednej postaci, można to robić niezależnie, bo rozdziały nie wiążą się ze sobą; kilka szkiców zapadło mi w pamięć.

Szkic o Kotarbińskim narobił mi apetytu na jego pisma, bo jasno pisze, poza tym jego koncepcja drogi życiowej bardzo mnie pociąga. I jeszcze bliskie mi są jego racjonalizm i koncepcja etyki niezależnej. Warto do niego sięgnąć.

Łomnicki – genialny autor i nieszczęśliwy człowiek. Co ciekawe, mający kompleks Erwina Axera, kompleks niebywałej wiedzy tego ostatniego. Z kolei Erwin Axer miał kompleks Leona Schillera...

Dejmek, wielki reżyser teatralny i skomplikowany człowiek. Konrad Swinarski, geniusz...

Delur | 2014-10-09
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: 09 października 2014

Tekst o Kotarbińskich był niezły, o Ossowskich bardzo poruszający.

Magdalenna | 2013-02-26

Genialna książka, z półki "książki zbójeckie". Wracam do niej czasami. Wpłynęła na mój światopogląd i pomogła przejść na samodzielne myślenie.