Niewyjaśnione zagadki historii Polski

Wydawnictwo: Bellona
831109926x
historyczna

Książka prezentująca wydarzenia bezpośrednio lub pośrednio związane z dziejami Polski. Obejmuje okres od czasów najdawniejszych Tajemnica śmierci biskupa, po czasy prawie współczesne Generał Zagórski będzie milczał. Jej niewątpliwą zaletą jest sposób przekazu. Nie dość, że autor dysponuje świetnym piórem, to jeszcze posiada nieprzeciętne poczucie humoru. O historii opowiada tak, jak się ona działa, kiedy nie była jeszcze historią, a życiem codziennym. Nie brak tu więc żywej akcji, paradoksów oraz zabawnych momentów.Polacy, podobnie jak każdy inny naród, mają swoje tajemnice, historie niewyjaśnione lub też wyjaśnione jedynie częściowo. Może nie są one tak znane w Europie jak chociażby francuska zagadka człowieka w żelaznej masce czy angielski wątek małych książąt , najprawdopodobniej zamordowanych na rozkaz ich wuja, króla Ryszarda III, ale są nie mniej interesujące. Romuald Romański spośród ogromnej ich liczby wybrał 10, z czego 3 tak naprawdę przynależą do historii narodów Rosji Polka na carskim tronie, Austrii Samobójstwo z miłości oraz Francji Kto zabił Napoleona. Z naszymi dziejami łączą się one poprzez występujące w nich postaci, żeby wspomnieć Polkę, Marynę Mniszech, żonę Dymitra Samozwańca.Zebrane w książce historie oprócz sensacyjnego charakteru i najczęściej braku rozwiązania łączy fakt, iż odegrały znaczącą rolę w dziejach Polski, a w niejednym przypadku ich skutki są odczuwane i wspominane do dziś.

Basia | 2016-09-25
Na półkach: ∎ ~ Historia, Przeczytane

Bardzo dobre opracowanie ukazujące 10 prawdziwych wydarzeń historycznych, które dotychczas nie zostały wyjaśnione. Co prawda tytuł sugeruje, że chodzi tu tylko o zdarzenia dotyczące historii Polski, ale mamy tu także dwie historie nie związane z dziejami Polski / tajemnicę śmierci Napoleona oraz tajemnicze samobójstwo następcy tronu księcia Rudolfa i jego kochanki/.
Autor książki wcielił się w rolę detektywa i przy wysuwaniu kilku hipotez, stara się przedstawić najbardziej prawdopodobne okoliczności zdarzeń.
Ciekawa lektura. warto przeczytać !

Ela | 2014-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 lipca 2014

Zbiór dziesięciu esejów historycznych dotyczących tajemniczych, niewyjaśnionych wydarzeń z historii Polski. Na początku każdego rozdziału autor prezentuje nam zdarzenie, później zaś szczegółowo opowiada o jego przyczynach i skutkach. Otrzymujemy opowieści o wydarzeniach powszechnie znanych i wielokrotnie opisywanych np. konflikt króla Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem, sprawę Maryny Mniszchówny czy zaginięcia generała Zagórskiego oraz mało znanych, np. zagadkowa śmierć Jeremiego Wiśniowieckiego, podejrzenie królewicza Jana Kazimierza o szpiegostwo, motywy działań Bohdana Chmielnickiego czy rabacji Jakuba Szeli. Zastanawia włączenie do zbiorku esejów dotyczących otrucia Napoleona i samobójstwa arcyksięcia Rudolfa. Obydwa te wydarzenia trudno uznać za bezpośrednio związane z historią Polski, a i pośrednie związki wskazywane przez autora wydają się wątpliwe.

Książkę czyta się dobrze, jak frapujący kryminał. Autor stara się bardzo
dokładnie przedstawić opisywane wydarzenia,...

Adrian F | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Niezbyt lubię tego typu opracowania, ale nazwisko autora zachęciło mnie do zakupu "Niewyjaśnionych zagadek". Jak zwykle p. Romański nie zawiódł, solidnie opisał kilka ciekawych wydarzeń. Mnie osobiście najbardziej do gustu przypadły historie z I RP, w której autor się specjalizuje. Naprawdę warto się zapoznać z powyższym tytułem.

Nanami | 2014-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Bardzo dobra książka. O większości przedstawionych w niej historii nighdy wcześniej nie słyszałam. Autor wyjaśnia każdą historię bardzo dokładnie, opisuje różne hipotezy i domysły, a wszystko to robi w bardzo ciekawy sposób. Jedyną wadą opisanej pozycji, którą zauważam to to, że przedstawionych zagadek jest tylko 10, chciałabym znacznie więcej. Na pewno sięgnę po inne książki tego autora.

bloodymaarta | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Przedstawione "zagadki" może i ciekawe lecz źle opisane. Powinny wciągać a raczej nudzą.

Spursmaniak | 2016-11-11

Niniejszy zbiorek to dziesięć esejów o tajemniczych zagadkach historii Polski, i nie tylko. Wszystkie łączy sensacyjny charakter i choć opowiadają o historii przez małe "h", odegrały znaczącą rolę w naszych dziejach, a ich skutki są odczuwalne i wspominane do dziś.Obejmuje okres od czasów najdawniejszych - Tajemnica śmierci biskupa, po czasy prawie współczesne - Generał Zagórski będzie milczał. Jej niewątpliwą zaletą jest sposób przekazu. Nie dość, że autor dysponuje świetnym stylem, to jeszcze posiada nieprzeciętne poczucie humoru. O historii opowiada tak, jak się ona działa, kiedy nie była jeszcze historią, a życiem codziennym. Nie brak tu więc żywej akcji, paradoksów oraz zabawnych momentów. Książka idealna dla tropicieli historii.

Agnieszka W | 2016-12-04
Kasia | 2016-11-25