Niewyjaśnione zagadki historii Polski

Bellona
2004-01-01
2004-01-01
831109926x

Bardzo ciekawa książka o niewyjaśnionych zdarzeniach z historii Polski. O niektórych nawet nie wiedziałem. Książka jest napisana bardzo przystępnie, fajnie się ją czyta.

Hmm, no spodziewałam się czegoś więcej po takim tytule.

Hmm, no spodziewałam się czegoś więcej po takim tytule.

1965

Książka dobra, choć bardzo nierówna. Niektóre historie bardzo ciekawe, a niektóre zwyczajnie nudne. Nie żałuję, że sięgnęłam po nią, ale trochę czuję się rozczarowana opisem. Przyciągnęła mnie zwłaszcza uwaga, że autor "posiada nieprzeciętne poczucie humoru". Tego niestety nie zauważyłam, ale reszta jest ok.

Trochę mylny tytuł, co nie zmienia faktu, że książka jest przyjemna w odbiorze. Nie wszystkie "tajemnice" są nasze, polskie, ale trudno - wybaczam. I nie wszystkie są ciekawe. Nie wiem czym kierował się autor wybierając te a nie inne, ale ogólnie książka na plus. A na pewno taki, że książki tego rodzaju poza walorami edukacyjnymi, zachęcają do poznawania historii. Przynajmniej ja tak mam.

Autor w przestępny sposób opisuje zagadki, które pojawiają się w historii i nadal nie są rozwiązane. Książka jest godna polecania dla samych historyków, jak również dla tych co mają zacięcie detektywistyczne.

Choć autor w zasadzie nie objawia żadnych nowych badań czy rewelacji dotyczących zagadek polskiej historii, tytuł jest wartościową lekturą. Z kilku powodów. Po pierwsze wykład prowadzony jest po trosze gawędziarskim tonem, w formie dedukcyjnego dochodzenia do najbardziej prawdopodobnej wersji, wykluczając lub pokazując słabości innych. Czyta się znakomicie. Po drugie nie są to powszechnie znane, choć ważne historie, często je znamy, ale w skrócie, nieświadomi wszelkich wątpliwości, jakie się z nimi wiążą. Więc warto je sobie przypomnieć i szerzej poznać. Autor daje czytelnikowi możliwość, by wyrobił sobie własne zdanie, choć wyraźnie preferuje pewne wyjaśnienia. Trzeba też przyznać, że dzięki temu dyskursywnemu sposobowi opowiadania nieźle się to wszystko zapamiętuje.

A o jakie zagadki chodzi? Pozbierane zostały z 10 wieków polskiej historii, w układzie chronologicznym, ale na 10, dwie właściwie nie mają nic wspólnego z Polską, więc tytuł nie odzwierciedla treści w pełni. Te dwa przypadki to śmierć Napoleona na Wyspie Świętej Heleny (otrucie, zm. 5.05.1821) i śmierć arcyksięcia Rudolfa w Mayerling (samobójstwo?, 30.01.1889).
Pozostałe to kolejno:
- jakie były przyczyny i możliwy przebieg zabójstwa biskupa Stanisława ze Szczepanowa przez Bolesława Śmiałego (1079)?
- kim był naprawdę Dymitr Samozwaniec, koronowany na cara Rosji przy wydatnej polskiej pomocy (1606)?
- po co kardynał Richelieu aresztował i przetrzymywał we francuskim więzieniu Jana Kazimierza Wazę, przyszłego króla Polski (maj 1638-sierpień 1639)?
- co było prawdziwą przyczyną powstania Chmielnickiego, a dokładniej dlaczego Chmielnicki, dotąd wierny Rzplitej Kozak rejestrowy, został przywódcą buntu (1647-1657)?
- na co w wieku 43 lat zmarł i gdzie naprawdę został pochowany książę Jeremi Wiśniowiecki (zm.1651)?
- czy porwanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego było jego własną prowokacją dla skompromitowania Konfederacji Barskiej (3.11.1771)?
- czy Jakub Szela był tylko agentem austriackim, czy autentycznym przywódcą chłopskim w Galicji (przyczyny rabacji chłopskiej 1846 roku)?
- kto stoi za zaginięciem lub raczej zamordowaniem gen. Włodzimierza Ostoi-Zagórskiego i jak do niego mogło dojść (6/7.08.1927)?

Najwięcej miejsca R. Romański poświęca Samozwańcowi, Napoleonowi, do dziś skrywanej tajemnicy Mayerlingu ("wszystko jest lepsze niż prawda" miał powiedzieć cesarz Franciszek Józef) i śmierci generała Zagórskiego. I ze względu na dokładność i logikę wywodu są to chyba najciekawsze, bo najlepiej przeanalizowane kryminalne zagadki. Czyta się je właśnie jak kryminał. I szkoda, co w przedmowie stwierdza autor, że nie mieliśmy dotąd autora, który by spopularyzował te historie w powieści, jak to powiodło się Dumas z jego "człowiekiem w żelaznej masce" czy "naszyjnikiem królowej". Nasze zagadki wcale nie są gorsze, niż francuskie. Ale może się jeszcze kiedyś ktoś taki znajdzie?

Gwoli uważnego i krytycznego czytania, jakie powinno cechować czytelnika kryminałów, zauważyłem, że autor korzystał chyba z anglojęzycznych źródeł, ponieważ dwukrotnie zdarza mu się podawać dla jednego wydarzenia różne godziny, np. w jednym miejscu artykułu o Meyerling raz powrót arcyksięcia do Wiednia zapowiedziany jest na 5.30, w innym na 17.30. Zabrakło PM?

Niniejszy zbiorek to dziesięć esejów o tajemniczych zagadkach historii Polski, i nie tylko. Wszystkie łączy sensacyjny charakter i choć opowiadają o historii przez małe "h", odegrały znaczącą rolę w naszych dziejach, a ich skutki są odczuwalne i wspominane do dziś.Obejmuje okres od czasów najdawniejszych - Tajemnica śmierci biskupa, po czasy prawie współczesne - Generał Zagórski będzie milczał. Jej niewątpliwą zaletą jest sposób przekazu. Nie dość, że autor dysponuje świetnym stylem, to jeszcze posiada nieprzeciętne poczucie humoru. O historii opowiada tak, jak się ona działa, kiedy nie była jeszcze historią, a życiem codziennym. Nie brak tu więc żywej akcji, paradoksów oraz zabawnych momentów. Książka idealna dla tropicieli historii.

Bardzo dobre opracowanie ukazujące 10 prawdziwych wydarzeń historycznych, które dotychczas nie zostały wyjaśnione. Co prawda tytuł sugeruje, że chodzi tu tylko o zdarzenia dotyczące historii Polski, ale mamy tu także dwie historie nie związane z dziejami Polski / tajemnicę śmierci Napoleona oraz tajemnicze samobójstwo następcy tronu księcia Rudolfa i jego kochanki/.
Autor książki wcielił się w rolę detektywa i przy wysuwaniu kilku hipotez, stara się przedstawić najbardziej prawdopodobne okoliczności zdarzeń.
Ciekawa lektura. warto przeczytać !

Autor...

Niezbyt lubię tego typu opracowania, ale nazwisko autora zachęciło mnie do zakupu "Niewyjaśnionych zagadek". Jak zwykle p. Romański nie zawiódł, solidnie opisał kilka ciekawych wydarzeń. Mnie osobiście najbardziej do gustu przypadły historie z I RP, w której autor się specjalizuje. Naprawdę warto się zapoznać z powyższym tytułem.

Przedstawione "zagadki" może i ciekawe lecz źle opisane. Powinny wciągać a raczej nudzą.

• Historyczne
  • 2017