83-04-04716-0
historia rosja
Jakub

Postać Iwana IV, jego rządy przyciągały uwagę wielu pokoleń historyków. Raz atakowano go za niepohamowanie i niczym nie usprawiedliwione okrucieństwo, kiedy indziej próbowano tłumaczyć jego postępowanie, widząc w nim jedynie walkę o zakończenie wielkiego dzieła odrodzenia państwa, ponownego zjednoczenia rozdrobnionych ziem oraz likwidację opozycji bojarskiej. Fragment Rozdziału VII

książek: 1931
Wojciech Gołębiewski | 2017-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Władysław Andrzej Serczyk (1935 – 2014) - polski historyk, profesor, zajmujący się historią stosunków polsko – kozackich i polsko – ukrainskich. To tyle z Wikipedii, a ode mnie to, że trzem jego książkom ("Katarzyna II", "Kultura rosyjska XVIII wieku" oraz "Na dalekiej Ukrainie. Dzieje Kozaczyzny do 1648 roku") dałem po 10 gwiazdek, wzmiankowałem o nich, lecz nie recenzowałem, bo za wysokie progi na moje nogi, że jak ktoś chce się uczyć, to na pewno może z lektur Serczyka i że ta ma dodatkowy walor dla niewprawnych czytelników dzieł historycznych, bo ma ścisłego tekstu zaledwie 163 strony.
Aby Państwa zachęcić podaję, że Iwan oprócz tego, że był Groźny, to miał siedem żon i wiele kochanek, a to jest „cuś”.
W podsumowaniu Serczyk pisze (s. 168):

„...Gwałtowny, niepohamowany i nieobliczalny władca pozostawił coraz powszechniejsze przekonanie o wszechwładzy ...

Bożena | 2017-09-22
Przeczytana: 17 września 2017

Znakomita książka, świetnego historyka. Czytam teraz "Borysa Godunowa" z tej samej serii i już żałuję, że nie napisał tego prof. Władysław Andrzej Serczyk. Autor przedstawił nam wielowymiarowy portret kontrowersyjnego władcy na tle wydarzeń w ówczesnej Europie. Język piękny, barwny i zrozumiały nawet dla osób, które w edukacji historycznej mają poważne braki. Sama niestety się do nich zaliczam, ale książki Profesora Władysława Andrzeja Serczyka pozwalają mi te braki uzupełniać.
Niestety mam wydanie z lat osiemdziesiątych, które po przeczytaniu przez raptem dwie osoby jest w rozsypce, a szkoda, bo seria jest dopracowana naukowo. Niestety edytorsko fatalna.

Andrzej | 2018-06-07

Dobra, rzeczowa książka historyczna. Dla wszystkich tych co lubią drobiazgowe przedstawianie historii.

"Nie chcieliśmy w tej książce stawiać cenzurek opisywanej postaci. Staraliśmy się natomiast przedstawić ją w miarę możliwości z dostępną, maksymalną wiernością, ukazać cele, do jakich dążyła, i możliwe motywy, którymi się kierowała. Nie ukrywaliśmy ani zbrodni, które popełniał, ani też tych, które popełniano w jego otoczeniu."

Myślę, że powyższy cytat dobrze oddaje ducha książki i jest zgodny ze stanem faktycznym.

Historia Iwana IV może również posłużyć ciekawej analizie antropologicznej kultury politycznej i relacji społecznych w Rosji, których XVI wieczny charakter znajduje swoje odbicie w obecnych czasach, i które dzisiaj budują państwo znane już w czasach cara: "(...) i utrwalała się opinia o państwie moskiewskim jako o kraju biednym rządzonym przez despotycznego władcę, w którym nikt nie mógł być pewny dnia jutrzejszego".

Historia kołem się toczy. Pewnie i banał, ale warto ją znać.

Sylwia | 2013-11-13

Dobra biografia, przyjemnie się czyta. Plusem jest świetnie zarysowane tło historyczne, które pozwala nawet zupełnemu laikowi (jak ja) odczuć ducha tamtych czasów i lepiej zrozumieć motywy kierujące poszczególnymi bohaterami.

Kevorkian | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Raczej dla pasjonatów tej konkretnej postaci, a nie historii ogólnie. Miłośnicy będą zachwyceni ilością detali, reszta raczej zniechęcona.

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Dobrze ukazana postać na tle historycznym. Napisana żywym językiem

Radosław Korzeński | 2016-07-28

Biografia Iwana IV, który nieprzypadkowo nazywany jest groźnym. Jego krwawe rządy w Rosji nie są pozbawione zarówno sukcesów(zdobycie Kazania), jak i porażek(wojna z Polską).

Sztamek | 2011-11-13
Przeczytana: 07 grudnia 2011