83-04-04716-0
historia rosja
Jakub

Inne wydania

Postać Iwana IV, jego rządy przyciągały uwagę wielu pokoleń historyków. Raz atakowano go za niepohamowanie i niczym nie usprawiedliwione okrucieństwo, kiedy indziej próbowano tłumaczyć jego postępowanie, widząc w nim jedynie walkę o zakończenie wielkiego dzieła odrodzenia państwa, ponownego zjednoczenia rozdrobnionych ziem oraz likwidację opozycji bojarskiej. Fragment Rozdziału VII

"Nie chcieliśmy w tej książce stawiać cenzurek opisywanej postaci. Staraliśmy się natomiast przedstawić ją w miarę możliwości z dostępną, maksymalną wiernością, ukazać cele, do jakich dążyła, i możliwe motywy, którymi się kierowała. Nie ukrywaliśmy ani zbrodni, które popełniał, ani też tych, które popełniano w jego otoczeniu."

Myślę, że powyższy cytat dobrze oddaje ducha książki i jest zgodny ze stanem faktycznym.

Historia Iwana IV może również posłużyć ciekawej analizie antropologicznej kultury politycznej i relacji społecznych w Rosji, których XVI wieczny charakter znajduje swoje odbicie w obecnych czasach, i które dzisiaj budują państwo znane już w czasach cara: "(...) i utrwalała się opinia o państwie moskiewskim jako o kraju biednym rządzonym przez despotycznego władcę, w którym nikt nie mógł być pewny dnia jutrzejszego".

Historia kołem się toczy. Pewnie i banał, ale warto ją znać.

Kevorkian | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Raczej dla pasjonatów tej konkretnej postaci, a nie historii ogólnie. Miłośnicy będą zachwyceni ilością detali, reszta raczej zniechęcona.

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Dobrze ukazana postać na tle historycznym. Napisana żywym językiem

Sylwia | 2013-11-13

Dobra biografia, przyjemnie się czyta. Plusem jest świetnie zarysowane tło historyczne, które pozwala nawet zupełnemu laikowi (jak ja) odczuć ducha tamtych czasów i lepiej zrozumieć motywy kierujące poszczególnymi bohaterami.

Radosław Korzeński | 2016-07-28

Biografia Iwana IV, który nieprzypadkowo nazywany jest groźnym. Jego krwawe rządy w Rosji nie są pozbawione zarówno sukcesów(zdobycie Kazania), jak i porażek(wojna z Polską).

Sztamek | 2011-11-13
Przeczytana: 07 grudnia 2011