Przekleństwo tronu Piastów. Tajemnice klątwy Gaudentego

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historia
Łukasz Kuć

Czy klątwa Gaudentego – brata św. Wojciecha była przyczyną tragicznych losów Piastów?
Fascynująca i pełna zagadek historia: zaskakujące morderstwa, skrytobójstwa, wiarołomstwo, trucicielstwo, oszustwa, i zdrady, wszystko to ciążyło nad tymi Piastami, którzy sięgnęli lub zamierzali sięgnąć po koronę.

źródło opisu: www.wydawnictworytm.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ela | 2014-12-20
Na półkach: 2014
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Tron królewski nie przyniósł szczęścia żadnemu z Piastów. Sprawiła to tajemnicza klątwa, którą nie do końca wiadomo kto i zupełnie nie wiadomo za co rzucił, ale – na przestrzeni wieków - świetnie spełniła swoją funkcję. Innymi słowy autor przedstawia nam fatalistyczną wizję panowania władców pierwszej polskiej dynastii.

Bardzo ciekawe ujęcie ujęcie pierwszych wieków polskiej historii. Autor pominął wszystkie sukcesy, triumfy, wygrane bitwy, przemyślane decyzje polityczne a skoncentrował się na nieszczęściach i niepowodzeniach zastanawiając się jednocześnie nad ich przyczynami. Oczywiście wytłumaczenie, iż wszystkiemu winna jest tzw. klątwa Gaudentego, czyli przekleństwo tronu, prześladujące od wieków wszystkich piastowskich koronowanych królów, a także potencjalnych kandydatów na monarchów nie może być traktowane poważnie, ale chyba miło byłoby pomyśleć, że wszystkie spadające w wiekach średnich na Polskę klęski nie są skutkiem „typowo polskich” przywar charakteru naszych...

Koronczarka | 2014-12-09
Na półkach: Historia
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Książka z tezą, choć ta teza nie jest traktowana poważnie. Tajemnicza klątwa Gaudentego jest tu raczej wabikiem, który ma nas przyciągnąć do lektury. A całość jest wykładem z historii Piastów nastawionym głównie na pokazanie zbrodni, okrucieństwa i różnych takich, które potrafi wyczyniać człowiek, kiedy chce posiąść władzę. Sporym walorem książki jest to, że sięga tam, gdzie niechętnie sięgają podręczniki do historii. Mamy więc rozważania na temat Bolka Zapomnianego, śmierci różnych Mieszków (czy to też efekt klątwy Gaudentego, że tak często władcy, czy kandydaci do tronu o tym imieniu opuszczali ten padół gwałtownie i pod przymusem?:) i różnych sposobów pozbywania się każdego, kto w dobie rozbicia dzielnicowego odważyłby się sięgnąć po władzę nad choćby trochę większym kawałkiem kraju. Czyta się, jak powieść sensacyjną.

Krzysiek88 | 2017-03-09

Dobrze się czytało,chociaż spodziewałem się czegoś więcej a tu jakby pojawiły się aż zbyt kontrowersyjne interpretacje autora. Do tego wiele literówek czy błedy w faktach np. autor twierdzi, że Kaźko słupski pochodził z męskiej linii Piastów a Bolesława Rudego tytułuje królem Czech. Książke raczej bym polecił tym którzy bardziej się interesują klątwami, spiskami, mordami itd.bo szczerze mówiąc niewiele wiedzy z tej książki wyniosą.

electric_cat | 2014-03-17
Na półkach: 2014
Przeczytana: 06 marca 2014

Teorie spiskowe od zawsze podgrzewają atmosferę, porywają rzesze ludzi, stają się ciekawym tematem w trakcie rozmów towarzyskich. Wierzy w nie wielu, powtarza jeszcze więcej. Jest przecież alternatywna wersja wydarzeń dotyczących Nazca, posągów na Wyspie Wielkanocnej, czy piramid.
Nie odkryję Ameryki w puszce od konserwy stwierdzeniem, że spiskowe teorie są obce naszemu nadwiślańskiemu krajowi. Pominę wydarzenia ze sceny politycznej z ostatniej dekady, nie będę roztrząsać co jest czyją winą i kto chciał na siłę komu nogę podstawić. Nie będę roztrząsać jawiącej się prawdą niegdysiejszej teorii o szkodliwości azbestu.

Dzisiaj zabiorę Was na krótką wycieczkę w czasy pierwszej dynastii, której rządy zostały udokumentowane na kartach historii. Opowiem Wam o pewnej książce, którą miałam okazję zdobyć w trakcie ostatnich Warszawskich Targów Książki Historycznej i dzięki odrobinie szczęścia spotkać autora na żywo.
Szykujcie się zatem, by poznać nowy pogląd na losy koronowanych i...

Monika | 2010-09-30
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 30 września 2010

Nikt, absolutnie nikt nie potrafi tak zaczarować mnie historią Polski jak pan Andrzej.

Kasjopeja | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

Lubię do niej wracać. W sumie czytałam ją już chyba z czwarty raz i pewnie nie ostatni. Jest ciekawa, rzetelna, widać że autor umie pisać i lubi to, co robi.
To nie jest kolejna książka pełna faktografii, nazwisk, bitew, szczegółów, których aż nie chce się pamiętać... To wybrane fakty z życia władców podane w taki sposób że ciekawi cię nawet który władca lubował się w piwie, a który był zakochany we własnej żonie i najdłużej nosił po niej żałobę.
Połączenie tych wszystkich informacji z klątwą Gaudnetego czasami wydawało mi się naiwne, ponieważ wiele rzeczy wzięłabym za zwykłe przypadki, a nawet normalne koleje losu w tamtych czasach.
Korona zniknęła? A mało bandytów na drogach?
Ktoś zabrał nam ziemię? Nie tylko nam!
Bracia próbowali się pozabijać za tron? Władza robi różne rzeczy z człowiekiem!
Także, na pewno nie należy wszystkiego traktować dosłownie, książka nie dowodzi że do takiej klątwy doszło, ale postawia pytanie, które w konsekwencji prowadzi do przedstawienia...

Bacha85 | 2014-01-07
Przeczytana: styczeń 2014

Z wielką ciekawością sięgnęłam po tę książkę. Historię zawsze uważałam za niezmiernie interesującą, jednak kluczowym w poznawaniu jest sposób jej przekazania, tak by nie wiało nudą. Uważam, że autorowi tej publikacji się to udało i chociaż pozycja ta stanowi kronikę kolejnych Piastów starających się o Polski tron, jednak ujęcie ich w świetle klątwy, którą obciążona została, ponoć, polska korona sprawia, że lektura nie nuży.

Tytułowa klątwa, którą rzekomo obłożona została władza królewska w Polsce, to anatema rzucona przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Gaudentego, brata Świętego Wojciecha. Problem jednak w tym, że fakt rzucenia przekleństwa na cały ród Piastów jest mocno wątpliwy. Informacja o nim pojawia się i to w dość enigmatyczny sposób w kronikach Galla Anonima i tylko tam. Żadne inne źródła, w tym zagraniczne, nie wspominają o tak ważnym wydarzeniu, jak obłożenie rodu panującego ekskomuniką. Czy więc klątwa faktycznie miała miejsce? Czy może nieskuteczność zdobywania i...

| 2012-05-16
Na półkach: Słowianie/Piastowie
Przeczytana: 12 listopada 2010

Książka jest bajeczną opowieścią o dziejach Polski.To znakomite przedstawienie jej mrocznego,tajemniczego,pięknego,bogatego i niedocenianego oblicza.Książka łączy wattki w znakomitą calość,ktora fascynuje językiem,analitycznością,ale także nie pozwalającą się czytelnikowi od niej oderwać magią.Książka ta to bardzo barwna opowieść o żywych władcach,ludziach,obrazowo ozdobiona faktami.To książka,ktora uświadamia jak zacna historia jest za nami i jak wielka przyszłość może być przed nami.

Albercik | 2015-01-13
Na półkach: Posiadam

Okazuje się, że Piastowie byli ludźmi z krwi i kości :) Książka zawiera dużo faktografii, szczegółów, szczególików i po prostu ciekawostek, których próżno szukać w podręcznikach. A wszystko zawoalowane tajemniczym tytułem "Przekleństwo tronu Piastów". Polecam.

jarr74 | 2013-08-21
Przeczytana: 2013 rok

Osią przewodnią i elementem spajającym treść książki Andrzeja Zielińskiego zatytułowanej „Przekleństwo rodu Piastów” stał się bardzo tajemniczy i enigmatyczny (przyprawiający o ból głowy całe pokolenia historyków i badaczy) wpis naszego pierwszego kronikarza Galla Anonima o klątwie świętego Gaudentego (brata i następcy św. Wojciecha) która stać się miała przyczyną wszystkich klęsk i niepowodzeń jakie spadły na nasz kraj i pierwsza rodzimą dynastię. Tajemnicza dlatego, iż brak o niej jakiejkolwiek wzmianki zarówno w dokumentach watykańskich, jak i bliższych nam kronikach niemieckich i staroruskich a te wobec nieprzychylności dla naszego państwa i jego władców z pewnością by to odnotowały. Jak by jednak nie było owa klątwa staje się znakomitym punktem wyjścia w opowieści o historii Piastów ( rządzących naszym krajem w latach 960-1320, z krótka przerwą) i jej poszczególnych przedstawicielkach, dla których królewski tron i korona często stawały się bardziej przekleństwem niż...