Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Darmowe dodatki Edytuj książkę
historia
Ag2S

Polska mogła być wolna już w 1945 roku. Tylko za jaką cenę? „Rozpętacie kolejną wojnę, zginie 25 milionów ludzi. Ale was to nie obchodzi!” – wrzeszczy Churchill na Mikołajczyka jesienią 1944 roku. Chwilę później zleca przygotowanie tajnego planu ataku na Sowietów. Odkrycie tego planu przez Stalina oznaczałoby dla Polski zagładę. W fascynującej książce Walker ujawnia po raz pierwszy tajemnice...

Polska mogła być wolna już w 1945 roku. Tylko za jaką cenę?

W fascynującej książce Walker ujawnia po raz pierwszy tajemnice brytyjskich archiwów. Jak blisko niewyobrażalnej wojny byliśmy w lecie 1945 roku? Czy Polacy byliby w stanie walczyć ramię w ramię z nazistami przeciw Armii Czerwonej? Jak potoczyłby się los Polski, gdybyśmy tę wojnę wygrali?

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2014

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Sławomir | 2017-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 października 2017

Nie szczególnie mnie porwała. Zbyt sucha, zbyt dużo oparta na cytatach, nic nowego do mojej wiedzy nie wniosła. 1/3 treści to przypisy.

Bartosz | 2017-03-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 02 marca 2017

Książka nie jest zła, stosunkowo dobrze się ją czyta... Niestety brak jej spójności i troszkę narracji w stylu Suworowa. Same informacje odnośnie planowaneh akcji "Unthinkable" podane w sposób stosunkowo przystępny.... Lekko wybielona postac Churchila i przedstwienie go jako wielkiego obrońcy sprawy Polski nie do końca zgadza się z faktami... Ogólnie dla miłośników historii, pozwala spojrzeć z innego punktu widzenia...

maradiego | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Warto się zapoznać, bo może, ten przysłowiowy "gen.Anders na białym koniu", to nie była taka całkiem bajka....

Leszy | 2016-06-26

Szkoda,że plan nie doszedł do skutku.Ciekawie czyta się książkę o powojennym świecie autorstwa człowieka z Zachodu.

Kamil | 2016-05-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 17 maja 2016

Bardzo dobre opracowanie, sporo informacji źródłowych. Czyta się przyjemnie.

Ale autor do końca nie odpowiada na pytanie czy ten plan wszedłby w życie, i co by było z Polską.

Minus - przypisy na końcu i jest ich ponad 50 stron.

Patela | 2016-05-18
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Co by było gdyby... Książka zawiera wiele mało znanych informacji i choćby z tego powodu warto ją przeczytać choć pozostawiła u mnie pewien niedosyt.

Bolek | 2016-04-15

Książka jest w sumie o niczym :)
Idea książki jest oparta o jeden (dokładnie jeden!)kilkunastostronicowy dokument odtajniony z brytyjskich archiwów, na dodatek niekompletny. Wg mnie jest bardziej próba wybielania stanowiska Wielkiej Brytanii wobec sprawy Polski pod koniec II wojny światowej i "zrzucenia winy" na Stany Zjednoczone i Związek Radziecki niż próba dogłębnego przedstawienia tematu.
Dla osoby interesującej się historią, szczególnie tego okresu nie będzie tam nic nowego (no może oprócz samego dokumentu).

Dobrze, że Wielka Brytania nie próbowała rozpętać III wojny, w oparciu o plan zarysowany w tym dokumencie, teraz w całej Europie urzędowym byłby rosyjski.

krisowy | 2015-10-20

Dobra pozycja ukazująca, że to nie Brytyjczycy zostawili nas w Jałcie, a Amerykanie, którzy po prostu nie widzieli interesu w tym aby pomagać Polsce.

Pio | 2015-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam, Sprzedam
Przeczytana: wrzesień 2015

6,5/10

dzerik | 2014-09-12

Dużo faktów o których nie wiedziałem. Koniec II wojny światowej mógł tak naprawdę oznaczać początek nowej. Ciekawe co by stało się z Polską.