Królewskie dzieci z nieprawego łoża. Dzieje polskich bękartów

Okładka książki Królewskie dzieci z nieprawego łoża. Dzieje polskich bękartów Romuald Romański
Okładka książki Królewskie dzieci z nieprawego łoża. Dzieje polskich bękartów
Romuald Romański Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2013-01-01
2013-01-01

Romuald Romański polski prawnik, historyk, pisarz. Wykładowca prawa w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Autor wielu książek o tematyce historycznej (specjalność - wojny kozackie) oraz kilku powieści historyczno-przygodowych.

Autor, w swojej książce porusza tematykę dzieci, które rodziły się poza łożem małżeńskim. Nazywano ich basardami. Sytuacja materialna takich dzieci, zależała od prawa i polityki, jakie panowały w danej epoce. Kościół Katolicki, również miał wiele do powiedzenia w tej sprawie.

Patrząc według dynastii, Piastowie traktowali dzieci z małżeńskiego, jak i poza na równi, np. książe Zbigniew i jego przyrodni brat Bolesław Krzywousty; czasy panowania Zygmunta Starego i królowej Bony. Ojciec, który uznaje dziecko z pozamałżeńskiego łoża, zabezpiecza go tak samo, jak dzieci z małżeństwa.

Zmieniło się to po soborze trydenckim, który odbył się w latach 1545-1563. Wtedy w Polsce panowało surowe prawo. Dzieci nieślubne wykluczono, ze społeczeństwa. Nie mieli prawa dziedziczenia po ojcu nazwiska, ani majątku. Takie traktowanie dotrwało do Władysława III Wazy. Prawo zmieniło się za Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W wieku XVIII do instytucji małżeństwa podchodziło się swawolnie. Nikt nie przestrzegał przysięgi. Ceniona była wolność seksualna. Związki poza małżeńskie były na porządku dziennym.

Książka należy do gatunku popularnonaukowego. Autor pisze w bardzo ciekawy sposób. Porusza ważny temat. Możemy poszerzyć wiedzę, o której niewiele się mówi. Dzieci z łoża pozamałżeńskiego, były pokrzywdzone pod każdym względem. Zawsze były gorsze. Kiedy mieli prawo do dziedziczenia, mogli prowadzić normalne życie i się wykształcić. Jak im zabrano prawo, to nawet ojciec nie miał obowiązku łożenia na basardów. Najgorsze jest to, że Kościół, również przychylał się do braku dziedziczenia, przez takie dzieci. Dziecko jest dzieckiem i nie powinno być żadnych podziałów.

Opinia również pojawiła się na blogu: www.literaturadawnablog.wordpress.com

Rodzinne intrygi, wspaniali stratedzy i gorące romanse wyjaśniają przyczyny, przebieg i skutki niektórych zdarzeń historycznych. Autor w ciekawy sposób opowiada wszystkie historie, nie szczędząc czytelnikowi pikantnych szczegółów czy zgryźliwych anegdot. Romański pisze lekko i absorbująco, a swoim stylem zachęca do dalszej lektury.

książka raczej nie porywa. Katalog bękartów mógłby być bardziej rozbudowany lub zawierać ciekawsze postacie.

• Polska
  • 1ł) Dynastie królewskie- Polska
  • Lista życzeń - historia
  • 1g) Z historią w tle
  • Ciekawostki
  • Z polecenia
  • Bardzo

Dodaj cytat z książki Królewskie dzieci z nieprawego łoża. Dzieje polskich bękartów