Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Agnieszka Labisko
Wydawnictwo: Otwarte
Le code d’Esther
Ag2S

Fascynująca książka non-fiction, którą czyta się tak dobrze jak „Kod Leonarda da Vinci” „Kod Estery” to zapis dziennikarskiego śledztwa mającego doprowadzić do odpowiedzi na – szalone na pierwszy rzut oka – pytanie: jaki jest związek między śmiercią nazistowskiego zbrodniarza Juliusa Streicher skazanego w procesie Norymberskim a biblijną Księgą Estery? Aby poznać prawdę, Bernard Benyamin...

Aby poznać prawdę, Bernard Benyamin przemierza Francję, Niemcy i Izrael. Rozmawiając z uczonymi rabinami, zgłębia genezę i znaczenie żydowskiej tradycji. Odkrywa dodatkowe przesłania biblijnych tekstów. Niezwykła podróż w czasie i przestrzeni pozwala mu otrzeć się o wiedzę, do której wcześniej nie miał dostępu, oraz spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. Im więcej jednak odpowiedzi, tym więcej nowych pytań…

Czy autor zdoła połączyć wszystkie elementy układanki w jedną całość?

Dzięki kodom QR zamieszczonym w książce możesz w trakcie lektury oglądać filmy ilustrujące opisywane wydarzenia. „Kod Estery” – tutaj historia naprawdę ożywa!

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3785,Kod-Estery

LunaSowa | 2014-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2014

Książka, która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Razem z dwoma francuskimi dziennikarzami czytelnik porusza się w czasie i przestrzeni. Punktem wyjścia jest zdanie, jakie wypowiedział tuż przed swoją egzekucją nazista - Julius Streicher : "To jest Purim 1946!". Dlaczego człowiek z pętla na szyi mówi o żydowskim święcie? Skąd znajomość dawnej przepowiedni? Przenosimy się w czasy Holokaustu. I jeszcze dalej - do czasów biblijnej Estery. Poznajemy miejsca, gdzie wzięła swój początek chora ideologia Hitlera. Uzyskujemy odpowiedzi na pytania: kto pomagał pisać mu "Mein Kampf", co działo się w Landsbergu, jakim landem była i jest Bawaria? Jednak najważniejsze pytania to : dlaczego doszło do masowej zagłady Żydów, dlaczego Niemcy tak bardzo bali się tego narodu, dlaczego niektórzy przywódcy hitlerowscy studiowali Torę i umieli mówić w jidisz? Odpowiedzi dostarczają historycy i rabini z Izraela, Niemiec, Francji, a swoje wypowiedzi popierają cytatami z Tory. Jestem osobą sceptyczną, nie...

Sargento_Garcia | 2013-07-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 02 lipca 2013

Moim zdaniem bardzo dobrze napisana książka, przeczytałem ją za jednym posiedzeniem. Jest ona napisana przystępnym językiem, brak w niej zbędnych opisów. Autorzy w ciekawy i barwny sposób przedstawiają badania głównego bohatera dotyczące ostatnich słów Juliusa Streichera wypowiedzianych przed jego egzekucją w Norymberdze i odwołujących się do żydowskiego święta Purin.
Książka warta polecenia.

Jolka | 2014-06-20
Przeczytana: 2013 rok

Kod Estery to książka o odkrywaniu związku pomiędzy śmiercią nazistowskiego zbrodniarza Juliusa Streichera a Księgą Estery. Mężczyzna ten został skazany na śmierć w procesie norymberskim wraz z innymi dziesięcioma zbrodniarzami III Rzeszy. Przed swoją egzekucją krzyknął "Żydzi będą teraz zadowoleni. To jest Purim 1946!" . Co miało oznaczać to nawiązanie do jednego ze świąt żydowskich? Tę zagadkę będzie rozwiązywał w swoim śledztwie Bernard Benyamin, dziennikarz i producent telewizyjny.

Anna-mojeksiążki | 2013-07-21
Przeczytana: lipiec 2013

"Kod Estery" to fascynująca opowieść oparta na faktach, którą czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną.
Historia opowiedziana w tej książce jest wynikiem śledztwa dziennikarskiego prowadzonego przez Bernarda Benyamina i Yohana Pereza, które miało na celu wyjaśnienie związku pomiędzy śmiercią hitlerowskiego nazisty Juliusa Streichera, a biblijną Księgą Estery. Streicher został skazany za zbrodnie wojenne w słynnym procesie norymberskim. Przed swoją egzekucją wykrzyknął - Purim 1946. Dlaczego nawiązał przed śmiercią do święta żydowskiego?

Tego starał się dowiedzieć dziennikarz Bernard Benyamin, którego zaciekawił tematem Yohan Perez. Mężczyźni poznali się w świątyni żydowskiej, podczas odprawiania modlitwy za zmarłą matkę Benyamina. To Perez zaciekawił Benyamina tematem tego niezwykłego związku. Benyamin przemierzał Niemcy, Francję i Izrael szukając śladów i powiązań, zgłębiał kulturę żydowską i podążał śladami zbrodni hitlerowskich.
Czy udało mu się powiązać oba fakty w całość?...

Bastet | 2018-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Książkę, która przeleżała na mojej półce kilka lat, przeczytałam w kilka dni. Zrobiła na mnie wrażenie. Napisana przystępnym językiem, choć tematyka dla mnie dość odległa. Czytałam ją z przyjemnością zapoznając się z nowymi faktami i uzupełniając wiedzę dotyczącą nie tylko drugiej wojny światowej. Wprawiła mnie w zadumę i rozmyślania nad sensem życia i wiary. Warto poświęcić jej czas.

Martensik | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

„Kod Estery” to wyjątkowa pozycja oparta na faktach, a także wyróżniająca się swoją tematyką. Bernard Benyamin serwuje nam potężną dawkę wrażeń prowadząc prywatne śledztwo dotyczące na pierwszy rzut oka absurdalnych związków pomiędzy wydarzeniami z innych epok. Mowa o powiązaniu wydarzeń zapisanych w biblijnej Księdze Estery oraz słów wypowiedzianych przez zbrodniarza Juliusa Streichera tuż przed jego egzekucją zasądzoną podczas procesu Norymberskiego.
Autor zapoznaje nas z motywami, które skłoniły go do rozpoczęcia tak wątpliwego przedsięwzięcia. Poznajemy główny „zapalnik”,czyli Yohana Pereza, który ma istotny wpływ na kształt śledztwa. Kolejne strony to spotkania z uczonymi przedstawicielami społeczności żydowskiej, podróże do miejsc, gdzie rozegrały się przełomowe wydarzenia, a także osobiste przemyślenia dziennikarza. Wyniki kolejnych etapów poszukiwań faktycznie wydają się nie być dziełem przypadku, a siecią powiązanych zagadek, których odkrywanie ostatecznie przekonuje...

Klaudia | 2013-07-16
Na półkach: Przeczytane, Recenzje, (2013)
Przeczytana: 13 lipca 2013

Kod Estery to książka o odkrywaniu związku pomiędzy śmiercią nazistowskiego zbrodniarza Juliusa Streichera a Księgą Estery. Mężczyzna ten został skazany na śmierć w procesie norymberskim wraz z innymi dziesięcioma zbrodniarzami III Rzeszy. Przed swoją egzekucją krzyknął Żydzi będą teraz zadowoleni. To jest Purim 1946! [str. 78]. Co miało oznaczać to nawiązanie do jednego ze świąt żydowskich? Tę zagadkę będzie rozwiązywał w swoim śledztwie Bernard Benyamin, dziennikarz i producent telewizyjny. Pomysł na tę historię i materiały wstępne dał mu Yohan Perez, francuski dziennikarz śledczy i reżyser telewizyjny. Wspólnymi siłami będą splatać ze sobą wydarzenia te sprzed kilku tysięcy lat, jak i te z pierwszej połowy XX wieku. Naprawdę zadziwiające jest to, jak wiele powiązań można znaleźć pomiędzy tekstem biblijnym, a tym, co zdarzyło się w niedalekiej przeszłości. Jak dosłownie brać te wszystkie porównania, tego nie wiadomo. Na mnie, całość zrobiła wielkie wrażenie, choć na początku,...

Rinetka | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Książka którą wzięłam do ręki z nudów, książka którą dostałam na Targach Książki i która przeleżała na półce dwa lata, zaskoczyła mnie tak bardzo że nie wiem co o niej myśleć,a tym bardziej co napisać.
Książka opisuje dziennikarskie śledztwo rozpoczynające się spotkaniem dwóch mężczyzn w Synagodze i pytania przewijającego się przez całą książkę, co oznaczają słowa ''Purim 1946'' wypowiedziane przed śmiercią przez nazistowskiego zbrodniarza Juliusa Streichera a Biblijną Księgom Estery.
Sądziłam że książka będzie podobna do ''Kod Leonarda da Vinci''lub''Szyfr Szekspira''ale im dalej czytałam tym bardziej mnie zaskakiwała i ciekawiła zwłaszcza opisy świąt i obrzędów Żydowskich o których nie mam bladego pojęcia, Z czasem wciągnęło mnie samo śledztwo i jego wyniki a także szczegóły historii Niemieckich miast i ich historia w czasie drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu.
Jednak największe wrażenie zrobiło na mnie kilkanaście ostatnich stron gdzie opisane są...

Ewelina | 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 czerwca 2014

„Jeśli dyskurs religijny jest skierowany do ściśle określonej grupy osób i niesłyszalny przez resztę, to nie wzmacnia on więzi społecznych, ale partykularyzm. Wielkość danej religii nie polega na jej sile przekonywania, ale dawaniu do myślenia tym, którzy nie wyznają określonej tradycji.”

Non-fiction o Holokauście, sprawie procesu norymberskiego oraz badaniu starożytnych tekstów. Bardzo ciekawa propozycja poruszającą trudny temat kwestii eksterminacji ludności żydowskiej podczas II WŚ.

Więcej na:

lub

Vmark | 2014-06-26

Ciekawa pozycja. Bardzo dużo wnosi dla czytelnika, z wiedzy o kulturze Żydowskiej. Napisana prostym i przyjemnym językiem - dobrze się ją czyta. W tekście zastosowano kody QR będące odnośnikami do różnych dokumentów o których mowa w tekście, niemniej jednak jest ich pewien niedosyt - ot rzucone jakby mimochodem. Bardzo ciekawy aspekt tajemnicy, wokół, której toczy się akcja, ale rozwiązanie rozczarowuje, tzn. jest jakie powinno być, ale to właśnie powoduje westchnienie "tylko tyle, to o to chodziło?". Daję 4, ale tylko ze względu, na wiedzę jaką wniosła.