Błędy wojenne polskich dowódców. Dziejowe zagadki. Dlaczego przegrywaliśmy wojny, bitwy i kampanie?

Wydawnictwo: Bellona
historia Polski, wojny, bitwy
historia
joly_fh

Dlaczego, stojąca u szczytu potęgi Rzeczpospolita szlachecka doznała upokarzających porażek w walce z buntującymi się Kozakami Bohdana Chmielnickiego, jakie okoliczności doprowadziły do klęski wojsk polskich w trzydniowej bitwie pod Warszawą ze Szwedami w 1656 r., czy można było wygrać bitwę pod Maciejowicami? Książka Romualda Romańskiego ukazuje znaczenie błędów polskich dowódców, które...

Książka Romualda Romańskiego ukazuje znaczenie błędów polskich dowódców, które doprowadziły do militarnych klęsk i zaważyły na losach państwa.

źródło opisu: Bellona, 2013

źródło okładki: www.ksiegarnia.bellona.pl

Micelius | 2019-03-21

Ostrzeżenie: "Błędy wojenne polskich dowódców" to nowsza wersja książki tegoż autora, pt. "Największe błędy w wojnach polskich" - "Błędy wojenne" zawierają dwa nowe rozdziały, nt bitew z r. 1831, Grochowskiej i pod Ostrołęką. Zabrano za to starcie (a w zasadzie ugodę) pod Zborowem... Ilustracje są liczniejsze w nowszej książce - choć w starszej wydano je ładniej, na kredowym papierze ( nie widziałem, by którychś brakowało w nowszej wersji).

Ziachu | 2018-02-07

W Piwnicy

bewelka86 | 2014-05-12
Przeczytana: 11 maja 2014

Książka, w której Autor - jak sugeruje nam tytuł- skupia się na największych błędach wojennych polskich dowódców. W sposób jasny i przystępny omawia poszczególne kampanie. Bardzo często odwołuje się do wydarzeń nie bezpośrednio związanych z daną bitwą, jednak mających istotne znaczenie z punktu widzenia historyka.

Romański w tej pozycji omawia 6 porażek polskich wojsk w różnych epokach: zaczyna od bitwy pod Korsuniem, a kończy na bitwie pod Ostrołęką.

Jak wspomniałam, książka napisana dość przystępnym językiem, momentami nawet kolokwialnym, co nie znaczy, że prostackim. Jest trochę powtórzeń, zwłaszcza jeśli chodzi o pewne porównania, ale to da się wybaczyć.

Mnie czytało się całkiem dobrze, choć najtrudniej było mi przerbnąć przez pierwsze rozdziały, które traktowały o wojnach z Kozakami w XVII wieku. Może to kwestia preferencji ... historycznych;)

Dodatkowym atutem jest zamieszczenie portretów głównych dowódców i postaci, o których jest mowa. Czasami (ale rzadko) zdarzy się...

Tornwolf1916 | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Książka w napisana w tej formie mnie nie porwała jednakże dowiedziałem się paru ciekawostek choćby o moim miejscu zamieszkania i jego roli w jednej z opisywanych kampanii:) Jednakżę największym minusem jest znikoma ilość przypisów.