Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Łódzki Al Capone, Don Corleone z Bałut, żydowski Janosik… Maks Bornsztajn zwany Ślepym Maksem – jeden z największych polskich gangsterów. Przebiegły, sprytny i silny – król mrocznego półświatka Łodzi lat 20. i 30. XX wieku. Zaczynał jako kieszonkowiec, ale jego kariera błyskawicznie się rozwinęła. Dzięki korzystnym sojuszom z hersztami znaczących szajek zdystansował przestępczą konkurencję, a...

Łódzki Al Capone, Don Corleone z Bałut, żydowski Janosik…
Maks Bornsztajn zwany Ślepym Maksem – jeden z największych polskich gangsterów. Przebiegły, sprytny i silny – król mrocznego półświatka Łodzi lat 20. i 30. XX wieku. Zaczynał jako kieszonkowiec, ale jego kariera błyskawicznie się rozwinęła. Dzięki korzystnym sojuszom z hersztami znaczących szajek zdystansował przestępczą konkurencję, a najsilniejszego uczynił swoim teściem.
Jego pomysłowość nie miała granic, ten twardy gracz stanął na czele dintojry i otworzył „Biuro próśb i podań”, do którego trafiali ubodzy. I tu zaczyna się historia prawdziwej miłości łodzian do Maksa, który odtąd zabierał bogatym, pomagał biednym, wspierał oszukanych, a wyzyskiwaczy tępił.
W jego życiu było wiele zwrotów akcji, legenda i fakty zlały się w jedno. Fenomen tej postaci jest nieodgadniony, został bohaterem ballady, sztuki teatralnej i gier miejskich.

źródło opisu: http://www.dwpwn.pl

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl

Justyna Chylak | 2019-03-16
Przeczytana: 10 marca 2019

Historia bałuckiego półświatka i trzęsącego nim szarmanckiego brutala, łódzkiego Ala Capone i Janosika w jednym - Ślepego Maksa, czy też wykreowanego przez prasę i legendy antybohatera międzywojennej Łodzi.

Aleksandraczyta | 2019-01-07
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2018
Przeczytana: 12 marca 2018

Historia Ślepego Maksa, interesowała mnie od dawna. Z chęcią więc przeczytałam tę opowieść o szefie łódzkiego półświatka dwudziestolecia międzywojennego. I o ile materiał został zebrany znakomicie, z książki można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, to sam styl autora nie do końca mi odpowiadał.

oOliko | 2018-03-07
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 06 marca 2018

" Ślepy Maks- łódzki Al Capone, Don Corleone z Bałut, żydowski Janosik..."

"Maks Bornsztajn zwany Ślepym Maksem- jeden z największych polskich gangsterów. Przebiegły, sprytny i silny- król mrocznego półświatka Łodzi lat 20. i 30. dwudziestego wieku. Zaczynał jako kieszonkowiec, ale jego kariera błyskawicznie się rozwinęła. (...)
Jego pomysłowość nie miała granic. Ten twardy gracz stanął na czele dintojry i otworzył Biuro Próśb i Podań, do którego zgłaszali się ubodzy mieszkańcy Łodzi. I tu zaczyna się historia prawdziwej miłości łodzian do Maksa, który- jak głosiła legenda- zabierał bogatym, pomagał biednym, wspierał oszukanych, a wyzyskiwaczy tępił. A jaka jest prawda?...
W jego życiu było tak wiele zwrotów akcji, że w końcu legenda i fakty zlały się w jedną opowieść. Fenomen tej postaci jest nieodgadniony, a opowieści o niej- wciąż żywe."

Świetnie napisana biografia ukazująca realia życia Łodzi lat 20. i 30. Pozwala przenieść się na ulice miasta, mojego miasta, tamtego okresu i...

Magda | 2016-03-18
Przeczytana: 18 marca 2016

Przeczytałam jednym tchem, świetnie opowiedziana historia.

Sandri | 2016-02-17

Maksa Bornsztajn był mianowany królem przestępczego światka Łodzi lat 20. i 30. Był człowiekiem charyzmatycznym, pomysłowym i bezwzględnym. Historia tego człowieka-legendy jest pełna mitów i niedomówień, lecz niewątpliwie, to historia, którą warto poznać.

Bociek | 2015-12-04
Przeczytana: 2015 rok

Bardzo dobra książka, która z pewnością przypadnie do gustu każdemu łodzianinowi. Autor wykonał kawał ciężkiej pracy w poszukiwaniu informacji i źródeł i stworzył z tego ciekawą opowieść, częściowo rozprawiając się z mitem Ślepego Maksa - capo di tutti capi łódzkich Bałut.
Książka wprowadza nas w klimat Bałut (obecnie dzielnicy Łodzi) od chwili ich powstania, aż do czasów niemalże współczesnych. Możemy poznać nie tylko historię Ślepego Maksa opowiedzianą w sposób obiektywny, w sposób przypominający relację historyczną, ale również i historię Łodzi od czasów przełomu XIX i XX wieku, aż do czasów PRL. Z książki tej dowiemy się jak wyglądało życie w mieście w czasach jego rozkwitu i jaki los przypadł w udziale warstwie niższej społeczeństwa. Spory nacisk położono na informacje o wielokulturowości dawnej Łodzi, w której obok siebie sprawie funkcjonowała ludność polska, niemiecka, żydowska i rosyjska.
Powieść opowiada o Ślepym Maksie stawiając go w odpowiednim kontekście...

książek: 2047
majkey | 2015-09-13
Przeczytana: 13 września 2015

Temat świetny, materiały zebrane dobrze... ale niestety autor moim zdaniem nie popisał się stylistyką i logiką wypowiedzi. Wątek można było łatwo zgubić, autor podążał za swoimi skojarzeniami, które ostatecznie stworzyły papkę informacyjną. Chciałabym by książkę porządnie przeregadowano i wydano ponownie. Wtedy na pewno ją kupię.

Literkomania | 2015-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2015

Menachem Bornsztajn, chłopak urodzony w ubogiej żydowskiej rodzinie w Łęczycy. Rodzina wierząc w magię wielkiego miasta Łodzi przeprowadziła się tam wkrótce po narodzinach chłopca. Gdy umiera ojciec chłopak zaczyna żebrać pod kościołem. Czy to miejsce odmieni jego życie? Tak.
Po kilku latach swoistych studiów nikomu nieznany Menachem Bornsztajn staje się Maksem, ślepym Maksem. Nazwisko to będą sobie powtarzali łodzianie wielu pokoleń i dla wielu z nich oznaczać ono będzie kogoś całkiem innego.
Dla jednych Maks, analfabeta, bez wykształcenia i zawodu prowadzi w przedwojennej Łodzi biuro porad prawnych, jest jednocześnie sędzią i adwokatem, a często i komornikiem. Ludzie z Bałut wiedzą, że po „sprawiedliwość” idzie się do Maksa. Złudna to jednak sprawiedliwość, i bardzo przekupna. Kto lepiej zapłaci ten wygra.
Inni nazywają go Janosikiem, który odbierając bogatym daje biednym i często ich broni.
Jeszcze inni widzą w nim tylko tępego bandytę zdobywającego majątek wymuszeniami, siłą...

Arashi | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Ufff… nareszcie koniec!
Dawno już żadna książka tak mnie nie wymęczyła. Wręcz odliczałam strony do jej końca. Dokończyłam ją tylko dlatego, że nie lubię zostawiać niedoczytanych książek. Nie rozumiem tych wszystkich pochlebnych ocen.

Spodziewałam się zbeletryzowanej historii polskiego „mafioza"ƒ z okresu, teraz już mitycznego, międzywojnia. A dostałam… dzieło paranaukowe z zalewem nazwisk, adresów i opinii.

Słowem, jest to bardziej opracowanie naukowe tematu, niż książka do zwykłego przeczytania. Tym bardziej, że faktów jest bardzo mało, większość dokumentów zaginęła. W książce są głównie domysły, plotki, cytaty z gazet, które miały swoje interesy w tym, by pisać nieprawdę.

Jest kilka ciekawszych, żywszych momentów, ale to tylko przebłyski niewynagradzające czasu poświęconego na czytanie.

Brakowało mi też przypisów wyjaśniających znaczenie, występujących w tekście, nieużywanych już dziś słów.

Niestety, nie polecam.

dia2bel | 2015-06-14

Ksiazka nie dla mnie. Wszystko sie kreci wokol jednego wydarzenia. Faktow tak naprawde malo. Szczerze czytalo sie troche jak rozprawke ucznia Liceum Ogolnoksztalcacego. Przebrnalem ale nikomu nie polecam :D