Tajemnice Historii #3 Niewyjaśnione Zagadki Historii Polski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 1965
Basia_ | 2016-09-25
Na półkach: Przeczytane, ∎ ~ Historia

Bardzo dobre opracowanie ukazujące 10 prawdziwych wydarzeń historycznych, które dotychczas nie zostały wyjaśnione. Co prawda tytuł sugeruje, że chodzi tu tylko o zdarzenia dotyczące historii Polski, ale mamy tu także dwie historie nie związane z dziejami Polski / tajemnicę śmierci Napoleona oraz tajemnicze samobójstwo następcy tronu księcia Rudolfa i jego kochanki/.
Autor książki wcielił się w rolę detektywa i przy wysuwaniu kilku hipotez, stara się przedstawić najbardziej prawdopodobne okoliczności zdarzeń.
Ciekawa lektura. warto przeczytać !

Ela | 2014-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 lipca 2014

Zbiór dziesięciu esejów historycznych dotyczących tajemniczych, niewyjaśnionych wydarzeń z historii Polski. Na początku każdego rozdziału autor prezentuje nam zdarzenie, później zaś szczegółowo opowiada o jego przyczynach i skutkach. Otrzymujemy opowieści o wydarzeniach powszechnie znanych i wielokrotnie opisywanych np. konflikt króla Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem, sprawę Maryny Mniszchówny czy zaginięcia generała Zagórskiego oraz mało znanych, np. zagadkowa śmierć Jeremiego Wiśniowieckiego, podejrzenie królewicza Jana Kazimierza o szpiegostwo, motywy działań Bohdana Chmielnickiego czy rabacji Jakuba Szeli. Zastanawia włączenie do zbiorku esejów dotyczących otrucia Napoleona i samobójstwa arcyksięcia Rudolfa. Obydwa te wydarzenia trudno uznać za bezpośrednio związane z historią Polski, a i pośrednie związki wskazywane przez autora wydają się wątpliwe.

Książkę czyta się dobrze, jak frapujący kryminał. Autor stara się bardzo
dokładnie przedstawić opisywane wydarzenia,...

Adrian F | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Niezbyt lubię tego typu opracowania, ale nazwisko autora zachęciło mnie do zakupu "Niewyjaśnionych zagadek". Jak zwykle p. Romański nie zawiódł, solidnie opisał kilka ciekawych wydarzeń. Mnie osobiście najbardziej do gustu przypadły historie z I RP, w której autor się specjalizuje. Naprawdę warto się zapoznać z powyższym tytułem.

Nanami | 2014-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Bardzo dobra książka. O większości przedstawionych w niej historii nighdy wcześniej nie słyszałam. Autor wyjaśnia każdą historię bardzo dokładnie, opisuje różne hipotezy i domysły, a wszystko to robi w bardzo ciekawy sposób. Jedyną wadą opisanej pozycji, którą zauważam to to, że przedstawionych zagadek jest tylko 10, chciałabym znacznie więcej. Na pewno sięgnę po inne książki tego autora.

tsantsara | 2017-09-27
Przeczytana: 25 września 2017

Choć autor w zasadzie nie objawia żadnych nowych badań czy rewelacji dotyczących zagadek polskiej historii, tytuł jest wartościową lekturą. Z kilku powodów. Po pierwsze wykład prowadzony jest po trosze gawędziarskim tonem, w formie dedukcyjnego dochodzenia do najbardziej prawdopodobnej wersji, wykluczając lub pokazując słabości innych. Czyta się znakomicie. Po drugie nie są to powszechnie znane, choć ważne historie, często je znamy, ale w skrócie, nieświadomi wszelkich wątpliwości, jakie się z nimi wiążą. Więc warto je sobie przypomnieć i szerzej poznać. Autor daje czytelnikowi możliwość, by wyrobił sobie własne zdanie, choć wyraźnie preferuje pewne wyjaśnienia. Trzeba też przyznać, że dzięki temu dyskursywnemu sposobowi opowiadania nieźle się to wszystko zapamiętuje.

A o jakie zagadki chodzi? Pozbierane zostały z 10 wieków polskiej historii, w układzie chronologicznym, ale na 10, dwie właściwie nie mają nic wspólnego z Polską, więc tytuł nie odzwierciedla treści w pełni. Te dwa...

Mateusz | 2019-04-24
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Trochę mylny tytuł, co nie zmienia faktu, że książka jest przyjemna w odbiorze. Nie wszystkie "tajemnice" są nasze, polskie, ale trudno - wybaczam. I nie wszystkie są ciekawe. Nie wiem czym kierował się autor wybierając te a nie inne, ale ogólnie książka na plus. A na pewno taki, że książki tego rodzaju poza walorami edukacyjnymi, zachęcają do poznawania historii. Przynajmniej ja tak mam.

Spursmaniak | 2016-11-11

Niniejszy zbiorek to dziesięć esejów o tajemniczych zagadkach historii Polski, i nie tylko. Wszystkie łączy sensacyjny charakter i choć opowiadają o historii przez małe "h", odegrały znaczącą rolę w naszych dziejach, a ich skutki są odczuwalne i wspominane do dziś.Obejmuje okres od czasów najdawniejszych - Tajemnica śmierci biskupa, po czasy prawie współczesne - Generał Zagórski będzie milczał. Jej niewątpliwą zaletą jest sposób przekazu. Nie dość, że autor dysponuje świetnym stylem, to jeszcze posiada nieprzeciętne poczucie humoru. O historii opowiada tak, jak się ona działa, kiedy nie była jeszcze historią, a życiem codziennym. Nie brak tu więc żywej akcji, paradoksów oraz zabawnych momentów. Książka idealna dla tropicieli historii.

bori1991 | 2019-03-18
Przeczytana: 18 marca 2019

Autor w przestępny sposób opisuje zagadki, które pojawiają się w historii i nadal nie są rozwiązane. Książka jest godna polecania dla samych historyków, jak również dla tych co mają zacięcie detektywistyczne.

bloodymaarta | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Przedstawione "zagadki" może i ciekawe lecz źle opisane. Powinny wciągać a raczej nudzą.

Marcin | 2019-04-19
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane