Sidła Strachu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nowa seria kryminalna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Skrzat
Sidła, strach

Tajemnicza śmierć kobiety. Czy to tylko nieszczęśliwy wypadek, samobójstwo, a może dokładnie zaplanowane morderstwo? Z pozoru łatwa, rutynowa sprawa gmatwa się, gdy dociekliwy prokurator Andrzej Dolecki przystępuje do rozwikłania kryminalnej zagadki. Niesamowita sieć intryg. Mroczna tajemnica z przeszłości. Klasyczny kryminał Ewy Ostrowskiej z okresu PRL-u w mistrzowskim stylu. Na podstawie powieści "Sidła strachu" został nakręcony dwunasty odcinek serii kryminalnej "07 zgłoś się" pod tytułem "Ścigany przez samego siebie".

korcia | 2013-06-10
Przeczytana: 08 czerwca 2013

"Sidła strachu" to kryminał, którego akcja została umieszczona w czasach PRL-u.

Maria Jagodzińska ma męża tyrana, który nie dba o nią, nie szanuje i traktuje jak dziewczynkę na posyłki. Maria wielokrotnie w ciągu dnia musi biegać do sklepu, by spełniać spożywcze zachcianki męża. Sama nie domaga na zdrowiu, ale nie śmie się skarżyć, nie wspomina nikomu o własnych dolegliwościach. Za to jej mąż uskarża się na całe mnóstwo chorób, które nie pozwalają mu wieść normalnego życia. Henryk Jagodziński odizolował się od świata, spędza całe dnie w domu. Zrezygnował z pracy zawodowej, która była dla niego zbyt dużym ciężarem. Niechęć do świata zewnętrznego tłumaczy złymi doświadczeniami z czasu wojny, która to miała się bardzo źle odbić na jego zdrowiu psychicznym i fizycznym. Pewnego dnia Maria w trakcie poprawiania zasłonki wylatuje przez okno. Upadek z trzeciego piętra kończy się tragicznie. Czy mógł to być nieszczęśliwy przypadek? Sprawie tej będzie musiał się przyjrzeć młody prokurator...

gwiazdka | 2012-12-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Kobieta wypada przez okno podczas wieszania firan. Wszystko wskazuje na wypadek, jednak oficerowi wtedy jeszcze milicji, jeden mały drobiazg nie daje spokoju dlatego postanawia przyjrzeć się bliżej zmarłej oraz jej mężowi. Powoli wyłania się prawda zupełnie różna od pozorów stwarzanych na użytek znajomych i sąsiadów. Po raz kolejny okazuje się, że od prawdy można uciekać czasem nawet długo, jednak dojdzie do takiego dnia, że ona nas dogoni i postawi do konfrontacji.
Jeden z lepszych kryminałów, jaki ostatnio czytałam. Od książki trudno się oderwać, czyta się na zasadzie: jeszcze jeden rozdział, jeszcze jeden. Ogólnie jednak lektura okazała się dla mnie przewidywalna.

emmato | 2014-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2014

Jak zwykle doskonały kryminał Pani Ostrowskiej. Wart polecenia. Szybka akcja, zero nudy, trzyma w napięciu. Morderstwo żony głównego bohatera, dokonane przez niego samego, doprowadza do poznania jego prawdziwej osoby, a nie człowieka pod którego od czasów wojny się podszywa.

michasia | 2015-03-15
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2015

Powieść w stylu klasycznego kryminału, gdzie niewiadomą stanowi motyw popełnienia zbrodni, a nie podejrzany. Dla mnie interesujące są postacie prokuratora i jego zastępcy oraz sympatycznej starszej pani, zabawne dialogi z ich udziałem.

Tomek | 2016-11-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 03 listopada 2016

Większość czytelników, będzie kojarzyć Ewę Ostrowską z książkami dla młodzieży. W jej dorobku literackim można także znaleźć kilka kryminałów czy thrillerów. Jedną z powieści należących do wspomnianego gatunku jest kryminał zatytułowany „Sidła strachu”. Wspomnieć należy, że książka ta pierwotnie ukazała się pt. "Ścigany przez samego siebie”.

Fabuła powieści nie jest zbyt skomplikowana, rozgrywa się w czasach tzw. głębokiego PRLu- i opowiada o wyjaśnianiu okoliczności śmierci tragicznie zmarłej Marii Jagodzińskiej. Fakty związane z tym zdarzeniem musi ustalić i połączyć w całość młody prokurator Andrzej Dolecki. Tylko dzięki jego przenikliwości czytelnik będzie mógł dowiedzieć się, czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy może zaplanowane z zimną krwią morderstwo?

„Sidła strachu” zaliczyłbym zdecydowanie do powieści kryminalnych, o których można śmiało stwierdzić, że jest to literatura „starej daty”. Kiedy posługuję się takim stwierdzeniem, wcale nie mam na myśli czasu w jakim...

Martusia67 | 2012-07-04
Przeczytana: czerwiec 2012

Na podstawie tej książki został nakręcony jeden z odcinków
serialu ,,07 zgłoś się". Ten szczegół najbardziej mnie zainteresował gdy przeglądałam różne pozycje w bibliotece. Postanowiłam wziąć książkę do domu, nie wiedząc jeszcze czy ją przeczytam. Muszę przyznac, że zaskoczyła mnie ta historia. Rozpoczynając, nie byłam pewna czy dotrwam do końca. Postanowiłam jednak poczekać na rozwój akcji. Przeczytałam ją w ciągu dwóch dni, pomimo ropiejącego oka i podejrzenia zapalenia spojówek

Gośka | 2015-10-19
Przeczytana: 02 października 2015

Życie Marii Jagodzińskiej to koszmar. Mąż, wiecznie niezadowolony tyran, sprawia, że kobieta jest wykończona psychicznie. Jej smutne życie kończy się pewnego dnia podczas zakładania zasłon, kiedy to Maria wypada przez okno i ginie na miejscu. Sprawa wygląda na oczywistą, jednak młody prokurator Andrzej Dolecki wzbrania się przed podpisaniem protokołu wypadku. Coś mu w tej sprawie nie pasuje. W wyniku jego dociekliwości wychodzą na jaw coraz ciekawsze fakty dotyczące otoczenia ofiary.

"Sidła strachu" ma pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie dość przeciętnego kryminału o banalnej fabule. Spieszę jednak donieść, iż tak nie jest. Lekkie pióro autorki sprawia, że książka bardzo wciąga. Poznając los Marii i historię jej męża, próbując dociec motywów zdarzenia, coraz bardziej zanurzamy się w całej opowieści. Główny bohater budzi sympatię swoją nieporadnością i dociekliwością. Andrzej jest miły, spokojny, pełen samokrytycyzmu. Posiada analityczny umysł, który potrafi wyodrębnić ze sprawy...

Zuzanna | 2013-04-11
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Czasy powojennej Polski. Autorka zaprasza nas do swojej powieści krótkimi wprowadzeniami od strony ofiary i młodego, początkującego prokuratora (prowadzącego zupełnie przez przypadek, ale za to w jakim stylu śledztwo). Bardzo odpowiadał mi w tej książce przekrój przez społeczeństwo, lubię historię i z przyjemnością wczytywałam się w klimat jaki wtedy panował. Jedynym minusem było dla mnie lekkie przerysowanie postaci. Każdy z ważniejszych bohaterów "ciągnął w jednym kierunku" (albo zbyt opiekuńcza, albo zbyt piękną, albo zbyt strachliwy). Z jednej strony ułatwiało działanie głównego bohatera-prokuratora, z drugiej odbierało trochę realizm powieści.

RAVEN | 2011-03-29

Przy wieszaniu firan kobieta wypada z okna w bloku, ginie na miejscu... Tak to się zaczyna. Na pozór nieszczęśliwy wypadek, ale czy na pewno? Jedno, co wiem, to NA PEWNO warto przeczytać :)

Książka bardzo mi się podobała, świetnie się ją czytało, wciągała. Utrzymana w atmosferze PRL-u. Daje się go wyczuć już chociażby w opisie mieszkania głównych bohaterów czy też ich stylu życia. Pan Prokurator Andrzej - barwna postać, swoją dociekliwością rozwiązuje zagadkę śmierci kobiety i na prawdę warto wraz z nim dojść do sedna tej sprawy...

dorota | 2011-09-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2011

Zapewne wielu zna te historie na podstawie ktorej nakrecono jeden z najlepszych odcinkow 07 Zglos Sie ,ksiazke posiadam od wielu lat,ale teraz przeczytalam ja po raz kolejny,niewielkiej objetosci broszura ktora pochlonelam w jeden wieczor ,bo tez trudno bylo sie od niej oderwac.Szukam kolejnych pozycji tej autorki.