Wojna futbolowa

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu

Inne wydania

Jedna z książek Ryszarda Kapuścińskiego, polskiego korespondenta prasowego w Afryce i Ameryce Łacińskiej w latach 60. XX w. Wydana w 1978 roku. W książce zawarte są liczne historie z życia dziennikarza podróżującego po najbardziej niebezpiecznych miejscach w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Z lektury możemy dowiedzieć się o wielu faktach i wydarzeniach w takich krajach jak m.in. Kongo, Kenia,...

W książce zawarte są liczne historie z życia dziennikarza podróżującego po najbardziej niebezpiecznych miejscach w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Z lektury możemy dowiedzieć się o wielu faktach i wydarzeniach w takich krajach jak m.in. Kongo, Kenia, Nigeria.

Tytułowa wojna futbolowa wybucha pomiędzy Hondurasem a Salwadorem pośrednio w wyniku meczu piłkarskiego pomiędzy reprezentacjami piłkarskimi obu krajów.

źródło opisu: Wydawnictwo Agora, 2008

gwiazdka | 2015-09-05
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 września 2015

Nie przeczytałam w życiu za wielu reportaży więc nie umiem ocenić, czy „Wojna futbolowa" jest złym czy dobrym, ale jako książka jest rewelacyjna. Czyta się lekko i z ogromną przyjemnością, chociaż tematyka nie zawsze jest miła i sympatyczna. Poza tym książka rozbudza wielką ciekawość świata. Lekkość pióra Kapuścińskiego jest godna pozazdroszczenia, a w „Wojnie futbolowej" widoczne to jest w stopniu doskonałym.

Dla mnie to najlepszy Kapuściński.

m_ght97 | 2015-12-10
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Patrząc na inne utwory Kapuścińskiego, ta książka, w porównaniu wydaje się interesująca, znakomita. Niektórzy uznają "Wojnę..." za najważniejszą czy najlepszą tegoż autora, zachwycają się nią; ja wiedziałem już przed wzięciem jej do ręki, że czas który z nią spędzę nie będzie zmarnowany, jak też się stało. Mimo że nie przedstawia jak inne historii dziejącej się w jednym miejscu-państwie jak na przykład w "Cesarzu" lub jednym większym obszarze, jak rozpadający się Związek Radziecki na kartkach "Imperium", a autor przedstawia następująco różne państwa, nie tylko teren tytułowej wojny, lecz wiele miejsc na kontynencie afrykańskim; nie umniejsza to wszystko wielkości narracji i kunsztu reportażysty. Książka jest napisana jakby była wciąż w drodze, staje się coraz bardziej dynamiczna, czego nie można by osiągnąć, gdyby reportaże z niej wydać oddzielnie, przykładowo w dwóch częściach. Nie będę rozwodzić się nad fabułą, czym co zawarł Kapuściński. Tak jak w pozostałych dziełach opis...

Monika | 2010-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2010

Kapuściński nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Jego książki są minimum bardzo dobre, często wybitne. W "Wojnie futbolowej" odwiedzamy wiele państw afrykańskich, Amerykę Łacińską, Syrię, Cypr.
Dla mnie absolutne hity tej książki to:
1. Spotkanie z palestyńskim żołnierzem w walonkach
2. Mentalność Afrykanerów w RPA
3. Podejście do butów żołnierza honduraskiego
Morał: POLSKA JEST RAJEM.

Krzysiek | 2010-12-27
Na półkach: Reportaże, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2010

Ryszard Kapuściński posiadał olbrzymi talent do opisywania otoczenia w którym się znajdował. Czytając tytułową "wojnę futbolową" czuje się wszystkimi zmysłami to, co czuł autor gdy uczestniczył jako obserwator w wojnie między Hondurasem a Salwadorem.

Czemu jest to książka warta czasu poświęconego na jej przeczytanie - w końcu książek o wojnie jest aż tyle? Myślę, że zwyczajnie przedstawiona jest w niej ludzka mentalność obywateli krajów trzeciego świata, którzy nawet nie są świadomi o co walczą i co kieruje rządami, które do wojny prowadzą.

I gorzkie i prawdziwe są słowa, że "małe kraje trzeciego, czwartego i dalszego światów mają szanse wzbudzić żywsze zainteresowanie dopiero wówczas, kiedy zdecydują się na przelew krwi".

"Wojna futbolowa" między innymi o tym opowiada.

Adrian | 2011-09-14
Przeczytana: 14 września 2011

Czytelnik, który pobieżnie przejrzał "Wojnę futbolową", mógłby z pewnym zdziwieniem stwierdzić, że ta książka jest antologią luźno (lub wcale) powiązanych reportaży z wielu wydarzeń politycznych zarówno na kontynencie afrykańskim, jak i amerykańskim. Tytułowa wojna futbolowa, czyli konflikt zbrojny pomiędzy Salwadorem i Hondurasem, stanowi tylko jeden rozdział w tym jakże ważnym dziele.

Kapuściński przeniósł reportaż na zupełnie inny wymiar; pokazał, że kluczem do odpowiedniego opisania jakiegoś wydarzenia jest właściwa relacja z człowiekiem, przyglądanie się z pozoru nieistotnym szczegółom i przede wszystkim nadawanie reportażowi charakteru literackiego.

U Kapuścińskiego, zapomniani przez świat ludzie odzyskują głos, nadają sens wojnie, ponieważ pragną odzyskać swoją wolność. Zadaniem reportera jest być zawsze tam, gdzie piszą historię, a te miejsca najczęściej są również najbardziej niebezpieczne. Pomimo strachu i lęku, na przekór rozumowi, Kapuściński w „Wojnie futbolowej”...

Grzegorz | 2014-08-19

Mój pierwszy kontakt z Kapuścińskim to właśnie słynna Wojna futbolowa, a dokładniej jej fragment, kawałek rozdziału pt. Płonące bariery. Przeczytałem go kiedyś, kiedyś, jeszcze w gimnazjum. Pamiętam do dzisiaj, jak nudziłem się na języku polskim (robiliśmy jakieś bzdury) i wolałem czytać sobie podręcznik, w którym czasem znajdowało się coś ciekawego. No i znalazłem, a był to właśnie rzeczony tekst.

Zafascynował mnie, chyba ze względu na świadomość iż jest to literatura faktu, iż wydarzyło się to naprawdę. Swoje zrobił niezwykle sugestywny język, w jakim bohater opowiedział swoją przygodę. Opisy tego, jak reporter zatrzymywał się przy kolejnych barierach, jak otrzymał uderzenie i poczuł pistolet maszynowy wycelowany w brzuch, jak zaryzykował i ostatnią barierę po prostu staranował zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Niezwykle zostało to przedstawione. Sugestywnie, plastycznie. Siedząc w szkolnej sali czułem autentyczne przerażanie i adrenalinę, ten straszny rodzaj stresu...

Mateusz | 2013-09-15
Przeczytana: 14 września 2013

Moja pierwsza książka Ryszarda Kapuścińskiego jaką przeczytałem i sądzę, że nie ostatnia. Utwór ten czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Można ją polecić każdemu, kto interesuje się polityką i historią, ale nie tylko.

Przeraził mnie w niej ogrom informacji, które tam były. Nazwiska, państwa, daty, w tym wszystkim naprawdę nietrudno jest się pogubić. Jednak książka jest napisana takim stylem, że czasem miałem wrażenie, że czytam naprawdę dobrą powieść, a nie wydarzenia prawdziwe, które autorowi się przytrafiły.

Piotr Kadysz | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Ryszard Kapuściński tworzy książki z pasją. Można w nich znaleźć całe zaplecze emocjonalne artysty, jego przemyślenia i drobne filozofie. Wojna futbolowa to zbiór reportaży o Afryce, oraz fragmenty nigdy nienapisanej książki Kapuścińskiego, w których opowiada o swoich przeżyciach i spotkaniach, które gdyby nie czyste szczęście, mogły skończyć się śmiercią. Jest napisana z wielkim rozmachem, jak wszystkie jego dzieła, a styl w jakim autor tworzy, sprawia wrażenie bardziej opowiadania, niż nudnego reportażu. Ale to jest właśnie kwintesencją jego sposobu pisania. Wytworne słowa, wzniosłe metafory i fakty ba temat życia i świata.

lavendova | 2015-09-21
Przeczytana: 20 września 2015

"Cesarz reportażu" skłamał.

"Wojna futbolowa" jest drugą po "Hebanie" książką Ryszarda Kapuścińskiego, po którą sięgnęłam oczywiście trwając w oczarowaniu i zachwycie pierwszą lekturą. Czytając dzieła pana Ryszarda nachodzą człowieka myśli typu: "mój Boże, jakże cudownie byłoby potrafić pisać w ten właśnie sposób" i nie ma w tym krztyny przesady. Sposób pisania Autora jest przede wszystkim niezwykle sugestywny, lektura nie nuży ani nie dłuży się, bo oto proszę Państwa mamy przed sobą coś, co napisał "cesarz reportażu". Ale czy rzeczywiście? Podejrzewam, że Kapuściński chciał wzbudzić w czytelnikach ciekawość świata, co mu się udało. We mnie aż za bardzo. Zaciekawiona jego przygodami zaczęłam wertować inne źródła opowiadające o opisanych przez pisarza zdarzeniach. I niestety magia "cesarza" nieco prysła, ponieważ wyszło na jaw, że Kapuściński w kilku przypadkach nagiął fakty lub zupełnie je zmyślił. A ja głupia myślałam, że biorę do ręki poważne dzieła, które czarno na białym,...

hiliko | 2011-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2011

Ryszard Kapuściński to autor, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Był znanym polskim reportażystą, publicystą, fotografem i poetą. Zyskał wielką popularność, nie tylko w Polsce - jego dzieła są tłumaczone na całym świecie. Pisarz otrzymał wiele ważnych nagród, a przy tym kilka tytułów doktora honoris causa. Jest postacią wręcz wybitną.
Tytułowa wojna futbolowa to konflikt zbrojny między Salwadorem a Hondurasem - państwami leżącymi w Ameryce Środkowej.
,,Wojna futbolowa" to zbiór reportaży z Ameryki Południowej oraz Afryki. Ryszard Kapuściński, wówczas pracownik magazynu ,,Polityka" udaje się do Afryki, aby korespondować w czarnej Afryce. Po pewnym czasie zakłada placówkę PAP (Polska Agencja Prasowa). Autor znajduje się w samym środku najważniejszych wydarzeń. Sceneria dzieła zmienia się niepostrzeżenie - raz jesteśmy w Tanganice, za chwilę w Azji Mniejszej, w Nigerii...

CAŁOŚĆ TUTAJ -> http://hiliko.blogspot.com/2011/11/ryszard-kapuscinski-wojna-futbolowa.html