Wojna futbolowa

Wydawnictwo: Agora SA
7,34 (1931 ocen i 68 opinii) Zobacz oceny
literatura faktu

Jedna z książek Ryszarda Kapuścińskiego, polskiego korespondenta prasowego w Afryce i Ameryce Łacińskiej w latach 60. XX w. Wydana w 1978 roku. W książce zawarte są liczne historie z życia dziennikarza podróżującego po najbardziej niebezpiecznych miejscach w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Z lektury możemy dowiedzieć się o wielu faktach i wydarzeniach w takich krajach jak m.in. Kongo, Kenia,...

W książce zawarte są liczne historie z życia dziennikarza podróżującego po najbardziej niebezpiecznych miejscach w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Z lektury możemy dowiedzieć się o wielu faktach i wydarzeniach w takich krajach jak m.in. Kongo, Kenia, Nigeria.

Tytułowa wojna futbolowa wybucha pomiędzy Hondurasem a Salwadorem pośrednio w wyniku meczu piłkarskiego pomiędzy reprezentacjami piłkarskimi obu krajów.

źródło opisu: Wydawnictwo Agora, 2008

gwiazdka | 2015-09-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 05 września 2015

Nie przeczytałam w życiu za wielu reportaży więc nie umiem ocenić, czy „Wojna futbolowa" jest złym czy dobrym, ale jako książka jest rewelacyjna. Czyta się lekko i z ogromną przyjemnością, chociaż tematyka nie zawsze jest miła i sympatyczna. Poza tym książka rozbudza wielką ciekawość świata. Lekkość pióra Kapuścińskiego jest godna pozazdroszczenia, a w „Wojnie futbolowej" widoczne to jest w stopniu doskonałym.

Dla mnie to najlepszy Kapuściński.

Monika | 2010-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2010

Kapuściński nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Jego książki są minimum bardzo dobre, często wybitne. W "Wojnie futbolowej" odwiedzamy wiele państw afrykańskich, Amerykę Łacińską, Syrię, Cypr.
Dla mnie absolutne hity tej książki to:
1. Spotkanie z palestyńskim żołnierzem w walonkach
2. Mentalność Afrykanerów w RPA
3. Podejście do butów żołnierza honduraskiego
Morał: POLSKA JEST RAJEM.

m_ght97 | 2015-12-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Patrząc na inne utwory Kapuścińskiego, ta książka, w porównaniu wydaje się interesująca, znakomita. Niektórzy uznają "Wojnę..." za najważniejszą czy najlepszą tegoż autora, zachwycają się nią; ja wiedziałem już przed wzięciem jej do ręki, że czas który z nią spędzę nie będzie zmarnowany, jak też się stało. Mimo że nie przedstawia jak inne historii dziejącej się w jednym miejscu-państwie jak na przykład w "Cesarzu" lub jednym większym obszarze, jak rozpadający się Związek Radziecki na kartkach "Imperium", a autor przedstawia następująco różne państwa, nie tylko teren tytułowej wojny, lecz wiele miejsc na kontynencie afrykańskim; nie umniejsza to wszystko wielkości narracji i kunsztu reportażysty. Książka jest napisana jakby była wciąż w drodze, staje się coraz bardziej dynamiczna, czego nie można by osiągnąć, gdyby reportaże z niej wydać oddzielnie, przykładowo w dwóch częściach. Nie będę rozwodzić się nad fabułą, czym co zawarł Kapuściński. Tak jak w pozostałych dziełach opis...

Roman Dłużniewski | 2016-12-06

Ponieważ nie wiem, co w tej książce jest prawdą a co wymysłem autora, trudno mi wystawić wyższą ocenę. A futbol był tylko pretekstem do wojny Hondurasu z Salwadorem.

Krzysiek | 2010-12-27
Na półkach: Reportaże, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2010

Ryszard Kapuściński posiadał olbrzymi talent do opisywania otoczenia w którym się znajdował. Czytając tytułową "wojnę futbolową" czuje się wszystkimi zmysłami to, co czuł autor gdy uczestniczył jako obserwator w wojnie między Hondurasem a Salwadorem.

Czemu jest to książka warta czasu poświęconego na jej przeczytanie - w końcu książek o wojnie jest aż tyle? Myślę, że zwyczajnie przedstawiona jest w niej ludzka mentalność obywateli krajów trzeciego świata, którzy nawet nie są świadomi o co walczą i co kieruje rządami, które do wojny prowadzą.

I gorzkie i prawdziwe są słowa, że "małe kraje trzeciego, czwartego i dalszego światów mają szanse wzbudzić żywsze zainteresowanie dopiero wówczas, kiedy zdecydują się na przelew krwi".

"Wojna futbolowa" między innymi o tym opowiada.

Adrian | 2011-09-14
Przeczytana: 14 września 2011

Czytelnik, który pobieżnie przejrzał "Wojnę futbolową", mógłby z pewnym zdziwieniem stwierdzić, że ta książka jest antologią luźno (lub wcale) powiązanych reportaży z wielu wydarzeń politycznych zarówno na kontynencie afrykańskim, jak i amerykańskim. Tytułowa wojna futbolowa, czyli konflikt zbrojny pomiędzy Salwadorem i Hondurasem, stanowi tylko jeden rozdział w tym jakże ważnym dziele.

Kapuściński przeniósł reportaż na zupełnie inny wymiar; pokazał, że kluczem do odpowiedniego opisania jakiegoś wydarzenia jest właściwa relacja z człowiekiem, przyglądanie się z pozoru nieistotnym szczegółom i przede wszystkim nadawanie reportażowi charakteru literackiego.

U Kapuścińskiego, zapomniani przez świat ludzie odzyskują głos, nadają sens wojnie, ponieważ pragną odzyskać swoją wolność. Zadaniem reportera jest być zawsze tam, gdzie piszą historię, a te miejsca najczęściej są również najbardziej niebezpieczne. Pomimo strachu i lęku, na przekór rozumowi, Kapuściński w „Wojnie futbolowej”...

zakopane | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Książkę da się czytać od 180 strony, kiedy to autor opuszcza Afrykę. To co wcześniej zasługuje na 1/10, tragiczny styl, pourywane wątki, zero refleksji.
Po 180 stronie, czytamy zupełnie inną książkę.
Bardzo dobry rozdział o Uzbekistanie.

Grzegorz | 2014-08-19

Mój pierwszy kontakt z Kapuścińskim to właśnie słynna Wojna futbolowa, a dokładniej jej fragment, kawałek rozdziału pt. Płonące bariery. Przeczytałem go kiedyś, kiedyś, jeszcze w gimnazjum. Pamiętam do dzisiaj, jak nudziłem się na języku polskim (robiliśmy jakieś bzdury) i wolałem czytać sobie podręcznik, w którym czasem znajdowało się coś ciekawego. No i znalazłem, a był to właśnie rzeczony tekst.

Zafascynował mnie, chyba ze względu na świadomość iż jest to literatura faktu, iż wydarzyło się to naprawdę. Swoje zrobił niezwykle sugestywny język, w jakim bohater opowiedział swoją przygodę. Opisy tego, jak reporter zatrzymywał się przy kolejnych barierach, jak otrzymał uderzenie i poczuł pistolet maszynowy wycelowany w brzuch, jak zaryzykował i ostatnią barierę po prostu staranował zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Niezwykle zostało to przedstawione. Sugestywnie, plastycznie. Siedząc w szkolnej sali czułem autentyczne przerażanie i adrenalinę, ten straszny rodzaj stresu...

Natalia | 2018-08-30

Jest to moje kolejne spotkanie z Kapuścińskim i kolejne bardzo udane. Wojna futbolowa mnie niezwykle wciągnęła.Pomysł autora na połączenie krótkich reportaży z wielu krajów w jednej książce był bardzo dobrym strzałem . Wojna futbolowa to kolejny bardzo malowniczy i działający na wyobraźnie reportaż wprowadzający czytelnika w wir wydarzeń w państwach amerykańskich i afrykańskich. Czytelnik wraz z bohaterami przemieszcza się jeepem,wędruje po dżungli wraz z rebeliantami i bierze udział w wojnie. Nie ma chwili wytchnienia ani nudy,Kapuściński nieustannie trzyma w napięciu ,a gdy tylko akcja zwalnia,oznacza to ni mniej ni więcej tak zwaną ciszę przed burzą .

Mateusz | 2013-09-15
Przeczytana: 14 września 2013

Moja pierwsza książka Ryszarda Kapuścińskiego jaką przeczytałem i sądzę, że nie ostatnia. Utwór ten czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Można ją polecić każdemu, kto interesuje się polityką i historią, ale nie tylko.

Przeraził mnie w niej ogrom informacji, które tam były. Nazwiska, państwa, daty, w tym wszystkim naprawdę nietrudno jest się pogubić. Jednak książka jest napisana takim stylem, że czasem miałem wrażenie, że czytam naprawdę dobrą powieść, a nie wydarzenia prawdziwe, które autorowi się przytrafiły.