Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka

Okładka książki Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka Władysław Bartoszewski, Michał Komar
Okładka książki Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka
Władysław BartoszewskiMichał Komar Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Świat Książki
2006-01-01
2006-01-01
wywiad rozmowa życie

Czekam na ekranizację tej książki, bo jest naprawdę wartościowa. Postać Władysława Bartoszewskiego jest inspirująca

jak dla około 30letniego czytelnika, dla mnie pozycja dość egzotyczna, momentami poruszająca. ogólnie nie wiem, skąd autor wytrzasnął sobie takie miłe, inteligenckie środowisko, jeszcze warszawskie, no ogólnie trochę zazdro. nie żebym miała ochotę dorastać podczas wojny, późniejsze czasy też chyba nie do końca pod sielską reklamę wymarzonego żywota, ale jednak momentami pojawia się atmosfera Polski bardziej zróżnicowanej, mniej podzielonej, właśnie nawet trochę myślącej. może zwykła mitomania, może przeminęło z wiatrem, ale ogólnie klimat jest. lektura momentami przyjemna, mimo ogromu wiadomości, i też raczej po stronie tych bardziej przystępnych językowo. mocno wspominkowy klimat, nic innego z Bartoszewskim chyba nie czytałam, na razie raczej spoczko.

Historia Profesora Władysława Bartoszewskiego, jego życia i tego co przeżył.

Historia Profesora Władysława Bartoszewskiego, jego życia i tego co przeżył.

Książka ta to wywiad rzeka wybitmego dziennikarza Michała Komara z profesorem Władysławem Bartoszewskim. Rozmowa dotyczy czasów dzieciństwa, okupacji, czasu
w Auschwitz, Powstania Warszawskiego, zaangażowania z Radę Pomocy Żydom "Żegota" aż po czasy powojenne. To niezwykle ciekawa historia, gdzie przeplata się życie osobiste i zawodowe. Rozmowa jest poruszająca i warta przeczytania. To jedna z ważniejszych książek a jej treść powinna być lekcją dla dzisiejszego pokolenia.

Zawsze ciekawiła mnie postać Władysława Bartoszewskiego. Jego nazwisko często wpadało mi w ucho. Nadszedł dzień, że nareszcie poznałam go bliżej, dzięki książce "Wywiad rzeka".
Był to człowiek nieprzeciętny, o niewątpliwie wielkiej mądrości w każdym tego słowa znaczeniu. Bardzo oczytany, był wręcz entuzjastycznym pożeraczem książek, którym poświęcał cały swój wolny czas, rezygnując ze spotkań z kolegami, sportu czy turystyki. Już jako dziecko zaczytywał się w pismach Moliera, dziełach Fredry, jak również nie byli mu obcy: Teodor Jaske Choiński, Żeromski czy ulubiony Bolesław Prus.
Dzienniki, tygodniki - szeroki wachlarz, od socjaldemokracji do endecji.
Moje mylne przekanianie o tym, że Władysław Bartoszewski był pochodzenia żydowskiego, rozwiało się.
Pochodził on z tradycyjnej, katolickej, polskiej rodziny. Matka - urzędniczka miejska, ojciec - pracownik, później naczelnik banku. Mieszkali w Warszawie, w okolicy, w której mieszkali praktycznie sami obywatele żydowscy.
Gdy Władysław Bartoszewski miał 17 lat, przyszło najgorsze. 1 września 1939r, wczesnym rankiem spadły pierwsze bomby na część Warszawy. Następnie 6 września czołgi niemieckie dotarły do przedmieść stolicy. Od tego momentu, czyli od rozdziału drugiego, Władysław Bartoszewski opowiada o okrutnym czasie wojennym. Między innymi o oblężeniu Warszawy, rozporządzeniach wprowadzanych przez Niemców, biedzie czy o tym jak zarabiał by wspomóc rodzinę, poprzez sprzedaż damskiej bielizny. Codzienność życia podczas II wojny światowej.
Następnie droga do Oświęcimia i sam Oświęcim oraz późniejsze działalności m.in konspiracja czy Rada Pomocy Żydom.

Książka pod każdym względem idealna. Władysław Bartoszewski w wyjątkowy sposób potrafił wydobyć z pamięci swoje wspomnienia i w równie wyjątkowy sposób przekazać je swojemu rozmówcy a potem w wersji czytelniczej, nam.
Multum wiedzy, objaśnien dotyczących okresu przedwojennego jak i wojennego. Spora część książki jest też poświęcona powojennej polityce, tworzeniu się organizacji oraz powolnemu odradzaniu się ludzi i miast.
Niczym grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się powieści z przekłamana historią, naciągane fikcje dotyczące okresu II wojny światowej. Jest to godne potępienia. Warto uświadamiać się poprzez prawdę, właśnie taką jaką przedstawia bohater książki "Wywiad rzeka". Poziom i klasa z najwyższej półki. Wartość sama w sobie.

Bardzo dobry, ciekawy, pouczający i dający do myślenia wywiad. Widać, że autorzy przygotowali się do rozmowy. Profesor Bartoszewski opowiada szczegółowo i w sposób bardzo inteligentny, uchylając rąbka tajemnicy ze swojego życia. Szkoda że takie autorytety zdarzają się już coraz rzadziej.

Piękny Człowiek... Pamiętam, że po skończonej lekturze bardzo chciałam jeszcze z nim pobyć, usłyszeć jego głos... Na szczęście w necie są nagrania, artykuły. Spotkanie trwało długo jeszcze....

Władysław Bartoszewski jest bardzo interesującą osobą. Autor zamieszcza dużo wiedzy z okresu życia pana Bartoszewskiego. Ile osób cennych i wspaniałych znał. Takich ludzi/polityków obecnie już nie ma. To był ktoś.

Wywiad tak naprawdę jest autobiografią z elementami własnych opinii, przemyśleń. Imponujący życiorys więc nic dziwnego, że imponujący wywiad, choć dla fanów faktografii. Najbardziej powalająca rzecz to pamięć p. Bartoszewskiego, która potrafi przywołać nie tylko kontekst jakiegoś spotkania, jego okoliczności i treść rozmowy ale i jednocześnie, krótki biogram danej osoby.

Bardzo ciekawa książka a tak naprawdę rozmowa z autorem, który znał wiele wybitnych, ciekawych a także mniej znanych postaci. Polecam

• Biografie
  • II wojna światowa