Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka
Wydawnictwo: Świat Książki- data wydania
- 2006 (data przybliżona)
- ISBN
- 8324704418
- liczba stron
- 320
- kategoria
- biografia/autobiografia/pamiętnik
- język
- polski
- dodał
- Grzegorz Jagosz
Mądra i poruszająca lekcja człowieczeństwa. Jedyną miarą człowieka jest jego uczciwość - mawiał do Profesora jego ojciec i tą zasadą Władysław Bartoszewski kieruje się do dziś. Od zawsze ciekawy świata "pożeracz książek", wrażliwy na ludzką krzywdę, w cyklu rozmów z Michałem Komarem opowiada o całym swym długim i niezwykłym życiu, a obdarzony jest nadzwyczajną, fotograficzną wręcz...
Jedyną miarą człowieka jest jego uczciwość - mawiał do Profesora jego ojciec i tą zasadą Władysław Bartoszewski kieruje się do dziś. Od zawsze ciekawy świata "pożeracz książek", wrażliwy na ludzką krzywdę, w cyklu rozmów z Michałem Komarem opowiada o całym swym długim i niezwykłym życiu, a obdarzony jest nadzwyczajną, fotograficzną wręcz pamięcią...
Od dzieciństwa, przez pobyt w Auschwitz, konspirację, Powstanie Warszawskie, działalność w Radzie Pomocy Żydom, po czasy powojenne, w które wchodził, "mając dwadzieścia trzy lata i doświadczenie stulatka": więzienie, pracę dziennikarską, naukową i dyplomatyczną, której ukoronowaniem było stanowisko ministra spraw zagranicznych. Osobista historia Profesora, pełna zaskakujących wydarzeń i anegdot, osób sławnych i bohaterów znanych nielicznym, stapia się z ponadczasowymi refleksjami na temat naszej racji stanu, katolicyzmu, tolerancji, skomplikowanych wyborów moralnych, politycznych, ludzkich...

Dyskusje o książce
-
3574
-
716Wymienię/Sprzedam (MARZEC 2017) (zamknięty)
-
4287wymienię/sprzedam (archiwalny) (zamknięty)
Opinie czytelników (1550)
Władysław Bartoszewski od dawna jest dla mnie moralnym autorytetem i jednym z najwybitniejszych Polaków. Jego śmierć przyjęłam z wielkim smutkiem, podobnie jak moi najbliżsi.
Na szczęście profesor zostawił po sobie niezwykle bogaty dorobek, więc wciąż może żyć w świadomości czytelników.
Wywiad-rzekę przeczytałam z wielkim sentymentem, wzruszeniem i podziwem dla niezłomności moralnej oraz mądrości bohatera książki.
Bartoszewski opowiada tu przede wszystkim o swoim życiu, o rodzinie, przyjaciołach, dużo miejsca poświęcając wojnie i konspiracji.
Poznajemy ludzi godnych uwagi, których profesor uważa za prawdziwych bohaterów, których ceni i za którymi tęskni.
Szkolne autorytety, koledzy, znajomi i nieznajomi, którzy bezinteresownie ratowali cudze życie - to dla Bartoszewskiego wielcy ludzie. W oczach profesora nie trzeba być znanym pisarzem czy politykiem, by zasłużyć na miano prawdziwego patrioty.
Co ciekawe, bohater książki nie nadużywa wielkich słów, o moralnych i...
Właśnie skończyłam czytać " Wywiad rzekę" z profesorem Bartoszewskim. Wspaniale ta lektura koresponduje z dzisiejszym świętem, a profesor daje niezwykłą lekcję patriotyzmu, odwagi i skromności. Profesora podziwiam tym bardziej, że nie zatracił mimo swoich traumatycznych przeżyć, szacunku do ludzi oraz dobrego humoru, co daje się wyczuć w wywiadzie.
Lektura obowiązkowa dla każdego Polaka!
Większość recenzentów traktuje wywiad jak autobiografię Bartoszewskiego pomijając osobę autora - Michała Komara (ur. 1946), który będąc z wykształcenia doktorem nauk humanistycznych udzielał się w wielu kierunkach, a w materii wywiadów – rzek przeprowadził je m. in. z Władysławem Bartoszewskim (2 tomy, 2006 i 2008), Stefanem Mellerem (2 tomy, 2008), Krzysztofem Kozłowskim (2009) oraz Sławomirem Petelickim (2010). Chichotem historii jest fakt, że jest synem Żyda, generała Wacława Komara którego życie było niemniej, {a raczej więcej) ciekawe niż prof. Bartoszewskiego. Oba życiorysy są w pewnym sensie komplementarne w tworzeniu wizerunku Polski XX wieku i dlatego zachęcam Państwa do zajrzenia do Wikipedii i przeczytania notki o niesamowitym „figlarnym” losie gen. Komara.
Natomiast prof. Bartoszewskiego (1922 – 2015) wszyscy znamy, więc tylko przypomnę, że w czasie Wojny pracował pod...
Wspaniała lekcja historii XX wieku. Gorąco polecam.
Nie potrafię dokonać oceny tej książki ze względu na autorytet Pana Władysława Bartoszewskiego. Nie była to pozycja porywająca i też nie takie jej przeznaczenie. Czytając ją wzbogacałam, lub systematyzowałam swoją wiedzę o człowieku, który zasługuje na najwyższe zaszczyty. Wyniósł z domu wszystkie te cechy, których tak bardzo brakuje we współczesnym świecie.
Cała pozycja zawiera pytania autora i odpowiedzi Pana Bartoszewskiego. Jedynym mankamentem książki jest to, że autor nie zastosował przypisów do wypowiedzi które zawierały często wiele skrótów różnych nie zawsze znanych organizacji, lub osób. Owszem z tyłu umieścił indeksy objaśniające, ale ich wertowanie odrywało od lektury.
Książka niezwykła, momentami wstrząsająca. Profesor Bartoszewski to niesamowity człowiek, który mimo tylu niezwykle trudnych i czesto dramatycznych momentów w życiu (a może dzięki nim?) zachował niebywały optymizm, umiar i zdrowy rozsądek. Po tym co przeżył (Auschwitz, okupacja, Powstanie Warszawskie, więzienia PRL - o ironio! - te same co między innymi skazani hitlerowscy oprawcy...) aż śmiać mi się chce z narzekań jakie w około się słyszy - jak to nam w dzisiejszych czasach jest źle, w jak kiepskim jest stanie jest ten kraj itp. Prawdziwy autorytet.
Nie znałem, Pana Bartoszewskiego z tej strony.Warto przeczytać.
,,W życiu warto być przyzwoitym". Ten cytat często powtarzany przez Pana Bartoszewskiego jest chyba kwintesencją jego postawy życiowej. Wywiad z prostym w swojej uczciwości człowiekiem, dla którego prawość była jedynym wyznacznikiem miary innych ludzi. Skromność Pana Profesora jest uderzająca. Poświęcone życie w służbie dla ojczyzny w jego ustach brzmi tak banalnie i oczywiście, jakby taka postawa była jedyną możliwą. I właśnie w tym tkwi wielkość Pana Bartoszewskiego - dla niego taka postawa była jedyną możliwą. Lekcja odwagi, moralności, porządności i miłości.
Dziękuję Panie Profesorze.
Książka którą należy i trzeba przeczytać , uczy patriotyzmu, profesor Bartoszewski - Wielki Człowiek.
Przyznam, że po książkę sięgnąłem dopiero teraz, kiedy dowiedziałem się o śmierci Władysława Bartoszewskiego. Smutne to, iż mimo tego ,że jego osoba zawsze wzbudzała moje zainteresowanie i sympatię, to jakoś nie znalazłem wcześniej czasu przystanąć i posłuchać jego historii. No ale koniec końców stało się i z polecenia kolegi sięgnąłem po ten wywiad rzekę. Czyta się to rewelacyjnie. Pan Profesor miał dar opowiadania, a że jego życiorys jest bardzo bogaty, to z zaciekawieniem słuch się tego co ma do powiedzenia sam zainteresowany na temat swojego życia. Towarzysząc Władysławowi Bartoszewskiemu mamy jednocześnie okazję śledzić niemały kawałek współczesnej historii Polski począwszy o d II-ej wojny, aż po czasy współczesne. Jakżeż inaczej poznaje się tą historię z perspektywy jednostki, a nie z książki do historii. Książka ta utwierdziła mnie w przekonaniu, że odszedł od nas człowiek wartościowy, dobry i ciekawy, o mocnej konstrukcji moralnej. Zdecydowanie warto poznać tą pozycję.
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Cytaty z książki
-
W dzieciństwie słyszałem od ojca, że podstawowym kryterium oceny człowieka jest jego uczciwość, nie... więcej Władysław Bartoszewski – Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka
-
Dla mnie patriotyzm jest wartością. To znaczy czymś pozytywnym. Postawą wolną od demagogicznych podn... więcej Michał Komar – Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka
Inne książki autora
-
Kronika wydarzeń w Warszawie 1939 - 1949
Władysław Bartoszewski, Leszek Moczulski, Bogdan Brzeziński