O co nas pytają wielcy filozofowie. Trzy serie

Wydawnictwo: Znak
filozofia, Kołakowski
filozofia i etyka
jusola

Wykłady prof. Kołakowskiego, pierwotnie telewizyjne, są esejami poświęconymi wybranym mistrzom filozofii. Każdy z nich prezentuje tak koncepcję filozoficzną, by wyłoniło się z niej najważniejsze pytanie o człowieka, świat wartości, Boga..

książek: 1931
Wojciech Gołębiewski | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Pierwsze kroki w filozofii stawiałem czytając te felietony w Tygodniku Powszechnym. Istota zagadnienia przedstawiana, za każdym razem, w trzech retorycznych pytaniach skłoniła mnie do starań, by się stać miłośnikiem Sofii /mądrości.

Aneta | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Mini-wykłady profesora Leszka Kołakowskiego na temat najważniejszych filozofów. Jak zaznaczył sam autor, nie jest to kompendium wiedzy, ale moim zdaniem to minimum, które każdy wykształcony humanista powinien znać. Napisane prosto, bez filozoficznych czy retorycznych popisów, sprawa, że czyta się przyjemnie, a w głowie zostaje dużo. Pytania, które sformułowane są na końcu każdego rozdzialiku pozwalają się zastanowić nad wieloma kwestiami, a nawet pobawić się w filozofów. Przecież każdy z nas, takie pytania zadaje sobie codziennie.
Warto znać, warto przeczytać, warto wiedzieć. Polecam.

Maciek | 2014-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Jest to krótka charakterystyka najważniejszych filozofów, skierowana do czytelników, którzy dopiero zaczynają przygodę z filozofią.
Książka popularyzatorska, napisana językiem archaicznym, pełnym niepotrzebnych ozdobników - zwłaszcza pierwsza jej połowa, traktująca o filozofii starożytnej i scholastycznej. Pisząc o filozofii nowożytnej, zwłaszcza dwudziestowiecznej, Kołakowski jest już bardziej precyzyjny i mniej ceremonialny.

MsSurrealist | 2010-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2010

"O co nas pytają..." jest świetnym mini-kompendium wiedzy o filozofii zarówno dla zainteresowanych, jak i dla laików. Jednak pewnym zniechęceniem może być język, jakim jest pisana. Erudycja Kołakowskiego może przerażać osoby niewyrobione i nieobeznane z filozofią. Mimo wszystko, przebrnięcie przez tą książkę daje poczucie spełnienia i wiedzę, z którą nie sposób spotkać się w szkole. Brakowało mi tylko Sartra w tych wywodach, ale cóż... Co kto lubi.

Maatt | 2012-07-08

Był pewnie filozof w Krakowie,
Co się uważnie przyglądał krowie.
Pukali się w głowę różni ludziska,
Gdy patrzyli na niego z bliska,
A on leżał wesoło z krową w rowie.

Prez | 2018-01-07
Przeczytana: 2001 rok

Nie wszystkie wykłady na tym samym poziomie, ale generalnie wspaniałe ćwiczenie dla umysłu.

Fox Mulder | 2011-08-03
Na półkach: Przeczytane, Filozofia, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Obowiązkowe wprowadzenie dla każdego, kto zmierzając się z filozofią, chce mieć ogląd na podstawowe problemy dręczące myślicieli od zarania świata. Trzeba też pamiętać, że jest to "wybór" problemów, "wybór". Dodatkowo ucieszył mię fakt, że Kołakowski stawia pytania, na które każe odpowiedzieć czytelnikowi.

Aga | 2018-06-03
Pułkownik_Kurtz | 2018-04-14