Niania w Nowym Jorku

The Nanny Diaries. A Novel
978-83-240-0856-8
niania, nowy jork

Inne wydania

Niania w Nowym Jorku to historia dwudziestokilkuletniej Nanny, która jako opiekunka czteroletniego chłopca staje się świadkiem rodzinnego piekiełka skrywanego za pozorami normalności. Młode autorki, wcześniej pracujące jako zawodowe nianie, z drapieżną ironią ukazały współczesny model rodziny, wynaturzony przez wszechobecny kult konsumpcjonizmu: pozbawioną uczuć matkę, nieobecnego i zajętego...

Młode autorki, wcześniej pracujące jako zawodowe nianie, z drapieżną ironią ukazały współczesny model rodziny, wynaturzony przez wszechobecny kult konsumpcjonizmu: pozbawioną uczuć matkę, nieobecnego i zajętego romansami ojca i dziecka tęskniącego za miłością i czułością rodziców.

Niania w Nowym Jorku to opowieść pełna ciętego humoru, a przy tym wzruszająca i na wskroś prawdziwa. To z jednej strony wariacko śmieszny opis licznych perypetii, a z drugiej - gorzka satyra na styl życia, w którym wszystko ma większą wartość niż uczucia najbliższych.

eduko7 | 2014-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Trudno uwierzyć jak dalece jesteśmy w stanie podporządkować się pracodawcy... Czy rzeczywiście Nanny znosi "humory" pracodawców, brak szacunku i wyzysk tylko w trosce o swojego podopiecznego, chroniąc go przed samotnością i odrzuceniem ze swojej rodziny. A może jej trudne relacje z matką chłopca to konsekwencja jej braku asertywności? Pewnie też. Jednak jedno jest pewne rodzice Grayera nie zasługują na dziecko, tak jak nie zasługują na suczkę, którą - szczęśliwie dla niej i dla samego Grayera - oddają w lepsze ręce. Co do samego Grayera pozostaje wierzyć, że uda mu się zaufać kolejnejrr niani i nie obwiniać siebie za odejście poprzednich. Oczywiście, żadna z nich nie zastąpi mu miłości rodziców...
Ktoś powie: "przecież to fikcja literacka". W tym wypadku tak, ale ile jest takich przypadków, w których dziecko staje się jednym z punktów w planie tzw. "życiowego sukcesu", tak jak kariera zawodowa, budowa domu, odpowiedni status materialny, dodajmy jeszcze "dziecko, które spłnia...

Wizzi | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Gdy zobaczyłam tę książkę w mojej uniwersyteckiej bibliotece wystawioną na sprzedaż za symboliczną złotówkę, nawet się za długo nie zastanawiałam. Książkę znałam z jej filmowej adaptacji, która zresztą nie za bardzo przypadła mi do gustu. No, ale pomyślałam, że nic nie ryzykuję skoro jest za złotówkę zawsze można postawić na półce i niech sobie stoi. Ale książka ta bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Jest sto razy lepsza niż film. Opowiada historię Nany, która zostaje zatrudniona jako opiekunka Grayera X. Jego rodzice praktycznie się nim nie interesują a większość czasu chłopiec spędza ze swoją nianią. Książka ta przedstawia bardzo smutną historię bardzo niekochanego dziecka, dziecka które jest potrzebne swoim rodzicom tylko jako pretekst, żeby spotykać się z innymi ludźmi. Natomiast dziecko czuje się bardzo osamotniony,rodzice nie mają dla niego czasu i traktują go jak powietrze i nie zwracają na niego uwagi, a opiekunki na które przelewa część nieodwzajemnionej przez rodziców...

Pełna humoru, ciepła i uroku ma w sobie ta książka czytałam z wypiekami na twarzy, również się wzruszyłam przy niej.
Jest to historia Nanny dziewczyny, która szuka pracy jako opiekunka dla dzieci przyjeżdża do Nowego Jorku poszukując posady jako niania i trafia do domu małżeństwa, które ma 4 letniego chłopca bardzo rozpieszczone, kapryśne i niegrzeczne dziecko.
Nanny otrzymuje pracę, zaczyna pracować w ich domu pod opiekę powierzają jej 4 letniego chłopca Grayera.
Z początku dziewczyna nie może poradzić sobie z czterolatkiem, odnaleźć się w nowej pracy wprowadza zmiany i zasady zmienia w domu.
Wymyślając zabawy, czyta bajki, żeby chłopca czymś zająć choć to nie jest takie łatwe.
Wzrusza, bawi i śmieszy ta książka wspaniała, świetna lektura dla relaksu uśmiałam się ją czytając.
Po prostu przyjemna, lekka książka

Magdalena | 2012-06-24

rewelacyjna, ale w oryginale

Joanna JJ | 2015-02-10
Przeczytana: 08 lutego 2015

Opowieść o niani,która opiekuje się czteroletnim synkiem bardzo bogatych rodziców. Wciągająca, niesamowicie zabawna, wzruszająca historia. Pokazuje, ż nawet niania jest w stanie pokochać lekko rozkapryszone dziecko. Szkoda tylko, że nie wszyscy potrafią docenić starania młodych dziewczyn, które "matkują" dzieciom, ponieważ ich mamy nie mają na to czasu. Fajna książka, podobała mi się, mogę z czystym sumieniem polecić :)

Natalia | 2013-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Zabawna a zarazem smutna, wzruszająca i skłaniająca ku refleksjom. Po jej przeczytaniu cieszę się bardzo, że żyję jako zwykły śmiertelnik w szarej rzeczywistości urozmaiconej śmiechem szczęśliwego i radosnego dziecka. Dziecka dla którego liczy się właśnie bliskość i miłość rodziców, czego z całą pewnością mu nie brakuje. Tak bardzo zadziwiające, w negatywnym znaczeniu, jest to jak bardzo człowiek zatraca się w gonitwie o pieniądze, dostatek, luksus. Zapominając przy tym co jest w życiu najważniejsze i kto. Dla kogo żyjemy, czemu się poświęcamy. DZIECKO nie może być kartą przetargową z tabliczką "teraz już ze mną zostaniesz". Decydując się na nie jesteśmy zobowiązani do miłości i poświęcenia. O dzieci trzeba dbać, troszczyć się a w zamian za to otrzymujemy najpiękniejszy dowód wdzięczności jakim jest bezgraniczna miłość i uśmiech na maleńkiej twarzyczce.

Polecam bo naprawdę warto, przede wszystkim ze względu na morał i naukę jaką za sobą niesie. Czyta się szybko i lekko, czasem z...

Justyna | 2011-04-30
Przeczytana: 2011 rok

Książka, która trochę mną wstrząsnęła. Bo o ile ojców, zaniedbujących swoje rodziny jest w różnych książkach sporo, o tyle tak wyrodną matkę spotkałam po raz pierwszy. Chociaż film podobał mi się bardziej, bo było w nim więcej optymizmu, a główna bohaterka była bardziej wyrazista, to jednak myślę, że jest to książka którą warto przeczytać. Napisana w lekkim stylu, z dużą dozą humoru, można się przy niej pośmiać, ale też i odrobinę wzruszyć.

Państwo X! Tragedia, w ogóle nie powinno się ich nazywać rodzicami. To odpychanie dziecka, trakotwanie kochanego Grayera jak kukiełkę, która choć droga w utrzymaniu, fajnie się nią od czasu do czasu pochwalić. Straszne. Nie chcę mi się wierzyć, że są na świecie tacy ludzie.
Na koniec razem z Nanny miałam ochotę nakrzyczeć na misia i powiedzieć co o Tobię myślę, szanowna pani X!

kamyk576 | 2014-01-07

Mi podobała się średnio. Ale na pewno przeczytam II cz.

lillyelizabethh | 2013-11-07
Przeczytana: 19 października 2013

Muszę powiedzieć że bardziej podobał mi się film niż książka(choć nie miał z nią wiele wspólnego).To chyba pierwszy taki przypadek.Książka bardzo przypadła mi do gustu,kiedy zobaczyłam ją na półce w bibliotece wypożyczyłam ją bez wahania.I nie zawiodłam się.Książka jest bardzo wciągająca,kiedy ją skończyłam czułam lekki niedosyt.Na szczęście okazało się jest jeszcze druga część,na pewno przeczytam.Polecam ją wszystkim,zmusza do zastanowienia się nad pewnymi sprawami,daje do myślenia.Jeśli chodzi o film to zupełnie różni się on od książki,ale mimo to też bardzo mi się podobał.

PABLOPAN | 2012-02-09

Mogłaby być lepsza, gdyby nie te rozwleczone opisy i monotonny styl. Skrócić o 2/3, ubarwić język, a dałoby się czytać. Film o niebo lepszy.

Nianie i inne urządzenia domowe

Klasyczne opowieści o niezwykłej niani, dzieciom przypomną, jak ważną rolę może odgrywać w ich życiu dorosły opiekun, inspirujący do niezwykłych odkryć i kreatywności. Dorosłym zaś może przynieść refleksję nad niezwykłością świata ukrytą przed ludźmi zbyt zajętymi, by rozejrzeć się dokoła oraz niewesołą konstatację, jak niewdzięcznie traktujemy osoby mające największy wpływ na kształtowanie naszej tożsamości w dzieciństwie.