Reality Show

Okładka książki Reality Show Nicola Kraus, Emma McLaughlin
Okładka książki Reality Show
Nicola KrausEmma McLaughlin Wydawnictwo: Znak literatura piękna
978-83-240-1304-3
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
gwiazda romantyzm miłość telewizja

Okładka książki Powrót Niani Nicola Kraus, Emma McLaughlin
Powrót Niani Nicola Kraus, Emma ...
Okładka książki Prezydencki romans Nicola Kraus, Emma McLaughlin
Prezydencki ro... Nicola Kraus, Emma ...
Okładka książki Au Pair i New York Nicola Kraus, Emma McLaughlin
Au Pair i New ... Nicola Kraus, Emma ...
Okładka książki Dedykacja Nicola Kraus, Emma McLaughlin
Dedykacja Nicola Kraus, Emma ...

Z przykrością stwierdzam, że chyba jestem już za stara na takie książki, bo strasznie się wynudziłam, ale w wakacje można ;)
Główna bohaterka Jesse zostaje wybrana do udziału w reality show o życiu nastolatków kręconego w jej szkole. Absolutnie nie jest to jej marzenie, ale zarobione pieniądze zdecydowanie ułatwią start w przyszłość. Jednak okazuje się to nie takie łatwe i przejemne, program ma pewne narzucone treści, nastolatkowie są nagrywani "przez zaskoczenie", co powoduje pewne spięcia, pogubienie w hierarchi wartości oraz relacjach z otaczającymi ją ludźmi.

Całkiem ciekawa książka, dosyć wciągająca. Pokazuje świat nastolatków, którzy nagle stają się gwiazdami i nie zawsze sobie z tym radzą. Książka dająca do myślenia.

Kiedy moja przyjaciółka Iza miała kilka książek na zbycie z chęcią je przygarnęłam (albo część z nich). Wśród nich było „Reality show”, które szczególnie mnie zainteresowało z dwóch powodów: Po pierwsze ze względu na samą historię, a lubię młodzieżówkę o ciekawych tematach; po drugie czytałam kiedyś książkę autorek „Niania w Nowym Jorku” i pamiętam, że jako powieść przypadła mi do gustu.
Powieść jest na pewno interesującym spojrzeniem na kulisy programów typu „Reality show”. Że chociaż coś się promuje jako „dokument” i „prawdziwe życie” wcale nie jest to takie prawdziwe. Nie mówiąc o tym, że uczestnicy wpadają w pułapkę producentów, którzy zrobią wszystko (w tym oszukują),żeby zdobyć jak największą oglądalność. Całość czyta się szybko i wciąga, oraz sprawia coś, co na ogół rzadko dzieje się w książkach: W trakcie czytania zmieniamy zdanie o bohaterach. O ile Jesse z początku wydaje się być poukładaną dziewczyną z głową na karku, do której od razu czujemy sympatię, tak pod koniec już miałam mieszane uczucia co do niej. Jasne, jest nastolatką, może popełniać błędy, to też czyni ją bardziej ludzką postacią, co zdecydowanie jest plusem, ale czasem miałam ochotę nią mocno potrząsnąć. Również im bliżej poznajemy innych bohaterów, tym bardziej zmieniamy o nich zdanie. Na szczęście większość głównych bohaterów została pokazana z dwóch stron: możemy wymienić ich zalety, jak i wady.
Jeśli lubicie lekkie młodzieżówki, które jednak dają do myślenia, polecam

Wkroczenie w życie dorosłe do łatwych nie należy, kiedy wygrywa się casting do reality show dla młodzieży.

Główna bohaterka tak naprawdę nie umie się odnaleźć w swoim świecie. Gubi się w relacjach ze swoimi rówieśnikami. Pracowitości jej nie brakuje nad sobą, gdyż szacunek ma do rodziców i do pracy jaką wykonuje po szkole.

Czy Jessie marzy, aby być gwiazdą tak szczerze? Czytelnik musi sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Ta książka uświadamia, jaki potrafi być świat wieku 18 lat wśród amerykańskiej młodzieży-obłuda, fałszywe przyjaźnie. Idealna książka dla młodzieży.

Warto tę książkę przeczytać.

Czy Jessie marzy, aby być gwiazdą tak szczerze?...

Książkę kupiłam za... 1 grosz :) Promocja taka, że żal byłoby się nie skusić.
Szata graficzna niczego sobie, nieco gorzej w środku, bo czcionka mogłaby być większa, a papier bardziej kremowy... Ale, kiedy człowiek się wciągnie w lekturę, zupełnie przestaje na to zwracać uwagę :)
Początkowo nie mogłam się wkręcić w fabułę, kiedy jednak akcja nabrała tempa, byłam zaskoczona tym, jak bardzo nie mogę się od niej oderwać i już pierwszego dnia przeczytałam ponad 3/4 całości...
Z mojej perspektywy największym atutem powieści jest wątek manipulacji: ludźmi, faktami, informacjami... Są tacy, którzy dla sławy, pieniędzy czy oglądalności nie cofną się przed niczym. Tytułowe reality show nie ma absolutnie nic wspólnego z rzeczywistością, co daje dużo do myślenia na temat tego, ile prawdy mieści się w oglądanych przez nas programach. I o tym, że nic nie jest takie, jakim z pozoru się wydaje...
Jak dla mnie - całkiem przyjemna młodzieżówka. Raczej wyrastam już z tego typu książek, jednak po takie jak ta jestem skłonna od czasu do czasu sięgnąć.

Książkę kupiłam za... 1 grosz :) Promocja taka, że żal byłoby się nie skusić.

bardzo dynamiczna książka, ale niestety przewidująca

bardzo dynamiczna książka, ale niestety przewidująca

Czy kiedyś zastanawialiście się jak to jest gdy wszyscy znają twoje imię? Gdy idąc ulicą, ludzie przyglądają się tobie, skądś kojarząc twoją twarz? A czy myśleliście nad tym, jak musi czuć się taka osoba? Ukradkowe spojrzenia lub jawne przyglądanie się. Może myślicie, że ona nie widzi, a może nie zwracacie na to uwagi, bo liczy się tylko, że znacie ją... nie, poprawka, bo znacie osobę którą gra, mylicie ją z jej postacią. To właśnie jest świat Reality show...

Jessie to zwyczajna osiemnastolatka, której dni codziennie wyglądają tak samo: szkoła, praca w Kolczastej opuncji, spotkania z najlepszą przyjaciółką i wzdychanie do chłopaka, którego nigdy nie będzie mogła mieć. Gdy zostaje wybrana do jednej z głównych ról dokumentu o życiu nastolatków, kręconego w jej szkole, wszystko staje na głowie. Kamery nagrywające jej każdy krok i ludzie znający jej imię stają się codziennością. Jednak w tym wszystkim jest mały haczyk. Nikt nie powiedział Jessie, jaka będzie cena tego wszystkiego, a jest ona bardzo wysoka.

Zawsze zastanawiałam się, jak wygląda świat filmu i show biznesu od kuchni. I dzisiaj dostałam odpowiedź. Na pierwszy rzut oka może on wydawać się piękny, jednak to tylko gra pozorów, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał zobaczyć nasze upokorzenie. Nie ważne jakbyśmy się starali, i tak w końcu damy się podejść i omamić. Możemy się pomylić raz, jednak ludzie to zobaczyli i nie zapomną tego przez jeszcze długi czas.

W taką pułapkę wpadła główna bohaterka powieści Nicoli Kraus i Emmy McLaughlin. Dała się podejść, a potem żałowała tego długi czas. Gdy poznajemy ją, jest ona niepewną nastolatką, chcącą za wszelką cenę, jako pierwsza z rodziny, udać się do college'u, dlatego zgadza się na udział w dokumencie, którego producenci zaoferowali stypendium naukowe. Z czasem zmienia się. Świat show biznesu porywa ją i przez długi czas trzyma w swoich objęciach. Był to okres podczas czytania, w którym jej charakter irytował najbardziej. Z jednej strony chciała dalej grać w filmie, a z drugiej tak bardzo tego nienawidziła. Takie rozerwanie emocjonalne nie wpłynęło pozytywnie na odbiór postaci, przez co moja sympatia, którą Jessie na początku zdobyła, szybko zniknęła.
Bohaterami wartymi uwagi są Drew, Caitlyn oraz Kara. Pierwszy z nich to obiekt westchnień naszej bohaterki, którego możemy bardziej poznać przez jego udział w tymże dokumencie, drugą postacią jest przyjaciółka Jessie, jedynie przewijająca się przez karty powieści, aczkolwiek odgrywająca ważną rolę w całej historii. Ostatni z bohaterów wartych naszych uwagi to koordynatorka całego dokumentu, prawa ręka pomysłodawcy, która opiekuje się młodymi aktorami. Każda z tych postaci zaskarbiła sobie moją sympatię dzięki swojej indywidualności i ciekawym charakterom.

Niezwykle irytujące były długie opisy i rozbudowane zdania, przy których przystawałam, próbując zrozumieć ich sens. Nie podobało mi się także "przeskakiwanie w czasie". Przykładowo, w jednej chwili autorki rozwodziły się nad jakimś dniem i opisywały go przez kilkanaście stron, a następnie raptownie czytamy o kolejnym dniu trzy miesiące później.

Jednak, czy książka ma więcej minusów niż plusów? Nie, ponieważ oprócz rozbudowanych opisów, "przeskakiwania w czasie" i irytującej głównej bohaterki, wszystko mi się podobało. Sama kreacja pozostałych postaci była bardzo ciekawa, dodając do tego interesującą oraz lekką fabułę z wartościowym przekazem i świat daleki od idealnego, powstało coś ciekawego, co na pewno warto jest przeczytać. Powieść będzie na pewno pasjonującą lekturą, ale i przestrogą, dla osób, które widzą siebie jako przyszłą gwiazdę telewizyjną. Możecie ją także przeczytać jako coś lekkiego w chwili, gdy nie będzie wam się chciało nic robić. Nie polecam jej natomiast bardziej wymagającemu czytelnikowi, ponieważ to po prostu historia o nastolatce dla nastolatek pisana, która nie zadowoli kogoś, kogo interesuje literatura wyższych lotów.

Jedna z niewielu ksiązek jakie przeczytałam nie opisujące losów istot nie z tej planet. Zawiodłam się na tej książce, kupiłam ją 2 lata temu, zaczęłam czytać, ale po jakiś 5 rozdziałach poddałam się i przestałam. W ostatnim czasie postanowiłam zacząć od nowa, chciałam przeczytać, bo w końcu wydałam na nią 30 zł z portfela rodziców. Udało mi się skończyć!!! Niestety nie pomyliłam się na początku książka nudna, strony się dłużyły, potem się poprawiło i nawet było kilka ciekawych fragmentów.

Zabawna historia, może trochę "kiczowata". Dużo zabawnych historii, wiele przeciwności losu i wątek miłosny. Mówiąc szczerze nie wciągnęła mnie i czytałam ją dłużej niż zwykle inne książki ale jest dobra gdy "nie chce się za dużo myśleć".

Super książka, porusza ciekawy wątek - jak media wpływają na nasze życie. Szybko się czyta, polecam..

• 52 książki (2011)
  • Literatura młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Reality Show

Video

Video