Tropem SB: Jak czytać teczki

Wydawnictwo: Znak
6 (10 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Roman Graczyk krok po kroku wprowadza nas w świat dokumentów zgromadzonych w IPN. Przedstawia metody działania komunistycznej bezpieki, wyjaśnia najważniejsze i najczęściej spotykane w mediach i dokumentach terminy. A przede wszystkim opowiada historię czterech osób związanych z kręgiem zawodowym "Tygodnika Powszechnego” i Znaku, którymi interesowało się SB, i trzy różne strategie uwalniania się z esbeckiej sieci.
Doświadczenia badawcze prowadzą autora do pełnej polemicznego temperamentu obrony nowego kształtu ustawy lustracyjnej. "Czy autor ma rację, czy też uległ zanadto argumentom twórców ustawy, oceni on sam i my wszyscy, gdy szeroka lustracja będzie już realizowana” - pisze Andrzej Friszke w konkluzji swojego posłowia.
„Książka dotyczy trzech ważnych problemów: stopnia wiarygodności »ubeckich papierów«, sposobu przeprowadzenia lustracji rozumianej jako społeczny proces rozliczania się z peerelowską przeszłością oraz możliwości formułowania jednoznacznych ocen w odniesieniu do poszczególnych osób uwikłanych w różnej natury kontakty z SB.
Książka stanowi świeże i oryginalne spojrzenie na proces lustracji w Polsce. To wciągająca i kompetentna lektura”.
prof. dr hab. Tomasz Gąsowski
Instytut Historii UJ

Damian | 2012-05-06
Przeczytana: 06 maja 2012

Ciekawa książka dla przeciętnej osoby zainteresowanej tematyką lustracji, 4 różne życiorysy, 4 różne stosunki inwigilowanych do SB - warto zobaczyć, że wbrew obiegowej opinii współpraca z SB NIE BYŁA przymusowa i dało się z niej "wykręcić".

Ewelina | 2015-04-30
Na półkach: Przeczytane, 2015