rozwińzwiń

Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego

Okładka książki Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego Roman Graczyk
Okładka książki Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego
Roman Graczyk Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788377856444
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
992
631

Na półkach:

Lepsza i rzetelniejsza biografia pierwszego niekomunistycznego premiera. Historyk pokazuje nam drogę życiową tego polityka, bez żadnych upiększeń i korekty.

Publikacja jest staranna i przemyślana, Graczyk przypomina też o kontrowersyjnej działalności swojego bohatera w stowarzyszeniu ''PAX".

Badacz jest przychylny Mazowieckiemu, jednakże stara się zachować zdrowy krytycyzm.

Zachęcam do przeczytania.

Lepsza i rzetelniejsza biografia pierwszego niekomunistycznego premiera. Historyk pokazuje nam drogę życiową tego polityka, bez żadnych upiększeń i korekty.

Publikacja jest staranna i przemyślana, Graczyk przypomina też o kontrowersyjnej działalności swojego bohatera w stowarzyszeniu ''PAX".

Badacz jest przychylny Mazowieckiemu, jednakże stara się zachować zdrowy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
941
235

Na półkach: ,

Bardzo solidna i dość obiektywna biografia. Graczyk nie pomija kontrowersyjnych etapów życia Mazowieckiego takich jak choćby działalność w PAX-ie, a później w Więzi, opisując ten etap jego politycznego zaangażowania całkiem szczegółowo. Równocześnie autor niewątpliwie pozytywnie ocenia całokształt działalność politycznej bohatera książki i żywi do niego szacunek. Nie przeszkadza to zarazem Graczykowi patrzeć krytycznie - choćby na niektóre aspekty kierowania rządem przez Mazowieckiego (tempo przemian, stosunek do dekomunizacji i lustracji). Jedyne czego mi zabrakło to szersze spojrzenie na same motywy dla politycznego zaangażowania zaraz po wojnie przez młodego Mazowieckiego, chociaż na obronę samego autora należy wskazać, że istnieją jedynie dość skąpe źródła na ten temat...

Bardzo solidna i dość obiektywna biografia. Graczyk nie pomija kontrowersyjnych etapów życia Mazowieckiego takich jak choćby działalność w PAX-ie, a później w Więzi, opisując ten etap jego politycznego zaangażowania całkiem szczegółowo. Równocześnie autor niewątpliwie pozytywnie ocenia całokształt działalność politycznej bohatera książki i żywi do niego szacunek. Nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
181
75

Na półkach: , , ,

Biografia z którą (mimo iż na pierwszy rzut oka przeraża swoją objętością) warto się zmierzyć. Dlaczego? Bo ukazuje realia polityczne PRL-u, czasy prześladowań, internowań, cenzury, złożoność relacji państwo-kościół, proces formowania się oporu przeciw ówczesnej władzy, kulisy powstania Solidarności, wielorakość stronnictw i różnic koncepcji walki politycznej wewnątrz obozu solidarnościowego (który wcale nie był tak jednomyślny jakby się mogło wydawać),a przede wszystkim - kulisy polskiej transformacji. Usystematyzowuje również wydarzenia z historii Polski, strąca z piedestału kilku bohaterów, w całej rozciągłości ukazuje naiwność a raczej nieświadomość robotników walczących o wolność i demokrację oraz to jak bardzo zostali wykorzystani przez swoich ówczesnych liderów.

Graczyk w kompleksowy sposób omawia postać Tadeusza Mazowieckiego, jego życiorys, tragedie osobiste, motywacje i wybory polityczne od czasów członkostwa w PZPR, działalności w ramach Pax-u, KiKu, Więzi, przez objęcie teki premiera, słynne expose w czasie którego chwilowo zaniemógł, grubą kreskę, upokorzenie w czasie kolejnych wyborów, aż po stanowisko obserwatora ONZ w w Bośni i Hercegowinie kiedy to w ramach protestu przeciwko rzeziom dokonującym się praktycznie pod okiem sił międzynarodowych, złożył swój mandat.

Książka jest interesująca tym bardziej w kontekście tego, co obecnie dzieje się na polskiej scenie politycznej, ot na przykład: ostentacyjnego wachlowania styropianem przez prezydenta Komorowskiego w czasie kampanii wyborczej, pogrzebu generała Jaruzelskiego z wszelkimi honorami państwowymi, dozgonnego szacunku Adama Michnika do Czesława Kiszczaka, treści wypowiadanych przez Kornela Morawieckiego i Kukiza względem "konstytucji Kwaśniewskiego", niezatapialnego latami Leszka Millera, na KODzie, jego spontanicznych demonstracjach i permanentnym obrzucaniu się błotem wszystkich ze wszystkimi skończywszy. Doskonale pokazuje genezę animozji, awantur i polaryzacji w polskim bagienku medialno-politycznym.

Uzmysławia niestety, że rzekome brednie wygłaszane przez "mohery" i przedstawiane jako spiskowe teorie dziejów dotyczące choćby internowań czy legendarnej już lustracji nie są wcale tak zupełnie bezpodstawne, że postać Lecha Wałęsy faktycznie nie jest krystaliczna a lustracji jak ognia, za wszelką cenę chciały uniknąć obydwie strony barykady.

Biografia Mazowieckiego pozwoliła mi lepiej zrozumieć dlaczego tak wielu ówczesnych opozycjonistów zazdrościło sąsiadom Havla, dlaczego świat nie docenił rewolucji Solidarności, dlaczego tak wielu obecnych Węgrów szanuje Orbana, polskie autostrady muszą być najdroższe w Europie, wreszcie dlaczego tak wielu Polaków przez ostatnie ćwierć wieku miast cieszyć się wolnością ma poczucie, że całe życie musi kopać się z koniem. W gruncie rzeczy to smutne, że Polsce przyszło mieć takich a nie innych liderów i nie mówię tutaj o Tadeuszu Mazowieckim.

W kanonadzie news'ów i wzajemnym, bezpardonowym, acz podobno atrakcyjnym medialnie obrzucaniu się kalumniami czasem trudno oddzielić ziarno od plew. Im więcej tego typu lektur, im więcej udokumentowanych punktów widzenia tym większa szansa na wyrobienie sobie własnego, obiektywnego zdania na temat polskiej transformacji oraz roli i zaangażowania w nią polityków z pierwszych stron gazet. Tym większa szansa, że uczestnictwo w marszu protestu lub demonstracji poparcia, opowiedzenie się po jednej lub po przeciwnej stronie oraz oddanie głosu wyborczego będzie przemyślanym aktem woli świadomego obywatela.

Biografia z którą (mimo iż na pierwszy rzut oka przeraża swoją objętością) warto się zmierzyć. Dlaczego? Bo ukazuje realia polityczne PRL-u, czasy prześladowań, internowań, cenzury, złożoność relacji państwo-kościół, proces formowania się oporu przeciw ówczesnej władzy, kulisy powstania Solidarności, wielorakość stronnictw i różnic koncepcji walki politycznej wewnątrz obozu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
545
462

Na półkach: ,

Biografię polityczną należy czytać uważnie chociaż w przypadku Tadeusza Mazowieckiego uwaga skupia się nie tylko na postaci. Tło wydarzeń odgrywa istotną rolę. Ostatnie 47 lat upłynęło Polsce ukształtowało wiele tysięcy życiorysów i z tego rodziło się pokolenie solidarności. A przy każdym prawie życiorysie emocje. Dlatego ta książka zasługuje na uwagę bo pierwszy premier, bo twórca konstytucji. Nawet Jego uwikłanie było autentyczne. Roman Graczyk wykonał kawał dobrej pracy. Zastanawia mnie tylko kto dzisiaj w czasie takiej bezmyślności w życiu publicznym sięgnie po ten tekst. W czasach chaosu demagodzy- retorzy nie mają czasu na lekturę, a rewolucja przyśpiesza. Zobaczycie jesienią...

Biografię polityczną należy czytać uważnie chociaż w przypadku Tadeusza Mazowieckiego uwaga skupia się nie tylko na postaci. Tło wydarzeń odgrywa istotną rolę. Ostatnie 47 lat upłynęło Polsce ukształtowało wiele tysięcy życiorysów i z tego rodziło się pokolenie solidarności. A przy każdym prawie życiorysie emocje. Dlatego ta książka zasługuje na uwagę bo pierwszy premier,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Posiadam
    11
  • Przeczytane
    10
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • Legimi fakt
    1
  • Literatura faktu & Reportaż
    1
  • Ostatnio odkryte
    1
  • Biografia
    1
  • Historia Polski 1944/45-1989
    1
  • Współczesna Polska od 1989 r.
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także