Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika Powszechnego

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
978-83-7700-15-0-1
historyczna
Snoopy

To książka, która wzbudziła głośną dyskusję, zanim jeszcze ukazała się na rynku, po tym, jak wydawnictwo Znak zrezygnowało z jej wydania. Autor Roman Graczyk, doświadczony dziennikarz (niegdyś „Gazety Wyborczej” i samego „Tygodnika Powszechnego”), specjalizujący się w tematyce lustracji i historii PRL-u, nie chciał, aby tekstowi można było zarzucić niekompletność czy nierzetelność. Dlatego jako pracownik krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dokonał głębokiej analizy materiałów archiwalnych, w swoich diagnozach dbając o najmniejszy szczegół i nie pozwalając na zbyt uproszczone interpretacje. Graczyk wyważa historyczne racje: w czasach PRL „Tygodnik Powszechny miał momenty heroiczne, ale też był czas, gdy szedł na kompromisy z komunistyczną władzą. Opisuje ludzi niezłomnych w środowisku „Tygodnika Powszechnego”, ale też tych, których SB złamało i zgodzili się na współpracę. Autor wychodzi z założenia, że ta działalność nie powinna zostać przemilczana i domaga się otwartej, publicznej debaty. To książka ważna dla zrozumienia naszej najnowszej historii.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: merlin.pl

bolekczyta | 2011-03-24
Przeczytana: 2011 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie jestem amatorem tropienia agentów. Choć, muszę też przyznać, że nie należę do tych, którzy chcieliby esbeckie archiwa zalać betonem. Uważam, że należy je badać, ale nadmierne skupianie na nich tzw. debaty publicznej to jednak przesada.

Dlaczego więc sięgnąłem po tę książkę? Nie będę tego ukrywał - znam autora. I byłem ciekawy, co też Roman w niej nawypisywał. Bo, że nie jest on jakimś ipeenowskiem inkwizytorem, jak sugeruje Gazeta Wyborcza (o ironio: w krakowskiej redakcji tejże poznałem R.G.), to byłem pewien.
Co zatem kryła w sobie "Cenie przetrwania"?

Uwaga na marginesie.
Przyznam szczerze, że niespecjalnie mnie zaskakują informacje, że ten i ów miał kontakty z bezpieką.
Nie rozumiałem też dość powszechnego zdziwienia, kiedy Domosławski napisał o spotkaniach Kapuścińskiego z funkcjonariuszami. Trzeba dużej naiwności, żeby myśleć, że ktoś kto tyle podróżował w czasach, kiedy paszporty były zamknięte, dobrze wiemy gdzie, nie odbywał rozmów ze "smutnymi panami".
Podobnie...

Dariusz Krajewski | 2016-09-19