Okładka książki Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowie

historyczna
typ
papier
Puszokowa
7,81 (122 ocen i 19 opinii)

Opis książki

To fascynująca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Bohaterowie, ścigani i mordowani przez władze komunistyczne. Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, wiezieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras „Ogień”,...

Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, wiezieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Zubryd „Zuch” i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty” zginał w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r!

Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wykleci”.

źródło opisu: Wydawnictwo AA, 2013

Polecamy

Opinie czytelników
Radomak | 2013-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Próba popularyzacji tematu zapomnianego, który dopiero od kilku lat staje się nagłaśniany i przybliżany młodszym pokoleniom. Żołnierze Wyklęci to Ci, którzy wyklęci przez PRL-owskie władze, marzyli o powojennej Polsce wolnej, suwerennej i polskiej. To historia żołnierzy, którzy nie złożyli broni w '45 roku. To historia wielu zapomnianych bohaterów, którzy poświęcili swoje życie, wygody dla ideałów, nigdy nie podporządkowując się zakłamanej i zdradliwej władzy na usługach sowietów. NIe jest to kompendium wiedzy, bo do stworzenia takiego potrzeba wiele jeszcze pracy i badań historyków, jest to dobry początek do rozpoznania tematu, do zasygnalizowania istnienia takich historii. Autorka bardzo rzeczowo i zarazem ciekawie opowiada o losach partyzantów w latach ich walki z nieprawowitą władzą. Książka zawiera historie 33 dowódców, ale zawarte między wierszami są również historie zwykłych żołnierzy. Nie ma tu nadmiernego patosu, przewartościowania, zebrane są tu historie i prawdziwe losy zwyk...

Kanon24pl | 2013-03-02
Na półkach: Teraz czytam

Obowiązkowa lektura dla każdego, napisana w przystępny sposób. Jedna z niewielu książek poruszająca temat " Żołnierzy Wyklętych", dzieje powstania antykomunistycznego, będąca rzetelną pracą historyczną ,przywracającą pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Marcin | 2013-07-13
Na półkach: historia, Przeczytane

Próba popularyzacji wiedzy o środowisku patriotycznego, antykomunistycznego podziemia pierwszych lat powojennej Polski. Książka z wielu względów dobra, warta polecenia tym bardziej, że historiografia i propaganda PRL skazały tych ludzi na zapomnienie, przez co poznanie ich biografii dopiero obecnie staje się możliwe.

Książka o naszych wielkich Bohaterach Narodowych, ludziach odważnych i szlachetnych, patriotach, którzy poświęcili wszystko dla walki o niepodległą ojczyznę. Aż ciśnie się na usta pytanie: Jaka byłaby teraz Polska, gdyby to właśnie oni zwyciężyli?...
Warto przeczytać.

Smok_Migus | 2013-09-01
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Doskonała książka. Tragiczne losy narodowych bohaterów, prawdziwych patriotów, czyta się ze wzruszeniem, czasami ze łzami w oczach. Wzruszenie było tym większe, że gdy kończyłem ją czytać, IPN ogłosił, że odnalazł szczątki dwóch z bohaterów książki: Łupaszki i Zapory.

Karo | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Jedna z niewielu pozycji opowiadających o Żołnierzach Wyklętych. A historie poszczególnych bohaterów stanowią niesamowite scenariusze filmowe, gotowe.. I przykre wciąz jest to, że mimo że żyjemy rzekomo w Wolnej Polsce już 24 lata...nic takiego nie powstaje. Przeraża również jak dużo jeszcze jest osób, które są przesiąknięte "wiadomościami" komunistycznej propagandy oraz "informacjami" głównej Gazety, która uzurpuje sobie "rząd dusz".

Przemek | 2014-09-16

Wspaniała i poruszająca książka o ludziach dla których wojna nie skończyła się w 1945 roku. Książka o ludziach, których uzurpowana władza określiła mianem "bandy". Książka o ludziach którzy się nigdy nie poddali, którzy wypowiedzieli otwartą wojnę sowieckiemu okupantowi, którzy swoje życie poświęcili w imię suwerennej, niepodległej, wolnej Polski. Książka o ludziach, którzy byli prześladowani, ścigani, torturowani, więzieni, mordowani, o których pamięć miała zaginąć. Na szczęście historia przypomniała sobie o nich - Niezłomych Bohaterach, Żołnierzach Wyklętych.

Cześć i chwała!

Jarmo | 2013-04-28

Książka, która prędzej czy później powinna trafić do pozycji obowiązkowo wpajanych dzieciakom w szkołach. Przystępnie napisana, przyjemnie się czyta i w końcu możemy powiedzieć, że mamy na rynku książkę w tematyce Żołnierzy Wyklętych po którą może sięgnąć każdy (od historyka do ucznia).

Dragsi | 2014-06-23

Co można o tym powiedzieć.. Otóż to, że książka oddaje zakres ciekawości i poznania nowej historii, która była przez te długie lata tuszowana. Warto przeczytania, nie jest namolna i dobrze się czyta.

| 2013-02-24

71. rocznica
  • Małgorzata Kalicińska
    58. rocznica
    urodzin
    Kiedy się coś ma na stałe, za darmo, nie docenia się tego. Czasem trzeba to stracić, by zrozumieć, co się straciło.
  • Truman Capote
    90. rocznica
    urodzin
    Ja się nie przyzwyczajam. Nigdy i do niczego. Kiedy się przyzwyczajasz, to jakbyś umierał.
  • Elie Wiesel
    86. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie zapomnę tej nocy, pierwszej nocy spędzonej w obozie, która zamieniła moje życie w mroczne, zaryglowane więzienie. Nigdy nie zapomnę tego dymu. Nigdy nie zapomnę drobnych twarzyczek dzieci, których ciała zamieniały się na moich oczach w kłęby dymu pod milczącym niebem. Nigdy nie zapomnę pł... pokaż więcej
  • Laura Esquivel
    64. rocznica
    urodzin
    Moja babka miała bardzo interesującą teorię. Mówiła mianowicie, że chociaż wszyscy rodzimy się z pudełkiem zapałek w środku, nie możemy ich zapalic sami, gdyż potrzebujemy do tego (...) tlenu i ognia. Tylko że w naszym przypadku tlen może pochodzic z oddechu ukochanej osoby, a funkcję ognia może spe... pokaż więcej
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    Bratnia dusza to ktoś, kto rozumie Cię lepiej niż ktokolwiek inny, kocha Cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy Tobie zawsze, bez względu na wszystko.
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    strasznie mnie wkurza, kiedy wszyscy mówią, że czas leczy rany, a jednocześnie powtarzają, że im dłużej kogoś nie ma, tym bardziej się za tym kimś tęskni
  • Jakub Porada
    45. rocznica
    urodzin
    W końcu wszystkie drogi prowadzą ... przed siebie.
  • Jay Asher
    39. rocznica
    urodzin
    Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba.
  • Téa Obreht
    29. rocznica
    urodzin
    Pragnęli zwycięstwa, ale klęska była większym zaszczytem, bo kształtowała charakter i tym chętniej opiewali ją w pieśniach.
  • Gustave Mark Gilbert
    10. rocznica
  • Anna Świrszczyńska
    30. rocznica
    śmierci
    Jeśli nie mogę uciec od nieszczęścia,
    zawsze mogę się schronić
    w nieszczęściu.
  • Patrick White
    24. rocznica
    śmierci
    Brak litości dla zwierząt (...) jest pierwszym sygnałem okrucieństwa w naturze ludzkiej.
  • św. Teresa od Dzieciątka Jezus
    117. rocznica
    śmierci
    Ach! Biedne kobiety, jakże są pogardzane!...A przecież o wiele więcej kobiet niż mężczyzn kocha Dobrego Boga i podczas Męki Naszego Pana kobiety miały więcej odwagi niż apostołowie, ponieważ nie ulękły się obelg żołnierzy i ośmieliły się otrzeć godne uwielbienia Oblicze Jezusa...Bez wątpienia właśni... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku