Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowie

Wydawnictwo: AA
podziemie, konspiracja, partyzantka
historyczna
Puszokowa

To fascynująca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Bohaterowie, ścigani i mordowani przez władze komunistyczne. Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras...

Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Zubryd „Zuch” i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty” zginał w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r!

Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wyklęci”.

źródło opisu: Wydawnictwo AA, 2013

• Krocząc w ciemności
  • Zero
  • Linia serc
  • Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • W drodze nad Morze Żółte

7,09 (45 ocen i opinii)
Linia serc
Rainbow Rowell

6,79 (47 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,75 (4 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Lady M.
Ałbena Grabowska

7,31 (16 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Radomak | 2013-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Próba popularyzacji tematu zapomnianego, który dopiero od kilku lat staje się nagłaśniany i przybliżany młodszym pokoleniom. Żołnierze Wyklęci to Ci, którzy wyklęci przez PRL-owskie władze, marzyli o powojennej Polsce wolnej, suwerennej i polskiej. To historia żołnierzy, którzy nie złożyli broni w '45 roku. To historia wielu zapomnianych bohaterów, którzy poświęcili swoje życie, wygody dla ideałów, nigdy nie podporządkowując się zakłamanej i zdradliwej władzy na usługach sowietów. NIe jest to kompendium wiedzy, bo do stworzenia takiego potrzeba wiele jeszcze pracy i badań historyków, jest to dobry początek do rozpoznania tematu, do zasygnalizowania istnienia takich historii. Autorka bardzo rzeczowo i zarazem ciekawie opowiada o losach partyzantów w latach ich walki z nieprawowitą władzą. Książka zawiera historie 33 dowódców, ale zawarte między wierszami są również historie zwykłych żołnierzy. Nie ma tu nadmiernego patosu, przewartościowania, zebrane są tu historie i prawdziwe losy...

Muminka | 2015-02-22
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 lutego 2015

Bardzo cenny zbiór wspomnień, relacji świadków, próba odtworzenia losów kilkudziesięciu prominentnych przedstawicieli Polski walczącej. Ci " niezłomni" często do połowy lat 50-tych walczyli z nowym sowieckim porządkiem. Przedstawieni tu bohaterowie mieli po dwadzieścia parę- czterdzieści lat, zostawiali rodziny, dzieci, żony i walczyli z okupantem. Czasem nie tylko Niemców gromili, kresowiacy walczyli przecież z UPA i innym oddziałami, a po wyzwoleniu" stanowili ostatnie niezwisłe wojsko i po lasach, wsiach stawiali opór siłom UB. Niestety często zastraszona okoliczna ludność albo ubeckie wtyki, które przeniknęły do oddziałów partyzanckich bez wyrzutów sumienia potrafiły wydawać komunistycznym władzom owych obrońców wolności. relacje z śledztwa, więzień i pokazowych procesów wzbudzają litość i zgrozę. Jakże znamienne są słowa jednego z oskarżonych, eks-więźnia Treblinki, że obóz to była pestka w porównaniu z katowaniem przez ZOMO-wców i funkcjonariuszy SB. Opis metod...

Marcin | 2013-07-13
Na półkach: Przeczytane, historia

Próba popularyzacji wiedzy o środowisku patriotycznego, antykomunistycznego podziemia pierwszych lat powojennej Polski. Książka z wielu względów dobra, warta polecenia tym bardziej, że historiografia i propaganda PRL skazały tych ludzi na zapomnienie, przez co poznanie ich biografii dopiero obecnie staje się możliwe.

Kanon24pl | 2013-03-02
Na półkach: Teraz czytam

Obowiązkowa lektura dla każdego, napisana w przystępny sposób. Jedna z niewielu książek poruszająca temat " Żołnierzy Wyklętych", dzieje powstania antykomunistycznego, będąca rzetelną pracą historyczną ,przywracającą pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Książka o naszych wielkich Bohaterach Narodowych, ludziach odważnych i szlachetnych, patriotach, którzy poświęcili wszystko dla walki o niepodległą ojczyznę. Aż ciśnie się na usta pytanie: Jaka byłaby teraz Polska, gdyby to właśnie oni zwyciężyli?...
Warto przeczytać.

Przemek | 2014-09-16

Wspaniała i poruszająca książka o ludziach dla których wojna nie skończyła się w 1945 roku. Książka o ludziach, których uzurpowana władza określiła mianem "bandy". Książka o ludziach którzy się nigdy nie poddali, którzy wypowiedzieli otwartą wojnę sowieckiemu okupantowi, którzy swoje życie poświęcili w imię suwerennej, niepodległej, wolnej Polski. Książka o ludziach, którzy byli prześladowani, ścigani, torturowani, więzieni, mordowani, o których pamięć miała zaginąć. Na szczęście historia przypomniała sobie o nich - Niezłomych Bohaterach, Żołnierzach Wyklętych.

Cześć i chwała!

Karo | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Jedna z niewielu pozycji opowiadających o Żołnierzach Wyklętych. A historie poszczególnych bohaterów stanowią niesamowite scenariusze filmowe, gotowe.. I przykre wciąz jest to, że mimo że żyjemy rzekomo w Wolnej Polsce już 24 lata...nic takiego nie powstaje. Przeraża również jak dużo jeszcze jest osób, które są przesiąknięte "wiadomościami" komunistycznej propagandy oraz "informacjami" głównej Gazety, która uzurpuje sobie "rząd dusz".

Smok_Migus | 2013-09-01
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Doskonała książka. Tragiczne losy narodowych bohaterów, prawdziwych patriotów, czyta się ze wzruszeniem, czasami ze łzami w oczach. Wzruszenie było tym większe, że gdy kończyłem ją czytać, IPN ogłosił, że odnalazł szczątki dwóch z bohaterów książki: Łupaszki i Zapory.

Currahee | 2014-06-23

Co można o tym powiedzieć.. Otóż to, że książka oddaje zakres ciekawości i poznania nowej historii, która była przez te długie lata tuszowana. Warto przeczytania, nie jest namolna i dobrze się czyta.

zbyszek | 2014-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Zbiór kilkudziesięciu (31) biogramów dowódców oddziałów zbrojnego podziemia antykomunistycznego które maja za zadanie odkłamać ich czarną legendę powstałą w czasach PRL-u i w wielu prominentnych środowiskach funkcjonującą do dzisiaj.Dołączone też zostały biogramy rotmistrza W.Pileckiego i ks.W.Gurgacza kapelana jednego z oddziałów.Przedstawiają one dowódców z różnych stron Polski (w tym również z terenu obecnej Białorusi) jak również z różnych organizacji i orientacji politycznych.Od AK ,WiN ,NZW ale również osoby niezależne (Warszyc ,Ogień).Ich motywacje ,postawy wobec nowej władzy i Sowietów.Dlaczego i o co walczyli.
Jako bardzo dobra praca popularyzatorska ,chociaż z natury rzeczy dość ogólnikowa ,przedstawia w sposób skondensowany wycinek dziejów w naszym społeczeństwie mało znany i bardzo zakłamany.Pokazuje że opór przeciwko sowietyzacji był dość powszechny przynajmniej w latach 1945-6 a ostatni mohikanie ginęli w walce w latach 50-tych (Żelazny,Huzar,Bruzda,Ryba 1957).Lalek...