Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowie

Wydawnictwo: AA
7,53 (406 ocen i 51 opinii) Zobacz oceny
10
48
9
47
8
102
7
115
6
75
5
14
4
2
3
1
2
0
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788378641483
liczba stron
424
słowa kluczowe
podziemie, konspiracja, partyzantka
kategoria
historyczna
język
polski
dodała
Puszokowa

To fascynująca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Bohaterowie, ścigani i mordowani przez władze komunistyczne. Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras...

To fascynująca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Bohaterowie, ścigani i mordowani przez władze komunistyczne.

Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Zubryd „Zuch” i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty” zginał w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r!

Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wyklęci”.

 

źródło opisu: Wydawnictwo AA, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo AA

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1004)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1372
Heisenberg | 2016-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Nie jest to typowa książka, opowiadająca historię Żołnierzy Wyklętych; jest to bardziej klasyczne „Who is who?” w tytułowym temacie.
Po prostu są to krótkie biografie ponad trzydziestu Niezłomnych, którzy przeciwstawili się najpierw nazistowskiemu, a potem komunistycznemu okupantowi, w większości przypłacając swój opór życiem. Niewielu tutaj przedstawionych żołnierzy zmarło śmiercią naturalną.
Choćby z tego powodu, przez wzgląd na Ich prawdziwy patriotyzm i poświęcenie, warto sięgnąć po tę pozycję.
Jeśli ktoś ma w planach poczytać inne książki o Wyklętych, to właśnie ta jest idealnym „wprowadzeniem” w ten jakże ciekawy i ważny temat!

książek: 731
Olena | 2016-04-27
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Od dawna interesuję się historią II wojny światowej, wiele uwagi poświęcam też losom Żołnierzy Wyklętych. Nieugięci, niepokorni, do końca wierni swoim ideałom. Nie złożyli broni po 1945 roku, bo koniec okupacji niemieckiej nie oznaczał niepodległości dla Polski – miejsce hitlerowców zajęli Sowieci. W PRL-u zostali nazwani bandytami i skazani na zapomnienie.
Życiorys każdego z żołnierzy podziemia antykomunistycznego to gotowy materiał na scenariusz filmowy. Strzelaniny, pościgi, brawurowe ucieczki, działania konspiracyjne. Kto jest przyjacielem a kto wrogiem? Czy komukolwiek można jeszcze ufać? Jak ochronić bliskich przed zemstą władzy ludowej? Wątpliwości, trudne decyzje, życie w nieustannym napięciu, zmęczenie fizyczne i psychiczne, marzenia o normalnym domu…

Kiedy sięgałam po książkę dr Joanny Wieliczki-Szarkowej spodziewałam się zobaczyć sylwetki najważniejszych dowódców podziemia zbrojnego jako ludzi z krwi i kości. Nic bardziej mylnego. Otrzymałam coś w...

książek: 114
Artur Jaworski | 2018-02-02
Na półkach: Przeczytane

(Walkę z nową okupacją, sowiecką - rozciągającą się tym razem na cały obszar powojennej Polski - podjęto natychmiast po wkroczeniu sowieckich ...wyzwolicieli... Symbolicznie witał ich w imieniu narodu młodziutki poeta, żołnierz Powstania Warszawskiego, Józef Szczepański Ziutek: Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci. Coś kraj nam przedtem rozdarłszy na ćwiartki, była zbawieniem, witanym z odrazą.) (Czarna legenda bandytów, którą pracowicie budowała przez kilkadziesiąt lat bezpieka i propaganda komunistyczna, przynosi ciągle zatruty plon w postaci niezrozumienia powojennej walki, uznawania jej w najlepszym razie za bezsensowną, traktowanie jak walki bratobójczej czy wojny domowej.) (Instalowanie w Polsce sowieckiego systemu, było krwawą operacją przeprowadzoną przy pomocy terroru sowieckiego wojska i podporządkowanego Sowietom komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, którego podstawę stanowili oficerowie NKWD i przeszkoleni na sowieckich kursach...

książek: 2298
Kamila Głowacka | 2016-03-11

Historia nie jest moją mocną stroną, jednak każdy kto zwie się Polakiem powinien posiadać elementarną wiedzę o dziejach swojego kraju. Zatrzymać się na chwilę, żeby zapoznać się z wydarzeniami, które wpłynęły na ukształtowanie naszej współczesnej Polski. I ludzi, dzięki którym miało to miejsce. Polska to nie tylko II Wojna Światowa, to także walka z powojennym komunizmem, a także wiele innych kluczowych dla nas wydarzeń. Żołnierze wyklęci to bohaterowie, którzy oddali swoje życie za naszą wolność, a hasłem ich: Bóg, honor, ojczyzna. Świat na chwilę o nich zapomniał, by odrodzić mogli się na nowo. Lekturę polecam każdemu, kogo interesuje wciąż mało popularny temat Żołnierzy Wyklętych.

książek: 1037
Radomak | 2013-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Próba popularyzacji tematu zapomnianego, który dopiero od kilku lat staje się nagłaśniany i przybliżany młodszym pokoleniom. Żołnierze Wyklęci to Ci, którzy wyklęci przez PRL-owskie władze, marzyli o powojennej Polsce wolnej, suwerennej i polskiej. To historia żołnierzy, którzy nie złożyli broni w '45 roku. To historia wielu zapomnianych bohaterów, którzy poświęcili swoje życie, wygody dla ideałów, nigdy nie podporządkowując się zakłamanej i zdradliwej władzy na usługach sowietów. NIe jest to kompendium wiedzy, bo do stworzenia takiego potrzeba wiele jeszcze pracy i badań historyków, jest to dobry początek do rozpoznania tematu, do zasygnalizowania istnienia takich historii. Autorka bardzo rzeczowo i zarazem ciekawie opowiada o losach partyzantów w latach ich walki z nieprawowitą władzą. Książka zawiera historie 33 dowódców, ale zawarte między wierszami są również historie zwykłych żołnierzy. Nie ma tu nadmiernego patosu, przewartościowania, zebrane są tu historie i prawdziwe losy...

książek: 41671
Muminka | 2015-02-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 lutego 2015

Bardzo cenny zbiór wspomnień, relacji świadków, próba odtworzenia losów kilkudziesięciu prominentnych przedstawicieli Polski walczącej. Ci " niezłomni" często do połowy lat 50-tych walczyli z nowym sowieckim porządkiem. Przedstawieni tu bohaterowie mieli po dwadzieścia parę- czterdzieści lat, zostawiali rodziny, dzieci, żony i walczyli z okupantem. Czasem nie tylko Niemców gromili, kresowiacy walczyli przecież z UPA i innym oddziałami, a po wyzwoleniu" stanowili ostatnie niezwisłe wojsko i po lasach, wsiach stawiali opór siłom UB. Niestety często zastraszona okoliczna ludność albo ubeckie wtyki, które przeniknęły do oddziałów partyzanckich bez wyrzutów sumienia potrafiły wydawać komunistycznym władzom owych obrońców wolności. relacje z śledztwa, więzień i pokazowych procesów wzbudzają litość i zgrozę. Jakże znamienne są słowa jednego z oskarżonych, eks-więźnia Treblinki, że obóz to była pestka w porównaniu z katowaniem przez ZOMO-wców i funkcjonariuszy SB. Opis metod...

książek: 74
Kanon24pl | 2013-03-02
Na półkach: Teraz czytam

Obowiązkowa lektura dla każdego, napisana w przystępny sposób. Jedna z niewielu książek poruszająca temat " Żołnierzy Wyklętych", dzieje powstania antykomunistycznego, będąca rzetelną pracą historyczną ,przywracającą pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

książek: 849
Marcin | 2013-07-13
Na półkach: Przeczytane, historia

Próba popularyzacji wiedzy o środowisku patriotycznego, antykomunistycznego podziemia pierwszych lat powojennej Polski. Książka z wielu względów dobra, warta polecenia tym bardziej, że historiografia i propaganda PRL skazały tych ludzi na zapomnienie, przez co poznanie ich biografii dopiero obecnie staje się możliwe.

książek: 1318

Książka o naszych wielkich Bohaterach Narodowych, ludziach odważnych i szlachetnych, patriotach, którzy poświęcili wszystko dla walki o niepodległą ojczyznę. Aż ciśnie się na usta pytanie: Jaka byłaby teraz Polska, gdyby to właśnie oni zwyciężyli?...
Warto przeczytać.

książek: 463
Przemek | 2014-09-16
Na półkach: Przeczytane

Wspaniała i poruszająca książka o ludziach dla których wojna nie skończyła się w 1945 roku. Książka o ludziach, których uzurpowana władza określiła mianem "bandy". Książka o ludziach którzy się nigdy nie poddali, którzy wypowiedzieli otwartą wojnę sowieckiemu okupantowi, którzy swoje życie poświęcili w imię suwerennej, niepodległej, wolnej Polski. Książka o ludziach, którzy byli prześladowani, ścigani, torturowani, więzieni, mordowani, o których pamięć miała zaginąć. Na szczęście historia przypomniała sobie o nich - Niezłomych Bohaterach, Żołnierzach Wyklętych.

Cześć i chwała!

zobacz kolejne z 994 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd