Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowie

historyczna
typ
papier
Puszokowa
7,73 (173 ocen i 24 opinie)

Opis książki

To fascynująca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Bohaterowie, ścigani i mordowani przez władze komunistyczne. Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, wiezieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras...

Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, wiezieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Zubryd „Zuch” i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty” zginał w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r!

Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wykleci”.

źródło opisu: Wydawnictwo AA, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo AA

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Radomak | 2013-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Próba popularyzacji tematu zapomnianego, który dopiero od kilku lat staje się nagłaśniany i przybliżany młodszym pokoleniom. Żołnierze Wyklęci to Ci, którzy wyklęci przez PRL-owskie władze, marzyli o powojennej Polsce wolnej, suwerennej i polskiej. To historia żołnierzy, którzy nie złożyli broni w '45 roku. To historia wielu zapomnianych bohaterów, którzy poświęcili swoje życie, wygody dla ideałów, nigdy nie podporządkowując się zakłamanej i zdradliwej władzy na usługach sowietów. NIe jest to kompendium wiedzy, bo do stworzenia takiego potrzeba wiele jeszcze pracy i badań historyków, jest to dobry początek do rozpoznania tematu, do zasygnalizowania istnienia takich historii. Autorka bardzo rzeczowo i zarazem ciekawie opowiada o losach partyzantów w latach ich walki z nieprawowitą władzą. Książka zawiera historie 33 dowódców, ale zawarte między wierszami są również historie zwykłych żołnierzy. Nie ma tu nadmiernego patosu, przewartościowania, zebrane są tu historie i prawdziwe losy...

Muminka | 2015-02-22
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 lutego 2015

Bardzo cenny zbiór wspomnień, relacji świadków, próba odtworzenia losów kilkudziesięciu prominentnych przedstawicieli Polski walczącej. Ci " niezłomni" często do połowy lat 50-tych walczyli z nowym sowieckim porządkiem. Przedstawieni tu bohaterowie mieli po dwadzieścia parę- czterdzieści lat, zostawiali rodziny, dzieci, żony i walczyli z okupantem. Czasem nie tylko Niemców gromili, kresowiacy walczyli przecież z UPA i innym oddziałami, a po wyzwoleniu" stanowili ostatnie niezwisłe wojsko i po lasach, wsiach stawiali opór siłom UB. Niestety często zastraszona okoliczna ludność albo ubeckie wtyki, które przeniknęły do oddziałów partyzanckich bez wyrzutów sumienia potrafiły wydawać komunistycznym władzom owych obrońców wolności. relacje z śledztwa, więzień i pokazowych procesów wzbudzają litość i zgrozę. Jakże znamienne są słowa jednego z oskarżonych, eks-więźnia Treblinki, że obóz to była pestka w porównaniu z katowaniem przez ZOMO-wców i funkcjonariuszy SB. Opis metod...

Marcin | 2013-07-13
Na półkach: Przeczytane, historia

Próba popularyzacji wiedzy o środowisku patriotycznego, antykomunistycznego podziemia pierwszych lat powojennej Polski. Książka z wielu względów dobra, warta polecenia tym bardziej, że historiografia i propaganda PRL skazały tych ludzi na zapomnienie, przez co poznanie ich biografii dopiero obecnie staje się możliwe.

Kanon24pl | 2013-03-02
Na półkach: Teraz czytam

Obowiązkowa lektura dla każdego, napisana w przystępny sposób. Jedna z niewielu książek poruszająca temat " Żołnierzy Wyklętych", dzieje powstania antykomunistycznego, będąca rzetelną pracą historyczną ,przywracającą pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Książka o naszych wielkich Bohaterach Narodowych, ludziach odważnych i szlachetnych, patriotach, którzy poświęcili wszystko dla walki o niepodległą ojczyznę. Aż ciśnie się na usta pytanie: Jaka byłaby teraz Polska, gdyby to właśnie oni zwyciężyli?...
Warto przeczytać.

Karo | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Jedna z niewielu pozycji opowiadających o Żołnierzach Wyklętych. A historie poszczególnych bohaterów stanowią niesamowite scenariusze filmowe, gotowe.. I przykre wciąz jest to, że mimo że żyjemy rzekomo w Wolnej Polsce już 24 lata...nic takiego nie powstaje. Przeraża również jak dużo jeszcze jest osób, które są przesiąknięte "wiadomościami" komunistycznej propagandy oraz "informacjami" głównej Gazety, która uzurpuje sobie "rząd dusz".

Smok_Migus | 2013-09-01
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Doskonała książka. Tragiczne losy narodowych bohaterów, prawdziwych patriotów, czyta się ze wzruszeniem, czasami ze łzami w oczach. Wzruszenie było tym większe, że gdy kończyłem ją czytać, IPN ogłosił, że odnalazł szczątki dwóch z bohaterów książki: Łupaszki i Zapory.

Przemek | 2014-09-16

Wspaniała i poruszająca książka o ludziach dla których wojna nie skończyła się w 1945 roku. Książka o ludziach, których uzurpowana władza określiła mianem "bandy". Książka o ludziach którzy się nigdy nie poddali, którzy wypowiedzieli otwartą wojnę sowieckiemu okupantowi, którzy swoje życie poświęcili w imię suwerennej, niepodległej, wolnej Polski. Książka o ludziach, którzy byli prześladowani, ścigani, torturowani, więzieni, mordowani, o których pamięć miała zaginąć. Na szczęście historia przypomniała sobie o nich - Niezłomych Bohaterach, Żołnierzach Wyklętych.

Cześć i chwała!

Jarmo | 2013-04-28

Książka, która prędzej czy później powinna trafić do pozycji obowiązkowo wpajanych dzieciakom w szkołach. Przystępnie napisana, przyjemnie się czyta i w końcu możemy powiedzieć, że mamy na rynku książkę w tematyce Żołnierzy Wyklętych po którą może sięgnąć każdy (od historyka do ucznia).

Currahee | 2014-06-23

Co można o tym powiedzieć.. Otóż to, że książka oddaje zakres ciekawości i poznania nowej historii, która była przez te długie lata tuszowana. Warto przeczytania, nie jest namolna i dobrze się czyta.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica