Okładka książki Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowie

historyczna
typ
papier
Puszokowa
7,75 (148 ocen i 20 opinii)

Opis książki

To fascynująca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Bohaterowie, ścigani i mordowani przez władze komunistyczne. Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, wiezieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras...

Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, wiezieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Zubryd „Zuch” i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty” zginał w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r!

Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wykleci”.

źródło opisu: Wydawnictwo AA, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo AA

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Radomak | 2013-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Próba popularyzacji tematu zapomnianego, który dopiero od kilku lat staje się nagłaśniany i przybliżany młodszym pokoleniom. Żołnierze Wyklęci to Ci, którzy wyklęci przez PRL-owskie władze, marzyli o powojennej Polsce wolnej, suwerennej i polskiej. To historia żołnierzy, którzy nie złożyli broni w '45 roku. To historia wielu zapomnianych bohaterów, którzy poświęcili swoje życie, wygody dla ideałów, nigdy nie podporządkowując się zakłamanej i zdradliwej władzy na usługach sowietów. NIe jest to kompendium wiedzy, bo do stworzenia takiego potrzeba wiele jeszcze pracy i badań historyków, jest to dobry początek do rozpoznania tematu, do zasygnalizowania istnienia takich historii. Autorka bardzo rzeczowo i zarazem ciekawie opowiada o losach partyzantów w latach ich walki z nieprawowitą władzą. Książka zawiera historie 33 dowódców, ale zawarte między wierszami są również historie zwykłych żołnierzy. Nie ma tu nadmiernego patosu, przewartościowania, zebrane są tu historie i prawdziwe losy...

Marcin | 2013-07-13
Na półkach: Przeczytane, historia

Próba popularyzacji wiedzy o środowisku patriotycznego, antykomunistycznego podziemia pierwszych lat powojennej Polski. Książka z wielu względów dobra, warta polecenia tym bardziej, że historiografia i propaganda PRL skazały tych ludzi na zapomnienie, przez co poznanie ich biografii dopiero obecnie staje się możliwe.

Kanon24pl | 2013-03-02
Na półkach: Teraz czytam

Obowiązkowa lektura dla każdego, napisana w przystępny sposób. Jedna z niewielu książek poruszająca temat " Żołnierzy Wyklętych", dzieje powstania antykomunistycznego, będąca rzetelną pracą historyczną ,przywracającą pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Książka o naszych wielkich Bohaterach Narodowych, ludziach odważnych i szlachetnych, patriotach, którzy poświęcili wszystko dla walki o niepodległą ojczyznę. Aż ciśnie się na usta pytanie: Jaka byłaby teraz Polska, gdyby to właśnie oni zwyciężyli?...
Warto przeczytać.

Smok_Migus | 2013-09-01
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Doskonała książka. Tragiczne losy narodowych bohaterów, prawdziwych patriotów, czyta się ze wzruszeniem, czasami ze łzami w oczach. Wzruszenie było tym większe, że gdy kończyłem ją czytać, IPN ogłosił, że odnalazł szczątki dwóch z bohaterów książki: Łupaszki i Zapory.

Karo | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Jedna z niewielu pozycji opowiadających o Żołnierzach Wyklętych. A historie poszczególnych bohaterów stanowią niesamowite scenariusze filmowe, gotowe.. I przykre wciąz jest to, że mimo że żyjemy rzekomo w Wolnej Polsce już 24 lata...nic takiego nie powstaje. Przeraża również jak dużo jeszcze jest osób, które są przesiąknięte "wiadomościami" komunistycznej propagandy oraz "informacjami" głównej Gazety, która uzurpuje sobie "rząd dusz".

Przemek | 2014-09-16

Wspaniała i poruszająca książka o ludziach dla których wojna nie skończyła się w 1945 roku. Książka o ludziach, których uzurpowana władza określiła mianem "bandy". Książka o ludziach którzy się nigdy nie poddali, którzy wypowiedzieli otwartą wojnę sowieckiemu okupantowi, którzy swoje życie poświęcili w imię suwerennej, niepodległej, wolnej Polski. Książka o ludziach, którzy byli prześladowani, ścigani, torturowani, więzieni, mordowani, o których pamięć miała zaginąć. Na szczęście historia przypomniała sobie o nich - Niezłomych Bohaterach, Żołnierzach Wyklętych.

Cześć i chwała!

Jarmo | 2013-04-28

Książka, która prędzej czy później powinna trafić do pozycji obowiązkowo wpajanych dzieciakom w szkołach. Przystępnie napisana, przyjemnie się czyta i w końcu możemy powiedzieć, że mamy na rynku książkę w tematyce Żołnierzy Wyklętych po którą może sięgnąć każdy (od historyka do ucznia).

Currahee | 2014-06-23

Co można o tym powiedzieć.. Otóż to, że książka oddaje zakres ciekawości i poznania nowej historii, która była przez te długie lata tuszowana. Warto przeczytania, nie jest namolna i dobrze się czyta.

zbyszek | 2014-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Zbiór kilkudziesięciu (31) biogramów dowódców oddziałów zbrojnego podziemia antykomunistycznego które maja za zadanie odkłamać ich czarną legendę powstałą w czasach PRL-u i w wielu prominentnych środowiskach funkcjonującą do dzisiaj.Dołączone też zostały biogramy rotmistrza W.Pileckiego i ks.W.Gurgacza kapelana jednego z oddziałów.Przedstawiają one dowódców z różnych stron Polski (w tym również z terenu obecnej Białorusi) jak również z różnych organizacji i orientacji politycznych.Od AK ,WiN ,NZW ale również osoby niezależne (Warszyc ,Ogień).Ich motywacje ,postawy wobec nowej władzy i Sowietów.Dlaczego i o co walczyli.
Jako bardzo dobra praca popularyzatorska ,chociaż z natury rzeczy dość ogólnikowa ,przedstawia w sposób skondensowany wycinek dziejów w naszym społeczeństwie mało znany i bardzo zakłamany.Pokazuje że opór przeciwko sowietyzacji był dość powszechny przynajmniej w latach 1945-6 a ostatni mohikanie ginęli w walce w latach 50-tych (Żelazny,Huzar,Bruzda,Ryba 1957).Lalek...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Aleksander Kamiński
    112. rocznica
    urodzin
    A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.
  • Anna Onichimowska
    63. rocznica
    urodzin
    Boli mnie głowa, ręce i nogi. Mięśnie, kości, paznokcie, włosy, zęby i serce. A najbardziej dusza.
  • Andriej Diakow
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się zrobić następnego. Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę.
  • Sidonie-Gabrielle Colette
    142. rocznica
    urodzin
    Trudno zadowolić jednocześnie wszystkich i samą siebie. Wolę zacząć od siebie...
  • Arnaldur Indriðason
    54. rocznica
    urodzin
    Znam to uczucie. Znudzenie samym sobą. Tym potworem, jakim się jest i którego człowiek nie jest w stanie się pozbyć. Na jakiś czas to się udaje, ale ten potwór zawsze wraca i zaczyna się ta sama stara pieśń.
  • David Lodge
    80. rocznica
    urodzin
    Wystarczy, żebyś wyznaczył sobie granicę wytrzymałości, a już po tobie.
  • Peter Pezzelli
    56. rocznica
    urodzin
    Dzięki uczeniu się nowych rzeczy człowiek ma ochotę wstać rano z łóżka.
  • Ismail Kadare
    79. rocznica
    urodzin
    Bóg nie daje całego szczęścia naraz.
  • Sakyō Komatsu
    84. rocznica
  • Grzegorz W. Kołodko
    66. rocznica
    urodzin
    Oczywiste jest, że najlepszym antidotum na głupotę i arogancję jest mądrość i wiedza. Dlatego też wypada walczyć. Słowem. Czyli bardzo dużo czytać i słuchać innych, trochę pisać i mówić do tych, którzy chcą słuchać. Trzeba rozmawiać. Najwięcej zaś- myśleć.
  • Fiodor Dostojewski
    134. rocznica
    śmierci
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Astrid Lindgren
    13. rocznica
    śmierci
    ... nie wychodząc stąd, raczej trudno będzie wam znów tu przyjść.
  • Josif Brodski
    19. rocznica
    śmierci
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Dino Buzzati
    43. rocznica
    śmierci
    Marnotrawić noce, nie kładąc się spać, nie bać się, że za późno, czekać na wschód słońca, smakować nieskończoność czasu, jaki się ma przed sobą, i nie martwić się

Znajdź nas na Facebooku