Okładka książki Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowie

historyczna
typ
papier
Puszokowa
7.77 (116 ocen i 18 opinii)

Opis książki

To fascynująca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Bohaterowie, ścigani i mordowani przez władze komunistyczne. Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, wiezieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras „Ogień”,...

Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, wiezieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Zubryd „Zuch” i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty” zginał w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r!

Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wykleci”.

źródło opisu: Wydawnictwo AA, 2013

Polecamy

Opinie czytelników
Radomak | 2013-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Próba popularyzacji tematu zapomnianego, który dopiero od kilku lat staje się nagłaśniany i przybliżany młodszym pokoleniom. Żołnierze Wyklęci to Ci, którzy wyklęci przez PRL-owskie władze, marzyli o powojennej Polsce wolnej, suwerennej i polskiej. To historia żołnierzy, którzy nie złożyli broni w '45 roku. To historia wielu zapomnianych bohaterów, którzy poświęcili swoje życie, wygody dla ideałów, nigdy nie podporządkowując się zakłamanej i zdradliwej władzy na usługach sowietów. NIe jest to kompendium wiedzy, bo do stworzenia takiego potrzeba wiele jeszcze pracy i badań historyków, jest to dobry początek do rozpoznania tematu, do zasygnalizowania istnienia takich historii. Autorka bardzo rzeczowo i zarazem ciekawie opowiada o losach partyzantów w latach ich walki z nieprawowitą władzą. Książka zawiera historie 33 dowódców, ale zawarte między wierszami są również historie zwykłych żołnierzy. Nie ma tu nadmiernego patosu, przewartościowania, zebrane są tu historie i prawdziwe losy zwyk...

Kanon24pl | 2013-03-02
Na półkach: Teraz czytam

Obowiązkowa lektura dla każdego, napisana w przystępny sposób. Jedna z niewielu książek poruszająca temat " Żołnierzy Wyklętych", dzieje powstania antykomunistycznego, będąca rzetelną pracą historyczną ,przywracającą pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Marcin | 2013-07-13
Na półkach: historia, Przeczytane

Próba popularyzacji wiedzy o środowisku patriotycznego, antykomunistycznego podziemia pierwszych lat powojennej Polski. Książka z wielu względów dobra, warta polecenia tym bardziej, że historiografia i propaganda PRL skazały tych ludzi na zapomnienie, przez co poznanie ich biografii dopiero obecnie staje się możliwe.

Książka o naszych wielkich Bohaterach Narodowych, ludziach odważnych i szlachetnych, patriotach, którzy poświęcili wszystko dla walki o niepodległą ojczyznę. Aż ciśnie się na usta pytanie: Jaka byłaby teraz Polska, gdyby to właśnie oni zwyciężyli?...
Warto przeczytać.

Smok_Migus | 2013-09-01
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Doskonała książka. Tragiczne losy narodowych bohaterów, prawdziwych patriotów, czyta się ze wzruszeniem, czasami ze łzami w oczach. Wzruszenie było tym większe, że gdy kończyłem ją czytać, IPN ogłosił, że odnalazł szczątki dwóch z bohaterów książki: Łupaszki i Zapory.

Karo | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Jedna z niewielu pozycji opowiadających o Żołnierzach Wyklętych. A historie poszczególnych bohaterów stanowią niesamowite scenariusze filmowe, gotowe.. I przykre wciąz jest to, że mimo że żyjemy rzekomo w Wolnej Polsce już 24 lata...nic takiego nie powstaje. Przeraża również jak dużo jeszcze jest osób, które są przesiąknięte "wiadomościami" komunistycznej propagandy oraz "informacjami" głównej Gazety, która uzurpuje sobie "rząd dusz".

Jarmo | 2013-04-28

Książka, która prędzej czy później powinna trafić do pozycji obowiązkowo wpajanych dzieciakom w szkołach. Przystępnie napisana, przyjemnie się czyta i w końcu możemy powiedzieć, że mamy na rynku książkę w tematyce Żołnierzy Wyklętych po którą może sięgnąć każdy (od historyka do ucznia).

| 2013-02-24
Na półkach: historia, 2013, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 16 lipca 2013

Poruszająca.

Dragsi | 2014-06-23

Co można o tym powiedzieć.. Otóż to, że książka oddaje zakres ciekawości i poznania nowej historii, która była przez te długie lata tuszowana. Warto przeczytania, nie jest namolna i dobrze się czyta.

zbyszek | 2014-01-16
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Zbiór kilkudziesięciu (31) biogramów dowódców oddziałów zbrojnego podziemia antykomunistycznego które maja za zadanie odkłamać ich czarną legendę powstałą w czasach PRL-u i w wielu prominentnych środowiskach funkcjonującą do dzisiaj.Dołączone też zostały biogramy rotmistrza W.Pileckiego i ks.W.Gurgacza kapelana jednego z oddziałów.Przedstawiają one dowódców z różnych stron Polski (w tym również z terenu obecnej Białorusi) jak również z różnych organizacji i orientacji politycznych.Od AK ,WiN ,NZW ale również osoby niezależne (Warszyc ,Ogień).Ich motywacje ,postawy wobec nowej władzy i Sowietów.Dlaczego i o co walczyli.
Jako bardzo dobra praca popularyzatorska ,chociaż z natury rzeczy dość ogólnikowa ,przedstawia w sposób skondensowany wycinek dziejów w naszym społeczeństwie mało znany i bardzo zakłamany.Pokazuje że opór przeciwko sowietyzacji był dość powszechny przynajmniej w latach 1945-6 a ostatni mohikanie ginęli w walce w latach 50-tych (Żelazny,Huzar,Bruzda,Ryba 1957).Lalek w 19...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Piotr Rowicki
    39. rocznica
    urodzin
    A może rzeczywiście stwórca położył się i zasnął?
    Może jest tak, że każdy ma swojego boga i mój od miesiąca drzemie. Zdaje mu się, że ledwo głowę przyłożył do poduszki. Wstawaj! Gdziekolwiek jesteś. Nie może tak być, tak dalej być nie może.
  • Donna Leon
    72. rocznica
    urodzin
    Zawsze bałem się ludzi, którzy w swoim mniemaniu posiedli prawdę. Są gotowi zrobić wszystko, nawet pozmieniać fakty i tak je wymodelować, by do niej pasowały.
  • Maurice Maeterlinck
    152. rocznica
    urodzin
    Każda bowiem ich czynność wiąże się nierozerwalnie z błękitem nieba, z rozkwitem łąk, pól i lasów, z najrozkoszniejszą porą w ciągu całego roku.Pszczoły to dusza, dusza lata, to zegar znaczący okres dosytu i bujności życia, to skrzydło polatującej woni, to samoświadomość promieni słońca, to pobrzęk... pokaż więcej
  • Michael Jackson
    56. rocznica
    urodzin
    Sukces zawsze przynosi uczucie osamotnienia. To prawda. Ludzie myślą, że jesteś szczęśliwy, że masz wszystko. Myślą, że możesz pojechać, gdzie chcesz i robić to, na co masz ochotę, ale w tym tkwi sedno sprawy. Człowiek tęskni za czymś co miałoby prawdziwą wartość.
  • Nancy Holder
    61. rocznica
    urodzin
    -Przyjaciele chcą nam pomóc wydostać się z Francji! Stworzymy nowe Zgromadzenie, najdroższy, oparte na świetle, zapomnimy o okropnościach, które czyniły nasze rodziny-mówiąc to poczuła,że jej zęby chwieją się w dziąsłach.-Morderczyni!-ryknął na nią wściekle- Zdrajczyni!.
  • Isayama Hajime
    28. rocznica
    urodzin
    Tego dnia ludzkość przypomniała sobie strach, kiedy to "oni" rządzili światem. Upokorzenie... Życia w klatce...
  • Mary Norton
    22. rocznica