Najnowsze artykuły
- ArtykułyAlfabet pisarza: Maciej SiembiedaLubimyCzytać3
- Artykuły„Brama Zdrajców”, czyli przewodnik po świecie Williama Warwicka! Poznajcie cykl Jeffreya ArcheraMarcin Waincetel1
- ArtykułyTokarczuk dla „Guardiana”: Mizoginia tkwi w nas jak jakaś chorobaKonrad Wrzesiński10
- ArtykułyNa Cmentarz zagubionych dusz… Poznaj nową książkę Pauliny Hendel!LubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Roman Graczyk
7
6,4/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,4/10średnia ocena książek autora
93 przeczytało książki autora
159 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego
Roman Graczyk
6,2 z 9 ocen
36 czytelników 4 opinie
2015
Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika Powszechnego
Roman Graczyk
6,4 z 18 ocen
64 czytelników 3 opinie
2011
Bo jestem z Wilna... / z Józefą Hennelową rozmawia Roman Graczyk.
Roman Graczyk, Józefa Hennelowa
5,6 z 5 ocen
12 czytelników 1 opinia
2001
Najnowsze opinie o książkach autora
Demiurg. Biografia Adama Michnika Roman Graczyk
7,0
Roman Graczyk podjął się wyjątkowo trudnego zadania, bowiem niełatwo zachować dystans i obiektywizm wobec człowieka, którego życiorys i rola w polskiej polityce od lat budzi skrajnie różne emocje. Myślę, że w dużym stopniu autorowi to się udało.
Biografia Adama Michnika sprawia wrażenie rzetelnej, nie omija żadnych trudnych dla jej bohatera kwestii, a przede wszystkim jest solidnie udokumentowana. Jak dla mnie jest tu jednak zbyt wiele nieistotnych dygresji, drobiazgowych analiz tekstów Michnika czy szczegółowych opisów niektórych historycznych wydarzeń.
Dla mnie najciekawsze są opinie ludzi, którzy w różnym czasie byli blisko Michnika. Jednocześnie dużo do myślenia daje fakt, że odmówiło jakiejkolwiek wypowiedzi kilkadziesiąt osób, które kiedyś przyjaźniły się z nim lub blisko współpracowały.
Nie jest to najłatwiejsza lektura ze względu na ogromną ilość faktów, a na dodatek autor zbyt często traci kontrolę nad chronologią. Przydałoby się również chociaż trochę jakichś (najlepiej dotąd niepublikowanych) archiwalnych zdjęć.
Bez względu na to, jaki kto ma dziś stosunek do Michnika, to nie da mu się odebrać tego, że od blisko sześćdziesięciu lat w mniej czy bardziej bezpośredni sposób aktywnie uczestniczył we wszystkich wydarzeniach zmieniających naszą najnowsza historię. Ta książka pozwala prześledzić jego drogę życiową i choć w części zrozumieć przyczyny przemian, jakie w nim zaszły na przestrzeni tego czasu.
Warto przeczytać.
Demiurg. Biografia Adama Michnika Roman Graczyk
7,0
Zacznę od tego, że podtytuł książki: „biografia” jest bardzo mylący. Moim zdaniem nie jest do biografia, lecz mocno rozbudowana polemika. Wrażenie to pogłębia się wraz ze zbliżaniem się na osi czasu do upadku komunizmu. O ile do roku ‘89 możemy jeszcze mówić o biografii z drobnymi komentarzami co do zachowań i/lub intencji głównego bohatera, to po wyborach kontraktowych i powstaniu Gazety Wyborczej, mamy już do czynienia z permanentną polemiką, głównie na tle stosunku Michnika do dekomunizacji i lustracji.
Mimo tych zastrzeżeń książka warta przeczytania. Graczyk nie jest apologetą Naczelnego GW, ale nie jest też wyznawcą „michnikowszczyzny”. Autor stara się być w miarę obiektywny, chociaż nie jest to poziom obiektywizmu np. Artura Domosławskiego („Kapuściński Non-fiction”).
P.S. Biografie powinno się jednak pisać post mortem