Ucieczki oświęcimskie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
historyczna
Agnieszka

Co prawda nie nosiłem już srebrno-niebieskiej tarczy z numerem 2 gimnazjum im. Czackiego, gdy aresztowano mnie w Warszawie, ale nadal byłem uczniem dawnych profesorów. W lutym 1941 roku nie stawiłem się na tajnym kompletach - przeszkodzili temu gestapowcy. Wpadli na trop organizacji. Podczas przesłuchania szybko traciłem przytomność i chyba to tylko było powodem, że zamknąłem się w uporczywym milczeniu.
Widocznie młody wiek spowodował, że przestali bić i wysłali na Pawiak. Najgorsza była "przejściówka" w oddziale 4. Potem, w kwietniu 1941 roku, pojechałem transportem do Oświęcimia. Najcięższe chwile jako więzień nowicjusz przetrwałem dzięki przyjaciołom z Czerwonego Harcerstwa. Kostek Jagiełło przebył ze mną całą drogę lagrową. Do końca pobytu w KL Auschwitz razem pracowaliśmy w komandzie dekarzy, gdzie, ściągnięci jeden przez drugiego, zebrali się zaufani ludzie z obozowej międzynarodówki. Z warsztatów dekarskich rozpoczęliśmy w czerwcu 1944 roku ucieczkę za druty; było to polecenie kierownictwa obozowego Ruchu Oporu. Udało się, bo przecież piszę te słowa. Kostek zginął cztery miesiące później podczas przejmowania pod Oświęcimiem współwięźniów-uciekinierów.
Mimo upływu tylu lat trudno mi było wracać do dni obozu, czas jednak zrobił swoje. Z niemałymi oporami wziąłem pióro, by podjąć próbę oddania atmosfery ucieczki z obozu. Pragnieniem moim, no i chyba obowiązkiem, jest utrwalenie pamięci o tych, którzy nie chcieli być tylko ofiarami. Niepełna to relacja o walczącym Oświęcimiu, tak jak niepełna jest historia ludzi spod Oświęcimia, sojuszników więźniów, cichych, często bezimiennych bohaterów. Im właśnie przede wszystkim tę pracę poświęcam.

źródło opisu: Autor

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

desaparecido | 2013-08-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Brawurowe ucieczki z „Kombinatu Śmierci”. Pomnik wystawiony wielu mieszkańcom podoświęcimskich wsi, którzy ryzykując własnym życiem nieśli pomoc wiejącym więźniom. Niestety, czyta się to słabo. Czerstwe pisarstwo Sobańskiego nie oddaje w pełni klimatu tamtych dramatycznych lat.

Nixonek | 2016-10-13

Książka pokazuje Oświęcim walczący, ludzi którzy nie chcieli być tylko numerem, ale chcieli decydować o sobie. Nigdy bym się nie odważyła napisać o człowieku, który przeżył Aushwitz, że napisał książkę która nie oddaje "klimatu"...chyba, że mój przedmówca to również były więzień. Moim zdaniem warto przeczytać Ucieczki.

krystyna kalinowska | 2012-03-08

Z zapartym tchem można śledzić dzieje odważnych uciekinierów spod
"opieki"Kadry obozowej.

certainty | 2016-10-29